Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sponsorlukla ilgili ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mert Kabtan tarafından paylaşıldı.

1. Mert Kabtan

Mert Kabtan Bisikletkolik

Seviye:
    Sponsor buldum.Neler talep etmeliyim ? Şimdi onun teklifi Şehir dışı yarışlarda 150 TL harcirah ..Peki şimdi ilk başta konusurken neler talep edebilirim ?

Bir de yarışa sponsor firmanın bastıracagı formayla girecegim sorun olurmu ?

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Baska bir takimin olmadigi sürece, istedigin forma ile yarislara girebilirsin, burada bir problem yok.

Talepler icin, ilk basta (malzemen oldugunu varsayiyorum) harcirahla baslamak mantikli. Fakat 150 TL diye degil de, yol ve kalacak yer giderleri olarak anlasirsan hem senin icin daha iyi olur, hem de aldigin faturalar ile gerekli vergi indirimlerini firma yapabilir.

Onun disinda, derecene göre degisecek miktarlarda primler icin de konusabilirsin. 3. olursan harcirahin 3'te 1'i, 2. olursan harcirahin yarisi, 1. olursan harcirahin tamami kadar bir ek prim talep edebilirsin mesela. Hem senin icin de motive edici olur.

ZekiAlper ve Mert Kabtan bunu beğendi.
  3. Mert Kabtan

Mert Kabtan Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkür ederim cevabınız için..Yani ferdi oldugum sürece istedigim sponsorlo yarışa girmemde sakınca yok diyorsunuz ?

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Durum ferdi veya takim olmak degil. Söylemek istedigim, baska bir spor klübünün, taninmis profesyonel klüplerin formalari ile yarislara girmak normalde yasak. Cagri'yi ilk Polonezköy yarisinin startinda UCI hakemi bu konuda uyarmisti yanlis hatirlamiyorsam.

Onun disinda herhangi bir forma kullanabilirsin.

Mert Kabtan bunu beğendi.
  5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok sevindim adınıza.
    bu krizde sponsor bulmak mucize olmalı.

Hiçbir şey istemeyin bence. Ürkütmeyin sponsorunuzu. :)

Şaka bir yana , Halil gerekli açıklamaları yapmış .

Başarılar dilerim.

6. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    pek anlamıyorum bu konudan ama vergiden düşülüyor ise, yani bu sponsorluk için bir devlet teşviği anlamına gelmez mi? vergidne düşmek demek maliyetin sıfırlanması mı demektir? bu durumda şirketlerin sponsor olmaya daha bir hevesli olmaları gerekmez mi?

ZekiAlper bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu ve benzeri formalarla yarislara giren var mi? Var.

Peki yasak mi? Evet.

UCI hakemi formaya bakip degistirmeni isteyebilir, böyle bir hakki var.

8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence de insanları spora ve sponsorluğa teşvik edici bir uygulama ama bundan kimsenin haberi yok anlaşılan:( ya da bi şekilde sponsor olma sıkıntısı çekliyor ülkemde. Üstelik böylesine güzel reklamın yapılabileceği bir spor dalında:eek: yaşanan bu sponsor krizinin önüne nasıl geçilir ben de değerli bilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan açıklama bekliyorum :).. Paylaşırsanız seviniriz..

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mesajinizi simdi farkettim.

Söyle ki, sponsorluk bir tanitim-iletisim cabasidir ve dogrudan gider gösterilemese bile vergiden (kismi mi yoksa tamami mi emin degilim) düsülmesi mümkündür.

Fakat, isletmeler bu tip hesaplari, yil sonu envanterlerini alirken yaparlar. Yani bunun anlami, isletme önce ödemeyi yapar, yil sonu hesaplari yapilirken gerekli miktari vergiden düser. Ama Türkiye'de genelde ticaret hayati 90 gün civarinda ödemelerle döner. Bu sebeple isletmeler para bulduklari zaman bunu ceplerinde tutmayi tercih ediyorlar.

Eh, biraz da hata bizde var. Hep bireysel olarak hareket ediyoruz, bireysel olarak birseyler icin cabaliyoruz. Halbuki kuralina uygun bir sekilde klüplesmeler yapilsa, klübü gectim derneklesmeler olsa, spora önem veren isletmelerden destek bulmak da daha kolay olur gibime geliyor.

10. carlosbauer

carlosbauer Üye

Seviye:
    ee hadi kulüpleşelim abi

kulüpleşecek imkanımız varda kulüpleşmiyomuyuz

Türkiye hala çok ilkel bi memleket herşey tanıdıkla vs ile oluyo devlet dairelerinde belediyelerde bakanlıklarda mecliste tanıdık yoksa ne yapabiliriz ki

bu işleri organize etmesi gerekenler bu sektörün eskileri

ha tabii gençlerde taşın altına elini koysun ama yine iş organize edende bitiyo

ben herşeyi yapmayı açığım kendi adıma ki zamanında belediyelere yazı da yazdık herşeyi yaptık onlarda haklı olarak daha kendi içlerindeki sorunları halledemediklerinde dışarıdan gelen sorunlara öncelik veremiyoalr hele bide bu tarz olaylara

tuninger_haa bunu beğendi.
  11. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ülkemizde adam nasıl reklamını yapsın ilgilenen bir avuç adam var zaten.

12. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Malesef ülkemizde reklam anlayışı çok farklı.Önce reklam verilecek (sponsor olunacak) kişi veya her şeyin çok tanınan ünlü magazin gündeminde olması gerekiyor.Hiç bir kimse yeni başarıya koşacak kimseye bu fırsatı vermiyor.Kulakları çınlasın İzmir'li Bahadır SEVİNÇ isimli arkadaş sponsor bulmak için otomobil tırmanma rallikros yarışlarında tam kameranın önünde aracını spin attırır ve yoldan çıkar vs sırf kameraya çıkıp sponsorlara buyrun ben hemde haber programında çıkıyorum diye.Kurnazca başarılıda oluyordu bizler ise hep cepten az bütçe lastik yok antreman kısıtlı ondan sonra gelsin derece zor.Haaa birde işin ikinci kısmı aldığın sponsorluk bütçesinden vereceksin ki arkadaşlar seni gazeteye yazsın seni tv çeksin yoksa istersen sen yarışta birinci gel amcamızın fotoğrafı basılır altada senin birincilikten azbi bahsedilir.Bu böyle dönerse sen sponsoruna ne diyeceksin.ÖNCE SEN ÇOOOK BAŞARILI OLACAKSIN SONRA BAŞARINI SATACAKSIN malesef Türkiye gerçeği:boese157: