Specialized vs. Trek (alüminyum yol bisikleti) öneri

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Başlıkta yer alan yorumlarınız sayesinde çok değerli bilgiler ediniyorum çok teşekkür ederim ama lütfen başlık bir birimizi kırmamıza sebep olmasın kendimi sorumlu tutarım ona göre.
Anladığım kadarıyla yaşadığım bölge genelinin rampalı olması sebebiyle 50*34 yani şu anki ayna kolumun özelliklerinde bir ultegra aynakol almalıyım.
arka aktarıcım uzun bacak yani 11-32 arka 50-34 ön dişlilerim olacak. Yol bisikleti sahibi herkeste bir performans hedefi illaki oluyor ama tabiki hafta sonu kullanıcısının ötesine geçmem mümkün olmuyor(iş hayatı sebebiyle).

bu ay sti kollar ve jant lastiği alıyorum önümüzdeki ay yalnızca zincir, aynakol, arka ruble, kablolar ıvır zıvır kalıyor. Biraz Sora'ya alıştıktan sonra Martta en geç Nisan montaj var yani.
bu arada jant olarak Zonda planlarken shimano avantajı ve conti lastik kampanyası sebebiyle ibrenin yönünü fulcrum racing 3'e çevirdim. ayın 10'unda yola çıkacak.
bisiklet stok olarak pedal hariç 9,5kg, sanırım dönüşüm sonrası 8,8'in altına iner(sadece jant 700gr hafif çünkü).
Stok ultegra bisiklet alsaydın bu maceraya gerek varmıydı derseniz.
Genelde ultegra donanımı, karbon bisikletlerde oluyor ve ben baştan uzun ömürlü bir bisiklet hedefi ile yola çıktım.(Polemik olmasın specialized kitapçığında bile hafif kadroyu seçerken uzun ömürlü yerine kısa ömürlü ve daha hassas olanı seçmiş olursunuz gibi ifadeler bir çok noktada mevcut).
Jantı da bütçeme ve oluşturduğum bisiklete uygun olsun hedefledim.
sonuç olarak toplamda harcamış olacağım para ile 8.5kgnin altında bir karbon bisiklet alamazdım yaklaşık olarak yakın ağırlıkta daha sağlam bir bisiklet yapmış olacağım.

Scudo
Tepki
73
Bisiklet
Giant
@Ozan k. beyefendi ben fikrimi söyledim. Sizinle münazara yapmıyorum. İkinci mesajımı sizinkini görmeden yazdım. 11-32 arkadaşın söylediği orandı onun üzerine yazdım. Lütfen tanımadığınız birine seviyenizi koruyarak cevap verin. Bana cahil diyerek tatmin olacaksınız bunu kamuya açık yapmayınız. Sizden başka 50-34 oranını iyi olduğunu düşünen arkadaşlar var ve fikirlerini söylüyorlar ama başka kimseye sataşmadan.

• Beğen
Tepkiler: eren konu

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@MEVLÜT M. TUTMAZ brn size nerede cahil dedim? Siz, kadans ve disli oranlari arasindaki iliskiyi biliyorum dedibiz bilmediginiz ortaya cikti. Bunun es anlami cahillik mi?

Burada en guzel renk hangisi diye tartismiyoruz ki... fizik kanunlarindan bahsediyoruz. Dolayisiyla fikirlerinizin arkasindai dayanaklarinizin saglam olmasi lazim. Aksi takdirde insanlari yanlis yonlendirirsiniz...

• Beğen
Tepki
73
Bisiklet
Giant
@Ozan k. bey dedim ki 52-11 oranıyla aynı kadansla daha hızlı gider, aynı güçle gider demedim. Bunu demişim gibi bir tartışma yürütmek benim için can sıkıcı. Benim ilgilendiğim kısım 34 ve 36 dişli oranlarıydı. Buna göre yazdım. Aynakol oranında 36-50 yaygın bir oran olsaydı zaten bunu alır kullanır ve tavsiye de ederdim.
İkinci olarak evet okuduğum yazı amatörleri de ilgilendiriyordu yoksa giriş seviyesi bisikletlerde compact kullanan markalardan bahsediliyordu. Buyrun kendi tavsiyeleri:
"Our take

If you live at the foot of a mountain that you can’t avoid, you need a compact with a dinner plate-sized cassette. However, with a far wider range of cassette options available now than a decade ago, the sensible option for most riders would seem to be a 52/36 chainset, specified with a cassette to suit your needs. Racing this weekend? Whack on an 11-23t. Holidaying in the Alps? 11-32t is your friend. Either way, do everything you can to maintain a straight chain line.
(link)

Eren bey bir tavsiye istemiş nacizane kendi tecrübemden hareket edip cevap verdim. Sizin fikirleriniz farklıysa bunu ifade etmeniz beni rahatsız etmiyor ki 50lik büyük dişli oranı bana göre de yeterli bir oran fakat shimanonun sunduğu oranlar üzerinden fikir beyan ettim ultegra set topladığı için; fakat isim vermeksizin benim yorumumun hedef (ve varsa aynı minvalde olanların) alınarak alay eder bir üslupla karşılık verilmesinden rahatsız oldum ve cevabımı verdim. Daha fazla konuya katkı sağlamaktan uzaklaşmaya meyyal bu tartışmaya zaman ayırmayacağım. Burada da bitiriyorum, tartışmamız kişiselleşti fazlasıyla.

