Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spor sonrası AŞIRI açlık hissi..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Uzbay YELCE tarafından paylaşıldı.

1. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle hepinize İyi Akşamlar.. Böyle bir konu bulamadım forumda açılmış ise affola..

17 Yaşındayım , 1.83 boyunda 85 kiloyum. (8-10 kilo fazlam var)

Spor yaptıktan sonra özellikle şöyle 1000 kalori üstü yaktığım zamanlarda (STRAVA) eve geldiğimde aşırı bir açlık hissi oluyor. Yemek yedikten sonrada geçmiyor. Aynı açlık devam ediyor. Bu durumda yemem mi gerekiyor kilo vermek için yememem mi gerekiyor anlamadım. Eğer ki yeme derseniz ne yaparak bu açlık hissini bastırabilirim? Bir kaç tavsiye istiyorum abi ablalarımdan :) Şimdiden teşekkür ediyorum , tekrardan İyi Akşamlar dilerim. :mlk:

2. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    protein ihtiyacın oluşur. cam şişede sütler var ondan içersen faydalı olur açlığınıda keser

3. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Öncelikle sabah kahvaltınızı kesinlikle atlamayın. Haşlanmış yumurta gün boyu tok tutar ve açlık hissini giderir. Yeşil yapraklı sebzeleri tüketiniz potasyum açısından zenginlerdir. Kalp ve kaslarınızın dostudur. Baklagillerin de tok tutucu özelliği fazladır, abartmamak koşuluyla tüketiniz. Bu saydıklarım tarafımca fayda gördüğüm tavsiyelerdir. Ama size önerim asla öğün atlamayın ve bugün çok kalori yaktım deyipte abur cubura abanmayın. Kilo verme sürecinde irade çok önemlidir. İradenize hakim olduğunuz vakit gerisi gelir.

Abdullah Cimis bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yaktığın kaloriden fazlasını alırsan kilo alırsın. Daha azını alırsan kilo verirsin.
    Denklem basit aslında.
    Yediklerini hesaplayarak, günlük yaktığını da ekleyip, ona göre beslenme planı oluşturabilirsin.

Uzbay YELCE ve Can_517 bunu beğendi.
  5. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yaşında büyük etkisi olabilir. Senin yaşlardayken ben imha makinesiydim.

Uzbay YELCE ve GökhanRR bunu beğendi.
  6. Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak Onursal Üye

Seviye:
    eskiden ben de senin gibiydim. 1000 kalori ve üzeri yakıyorsan antreman sırasında da yiyecek tüketebilirsin. bu antremandan sonra acıkma hissini büyük oranda azaltır. tabi antreman sırasında bol sıvı da önemli. ben antreman sırasında bol su içiyorum. çıkarken formanın cebine mısır ve pirinç patlağı atıyorum yalnız büyük paket değil 27g olan küçük paket. antreman sırasında yiyorum. anteman bitip eve dönerken de yavaş tempoya girip bir maden suyu içiyorum. böylece antreman bitiminde çok acıkmıyorum. dediğim üründe şu:
    Hhem kalori olarak 80kcal civarı, hem de midede şişip tokluk hissi oluşturuyor.

7. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Antreman sırasında kuru üzüm falan duymuştum bir onları deneyeyim bu pirinç patlağı olayını deneyeyim. Birde cam şişede süt. Yarın deneyeceğim sonra durumu buraya yazarım. Teşekkür ederim hepinize. :)

8. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Boyuna göre pek fazlan yok bence 3-4 kilo verdin mi ideale yaklaşırsın, gerisi vücudu sıkılaştırmaya kalıyor tabii...

9. Umut Y.

Umut Y. Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Ben de ise tam tersi ne zaman bisikletten gelsem iştahım kesiliyor,yiyesim gelmiyor ama o akşam bisiklete çıkmazsam bu seferde doymak bilmiyorum...Sırf abur cubur yemiyim diye 40-50 km yapıp geldiğimi bilirim

10. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Antrenman öncesi kan şekerini ani yükselten yiyecekler tüketirseniz kola, reçel, pekmez, çikolata gibi besinler tüketmemeye özen gösterin. Bu tarz besinler ani kan şekeri yükselmesi yaptığı gibi kan şekerinin düşmesi de ani oluyor. Kan şekeriniz ani düştüğü için açlık hissiniz de çok oluyor. Açlık hissinizi geçirmek için antrenmandan sonra kola için bir de bakalım açlık hissiniz geçiyor mu?

11. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu kuru üzüm de @Hamza Hakkı'nın bahsettiği ani kan şekeri yükselten besinlere dahil, üzüm glikoz deposudur zira. Eğer kilo vermek istiyorsanız biraz irade sergilemelisiniz. Bir iki hafta o açlık hissine direnebilirseniz sonrasında o kadar şiddetli olmayacaktır, bir nevi vucudunuzu terbiye etmiş olacaksınız.
    Antreman sonrası yemeklerde de karbonhidrat değil protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

Uzbay YELCE bunu beğendi.
  12. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benimde kan şekerim düşüyor.

13. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben hep açım.. ama haşlanmış yumurta,süt ve 1-2 dilim ekmek bana antremanı çıkartıyor

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aşırı acıkma susuzluk belirtisidir. Bol bol su iç.

15. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Berkem ceylan demisti eurosportta susadini ve aclik olustunu anladigi an sporcular bong eder ve cok gectir gercektende oyle performans turlarinda ozellikle 10 dkda bir bir su almak yada enerji dusmeye basladinda birseyler yemek cok onemli bkylece eve gelince fazla aclik olmuyor :)

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dün antremana çıkamadım. Bugün çıkacağım. Bol bol su içerim antreman sırasında bir de şu pirinç patlağından yerim antreman ortalarında. Antreman sonrasında da bir küçük şişe süt içerim o zaman. Ve dediğiniz gibi biraz da iradeli olmaya çalışacağım. Hadi hayırlısı diyorum :) Teşekkür ederim hepinize..

17. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bol bol su içmekten kastın ne bilmiyorum ama saatte 500 ml den fazlasını vücut işleyemiyor. İçeceğin suyu buna göre ayarlamalısın. Antreman sonrasında da su iç. Sütün hiçbir faydası yok, yerine yoğurt, ayran ya da kefir tüketmen daha yararlı.

18. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    1 saat 24 dakika - 776 kalori..

Bu ilk 1 saat içinde 500ml su tükettim. Sonra 24 dakika içinde 500ml kadar su tükettim. Eve geldikten sonrada 500ml su tükettim. :D Çok mu içmişim şimdi ?
    31.7km yaptım ve 2 adet mısır ve pirinç patlağı yedim. Eve gelirkende 500ml günlük süt aldım. Bundan da bir bardak içeceğim. Şuanlık bir açlık söz konusu değil inşallah böyle devam eder :) Sütün hiç bir faydası yok demişsiniz bilemedim şimdi biri süt diyor biri faydasız diyor. :) Neyse önce sütü deneyelim 1 hafta. Sonraki haftada yoğurt , ayran veya kefir tüketiriz. Hepinize teşekkür ederim.

19. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Suyun fazlası rahatsız eder, rahatsız olmadıysan sorun yok. Fazla çikolata yenir ama fazla su içilmez, bir şey insanı durdurur.

Sütün ergen bireylere faydası yokmuş. Süt ürünlerini tercih etmelisin. Ayrıca antremana çıkmadan önce de suyunu iç.

20. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    potasyum(muz,kuru kayısı da mevcut), sodyum(tuz) ve magnezyum alırsan fazla açlık hissetmezsin. atışdırdıktan 10dk sonra açlık hissi kalmıyor zati