Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spor Ne İşe Yarar (Girin Ve Okuyun) :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ahmet A. tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar;
    İnternette güzel bir haber buldum ve paylaşma isteği duydum
    Buyrun;

Günümüzde çağın zorladığı hayat tarzı hareketliliği önemli ölçüde engellemektedir. Azalan hareketlilik ortamında sağlığımızı korumak istiyorsak sporu yaşantımızın bir parçası haline getirmemiz şarttır.

Sporun vücuda etkileri

Spor, ne olursa olsun, kendi kurallarına göre düzenli ve ölçülü yapıldığında metabolizmaya mental ve fiziksel birçok faydası vardır.

Beyin

• Beyne pompalanan yüksek düzeyli oksijenli kan beyin faaliyetlerini artırarak zeka gelişimini sağlar.

• Dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.

• Yaşlılarda unutkanlık azalır.

• Spor esnasında salgılanan proteinlerden oluşan endorfin beyin içinde ruhsal durumun düzelmesine yardımcı olur.

• Spor sonrası salgılanan serotonin hormonu gerginliği azaltarak insanın daha zinde ve daha mutlu hissetmesini sağlar. Bu hormonun depresyon, migren, hiperaktivite, obezite gibi rahatsızlıklarının azalmasına etkisi vardır.

Cilt

• Cilde ve saç derisine pompalanan kan miktarı artar. • Daha çok beslenen ve hücre yenilenmesi artan cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanır.

• Spor sırasında terlenmesi gözeneklerdeki tıkanıklıkları temizlemenin en iyi yoludur.

• Hava kirliliği, yanlış beslenme ve stres gibi sebeplerden vücutta oluşan toksinler atılır. Toksin, baş ağrısı, yorgunluk, sinir ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın sebeplerindendir.

Akciğer

• Vücudun ihtiyaç duyduğu yoğun oksijeni karşılamak için akciğer kapasitesi ve oksijenin kana geçebilme kabiliyeti artar.

• Doğru ve yeterli solunum sağlandığından nefes darlığı ve solunum sıkıntısına karşı koruma sağlanır.

• Kaslara, beyne ve diğer tüm organlara yeterli oksijen taşınır. Hücre yenilenmesi hızlanır.

Böbrekler

• Düzenli spor yapıldığında, yeterli alınan suyla birlikte böbreklerin çalışması hızlanır. Böylece böbrek taşı riski azalır.

Kas sistemi

• Eneji temini için depolanan yağlar yakılır ve kas miktarı artar.

• Yorgunluğa karşı direnç artar.

• İskelet sistemini tutan çizgili kas liflerinde genişleme ve hacim artışı, vücudun dik durmasını sağlar. Bu sebepten duruş bozukluklarını gidermek için spor yapmak ideal bir çözümdür.

Rektus abdominus kas grubunun çalışması sindirimde kullanılan kaslara uyarı yaparak sindirimin düzenli olarak oluşumunu sağlar.

Sindirim sistemi

• Bağırsak tembelliğinin en önemli nedeni hareketsizliktir. Düzenli egzersiz sindirimde ihtiyaç duyulan oksijeni temin eder, enzim salgılarını düzene sokar.

• Bağırsak kanserinin gelişme riskini azaltır.

Eklemler

• Eklem rahatsızlıkları için en önemli koruyucu faktör spordur. Kıkırdak dokunun yoğunluğu artırarak kemik uçlarının korunmasını sağlanır.

• Kıkırdak yapıyla birlikte bağ dokuları ve ekleme hareketini veren iskelet kaslar kuvvetlenerek yaşa bağlı eklem hastalıklarını engeller.

Karaciğer

• Karaciğerde yağlanmanın temel nedenlerinden biri hareketsizliktir. Yağlanma zamanla karaciğerin fonksiyonlarını yitirmesine dahi yol açabilir. Sağlıklı beslenmeyle birlikte düzenli spor yağlanmaya karşı ciddi bir koruma sağlar.

Omurga (Bel, sırt, boyun)

Doğru yapılan spor ve esneme hareketleri omurların beslenmesini sağlar. Omurgayı destekleyen kasları gelişmesi sonucu bel, sırt ve boyun ile ilgili sıkıntıları azaltır.

İskelet Sistemi

• Kalsiyumun kemiğe tutunması kolaylaşır. Kemiklerin yoğunluğu artar.

• Yaşlılarda sık görülen kemiklerde zayıflama ve kırılmalara karşı mükemmel bir korunma aracıdır Kemik erimesi riskini azaltır.

Kalp ve dolaşım sistemi

• Spor esnasında vücudun ihtiyaç duyduğu kan miktarının karşılanması için kalp rezervini artırır.

• Kalp kasları genişleyip çeperleri büyüyerek kalbin kasılma gücü artar. Bu sayede kan vücuda sağlıklı şekilde pompalanır ve vücuttan toplanır.

• Kalp krizi riski azalır.

• Varisi ve selülüt oluşumunu ciddi bir ölçüde engeller.

• Dolaşım sistemindeki bu rahatlık tüm organların yeterli beslenmesini sağlar.

2. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yaklaşık 1 yıldır düzenli olarak spor yapıyorum.Salona gitmiyorum ve ağırlık çalışmıyorum.Bunun yerine şınav, mekik ve koşu yapıyorum.Başlama nedenim bel fıtığı ile karşılaşmamak içindi.İlk olarak mekikle başladım, sonrasında kesmeyince şınav, ardından koşu geldi.Haftada 2-3 akşam 1-1,5 km hafif tempo koşuyorum.Ve şimdi bisiklet de buna eklendi.Bende migren vardı, atak sayısı çok azaldı.Artık ayda bir yada iki defa ilaç alıyorum. Hayata bakış açım da değişti.Daha olumlu bakmaya başladım.

Ancak şunu da belirtmeden edemem.Yıllarca düzensiz çalışma saatleriyle hafta sonları ve akşamları da çalıştım.Ve sonunda daha az para kazandıran ve daha az itibarlı bir işe geçtim.Çalışma saatim azalınca bir çok şey yapabileceğim vaktim oldu.Hayatım düzene girdi, yemek saatlerim ve uyku saatlerim bile aşağı yukarı hep aynıdır. Bu aslında bir yandan da dalga geçilen bir durum.Niyeyse sanki herkes gece kuşu olmak zorundaymış gibi düşünenler de var.Ben düzenli bir hayatı seviyorum.Bisiklet de eklenince spor hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu.Daha iyi görünmek, kendime güvenmek yada sağa sola gösteriş olsun diye değil, kendim için yapıyorum.Sağlıklı olmak güzel şey.

Sporu seviyorum ve umarım isteyen herkesin iş ve özel hayatı buna yeterince zaman ayırabilecek şekilde düzene girer.Tekrar edeyim spor için ayırdığım para, bisiklet almak hariç, sıfır liradır (yazıyla sıfır).

Ahmet A., Kerim BEŞER ve Barış TURAN bunu beğendi.
  3. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Herkese tavsiyem düzenli spor yapsınlar. Çocuklarını spora göndersinler, 30 yaşından sonra düzenli spora başladım. 36 yaşımda 20 yaşımdan daha iyi durumdayım. Sporsuz geçen günlerime senelerime yazıklar olsun, boşa harcanmış zamanlar olarak görüyorum. Sağlıklı vücut, gerisi hikaye.

muratt35, Ahmet A. ve ersen t. bunu beğendi.
  4. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum.
    Bize verilen vücudun kıymetini bilmeliyiz.