Son olarak Eren bey, hangi tercihte bulunursa bulunsun hayırlı olsun ve kazasız belasız kullanınıp keyfini sürsün.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bakin kendi ornek verdiginiz yazi sizi yalanliyor.
Burada vatandaş istanbuldayim, yokuslar da var ne alayim diyor. Siz bu yaziya uyup 52 36 tavsiye ediyorsunuz.
Evet duz bir yerdeyeniz ve. birden fazla rubleniz varsa, sportivelere katilacaksaniz 52-36 dusunulebilir. Ama istanbulda yasayan ve sportive vs katilmayacagini soyleyen birine bu yaziya dayanarak tavsiyede bulunmak ne kadar dogru? Siz kendiniz yanıtlayin, ben bır şey deyince hakaret oluyor...

Ikincisi ayni kadansla daha hizli gider demenin ne manasi var? Zaten kimse duz yolda 50.11 oraninda bisa cevirecek kadar güçlü degilki...
gucu olmayan birine daha da buyuk oran tavsiye etmek ne kadar dogru?

• Beğen

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan k. Herhangi bir mesajınızdan alıntı yaptım afedersiniz.Şu an 12 - 25 ruble ve 50 - 34 aynakol kullanıyorum.Ruble olarak ise 11-28 sipariş ettim.Acaba intihar mı ettim? :eek:ops:

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yoo niye intihar olsun ki...

Duz yolda vites araligi acilacagi icin belllki biraz dezavantaji olabilir. Bazen üst vites fazla büyük küçük olanı ise fazla kucuk gelebilir. Ama muhtemelen hissetmezdiniz bile. Buna karşın dik yokuslarda hissedilir rahatlama olacak.

Hatta uzun yokuslarda 32 daha da iyi ama onun icin arka aktaricinin da değişmesi lazim bu da masraf demek.

• Beğen
Tepkiler: The UGUR
Tepki
73
Bisiklet
Giant
@Ozan k. "çoğu binici için mantıklı seçim 52-36 olur, ihtiyacınız olan bir rubleyle." Eren Beyin birden fazlasına ihtiyacı yok ki 11-32 oranında bir dişli aldı mı herhangi bir sorun yok. Yazı beni yalanlamıyor. İstanbul'un bir dağın eteğinde olduğunu düşünüyorsanız tabi ayrı bir durum. Alplerden bahsediyor 11-32 için. Size diyorum ki ben fikrimi söyledim. Siz illa ben haklıyım diye tutturuyorsunuz. Evet şu anda zayıf olabilir 50-34 yetebilir, ben de aynısını yaptım ve 52 dişlinin daha opsiyonlu olduğuna karar verdim kullandıktan sonra. İsterseniz yazıyı size harf harf tercüme edeyim. Yazının ne dediğinin farkındayım. Bu yönelimden bahsettikten sonra 50-34 hala buralarda, bir yere gittiği yok deyip our take kısmını veriyor. 36-52 11-32 oranının 50-34 11-28 oranından daha opsiyonlu olduğunu düşünüyorum. Siz öyle tepki veriyorsunuz ki sanki ben 39-53 11-25 falan önermişim. Benim fikrime göre 34-32 çok düşük bir oran. 34-28 veya 36-32 oranıyla gayet yeterli ki yaklaşık aynı oranlardan bahsediyoruz. Ayrıca Eren bey sanırım Antalya'da yaşıyor, bunu da akılda tutarak verdim, düz bir yer aklımda değildi bu tavsiyeleri yaparken. Siz neden bu kadar kişisel alıp tartışmayı bir forumda değil de otoriteye karşı çıkmış birini hizaya getirirmişçesine bir şevkle ele alıyorsunuz merak ediyorum.
"Hocam 50-34 çok kısa zamanda yetersiz hale gelir. Bir de boyunuz mühim. 1.82-3den fazlaysa 175. Gerçi 58 kadroysa muhtemelen bu boyda ya da uzunsunuz. Ayrıca arkayı 11-32 alacaksanız 52-36 gayet yeterli bir oran. (link) da belirtmiş 36 yeterli çoğu durumda. Bundan önceki aynakol 50-34/11-28'ti ve sürekli tırmanış olmayan parkurlar için yetersiz kalıyor. 36-32 oranı ile 34-28 oranı hemen hemen aynı bu arada. 34-32 bence fazla."
Şurada sanki sakın alma, dur bu ölümcül hata demişim ki konuşmaya gerek yok. Ne dediğim belli. Lütfen artık bitirelim bu tartışmayı. Sizin fikriniz size benimki bana. Herkes ikimizinkine okur karar verir.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben niye kişisellestireyim ki...
nereden cikariyorsunuz bunlari?

