Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spinning

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında meriçtemur tarafından paylaşıldı.

1. meriçtemur

meriçtemur Yeni Üye

Herkese merhaba...

Forumunuza spinning hakkında araştırma yaparken rastladım ve bazı sorularıma cevap bulabilmek adına üye oldum. Sorularımı sormadan önce forumda yaptığım aramada spinning hakkında pek bir bilgiye ulaşamadım.

Bisiklet sporuyla pek bir alakam yok sadece yaklaşık 8 aydır spinning yapıyorum. Önceleri hiç denemediğim bir spor olduğu için çekingen yaklaşsamda kısa zamanda antrenman programımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Fakat artık sadece müzik eşliğinde pedal çevirmek bana yetmemeye başladı. Spinning'in bisiklet sporuyla alakalı olduğunu bildiğim için bu işin tekniğini iyice öğrenmek ve doğru yapabilmek için araştırmalar yapıyorum. Sorularım hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

- Bisiklet sporunda kullanılan antrenman yöntemleri spinninge benzermidir? Yani yüklenmeler ve dinlenmeler arasınki ilişkiler, tırmanma süreleri vb. vb. ( benim asıl branşım yüzme olduğu için sorumu yanlış sormuş olabilirim)

- Spinningde kullanılan "tunnel (hover) sprint" , "standing climb" ,"isolation (no bounce)" gibi driller bisiklet üzerinde kullanılan tekniklerle alakalı şeylermi? Eğer öyleyse bu tekniklerin nasıl yapıldığını nereden öğrenebilirim?

Sorularım şimdilik bu kadar.Umarım çok mantıksız sorular sormamışımdır :) İnsanın bilmediği bir konu hakkında kendini ifade edebilmesi çok zor oluyor. Bu arada eğer sabit bisiklet üzerinde yaptığınız antrenman programlarınız varsa bir örnek verebilirmisiniz?

2. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Spinning in performansa katkısı olacaktır mutlaka, ama bisikletle farklı olduğunu düşünüyorum. Bisiklette aynı zamanda denge sağlama zorunluluğu olduğundan daha yorucu olacaktır. Tabi müziğin desteği de yok :) Bisikletteki antrenman şekilleri ile ilgili olarak özellikle Hakan Yazman ın açtığı konulara bakabilirsin.

3. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisikletin ,tüm zevkini, motivasyon unsurlarını çıkartın,
    hız duygusu, karşıdan sürekli gelen rüzgar, adrenalin,
    virajlar, inişler, çıkışlar, tekerleri yerden kesen tümsekler olmasın;
    Ne kaldı; ''spinning'',
    Bisiklet ister yol ister mtb olsun, spinningle karşılaştırılmayacak derecede
    bağımlılık yaptığını, motivasyonu müziğin değil bisikletin kendisinin ve,
    yolun,doğanın, açık havanın(yağmurun çamurun :D) sağladığını göreceksiniz.
    Yorgunluğun nasıl kafanızdan çıktığını, temiz havayı ciğlerlerinize çekip,
    rüzgarın teri nasıl altettiğini gördükten sonra bir daha spinninge döneceğinizi
    sanmam (çok kötü hava koşulları haricinde :D)

Antreman teknikleri konusunda, forumda sonsuz kaynak var,
    Hakan Yazman beyin güzel yazıları var bu konuda bakılması gereken.

Barış Kılınç ve başarist bunu beğendi.
  4. ernesta

ernesta Yeni Üye

Seviye:
    merhaba.

ben bisiklete binmeyi bilmediğim için ( bu gerçek arkadaşlar, bilmiyorum :) ) ve bisiklet ile spor yapma ihtiyacı duyduğum için ( fazla kilolarımdan ötürü ) spinning bisikleti aldım. yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve alıştım. kendimi iyi hissetmeye başladım ( kiloda veriyorum ).

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391

bu link okumanı daha sonra

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=37831

bu link deki saati almanı öneririm. bu saat sayesinde basitce kadans ayarlamanı yapabilirsin.

örnek :
    disk in boyunu normal bir tekere eşit olarak düşündüm ve saate 2070 mm olarak yazdım.
    benim bisikletde 1 pedalda disk 2.7 tur dönüyor . yukarda yaptığım hesaba göre 1 pedalda 2.7 X 2070mm = 5589mm = 5.5m
    100 pedal da 550m
    saat de 550 * 60 = 33000m yani 33 km.

yani kmsaatin göstergesi 33 km yi gösterdiği sürece iyi antreman yapıyorum.

hem yüksek kadanslı antrenmanın normal bisiklet ile yapılabilmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. ( yol durumu, trafik vs. vs.) bu iş için spinning bisiklet mükemmel.

ayrıca sadece müzik değil önünde bir hedefinin olması ve seni sürekli zorlaması çok iyi bir motivasyon oluyor.

bu saati bisiklete monte etmek mi? ben basit bi plastik parça ile hallettim, eğer çözüm bullamaz iseniz size foto yollarım.

bu arada yakın bi zamanda bisiklet alıp öğrenicem. uzun tur fotolarını görmek beni çok ama çok etkiledi. umarım böyle bir imkanın ve gücüm olur.