Sizin attiginiz mesaj su: 50-34 bir yerden sonra az gelir.

Ben de dedim ki nasil az gelsin?

Cok basit bir sey soyluyorum.

Bu forumda herkes kendi istedigibi baskasina empoze etmeye calisiyor. Tavsiye verdigi kisinin ihtiyaclarini dusunmuyor.

O yaziyi okudum. 53-39 mu 50-34 mu diye düşünenler ortada bulusup 52-36'yi cok populer yapti diyor.

Eğimli bir yerde yasiyorsaniz 50 34 hala en mantiklisi ama onun disinda 52-36 size daha cok secenek sunar diyor.

Tamam da biz turkiyedeyiz, bu tavsiye isteyen arkadas da duzenli antrenman yapacak biri degil. Dolayisiyla bizzat o yazida önerildiği gibi sportive'lere(amatör duzeyde uzun mesafe ve gunluk yaris) katilacak amator sporculara beya daglik yerlerde yaşayan daha düzenli antrenman yapanlara 50-34 onermisler.
Sahil gibi egimsiz yerlerde yatislara kayilan daha sonra da tatile alplerde gezeveklere de 52-36 onermisler.

Şimdi bu tavsiye isteyen arkadas hic egimsiz parkurda yarisa katilacak mi? Hayir, katilmayi dusunse yol bisikletine bagaj takmayi dusunmezdi ( konuyu okusaniz ne bisiklet aldigini ve ne amacla kullanacagini gorurdunuz)

Tam da sizin yazida belirtildigi gibi dusuk guc uygulayacak (cunku haftada 3-4 gun antrenman yapnayacak) , egimli yerlerde surecek bir arkadasimiz tavsiye sormus.

Egimlerden asagi inerken 75kms hizdan daha da fazlasini yapmaya ugrasmak icin 50 yerine 52 buyuk yaprak takmak isteyecegini gercekten dusunuyor musunuz?

Siz okudugunuzu yanlis anlamissiniz. 52-36 populer oluyor diye bir yazi okumussunuz herkese 52-36 oneriyorsunuz. Durun bakalim tavsiye ettiginiz kisi kim, bisikleti ne amaci ne...

Sonra da ben olayi kisisellestirmis oluyorum.

Hayir, sessizce bu yaziyi okuyacak 100lerce kisiyi uyarmak istiyorum o kadar.

Bazi yanlis bilgiler oyle bir yapisiyorki ondan sonra silmesi neredeyse imkansiz hale geliyor.

Tepki
73
Bisiklet
Giant
@Ozan k. bir tane daha aynakol önerdiğim mesaj bulun gösteriniz lütfen. Kanaat önderi falan değilim. Burası bir forum ve insanlar fikrini söylüyor. Hayır beyefendi yazıyı okuduğum için değil 50-34'ü kullandığım ve özellikle 34 kısmını düzde kullanamayıp 50'ye sürekli geçtiğim için 36-52'ye geçtim. Yazıyı da geçen gün okudum, aynakolu değiştirmemden bir ay sonra. Herkese de önermedim. Alplere mi gidiyorsunuz takın 11-32 rubleyi diyen yazıdan amatörlere sadece 34-50yi önermiş diyorsunuz, hayır "çoğu binici mantıklı tercih 36-52 aynakol ihtiyaca göre daha ucuz olduğundan ruble değiştirirsiniz diyor". Öte yandan 50-34 bittiğini falan söylemiyor. Sportif amaçlı bisikletlerde hala 50*34 var derken öte yandan Canyon'un çoğu modelinde 36-52 tercihinden bahsediyor. Ayrıca şunu da söylüyor: "Almost all the major bike firms have followed Canyon’s lead, offering mid-compact chainsets. Specialized, for instance, uses a 52/36 on almost all but the lower-level Allez range (which still comes equipped with a 50/34), while Scott’s Foil and Addict platforms run a mixture of mid-compacts and doubles." Yani yazı sanayi de ve insanların tercihinde bir yönelimden bahsediyor. Ayrıca our take kısmında "kaçınamayacağınız bir dağ eteğindeyseniz yemek tabağı boyutunda bir rubleye ve 50-34 aynakola ihtiyacınız var" diyor. Böyle bir durum yoksa 36*52 ile ruble opsiyonlarını kullanın diye devam ediyor. Yazının ilgimi çekmesi de benzer bir mantıkla 36-52'ye karar vermiş olmam. Etrafımda 36-52 11-32 kullanan arkadaşlarım var ve İstanbul'da bu oranlardan memnunlar. Benim gibi 50-34'ün 34'ün memnun olmayan arkadaşlarım da var. Hiçbirisi de profesyonel değil. Öyle esti konuştum meselesi değil fikir beyanım. Ayrıca ben kendimi zorlamak pahasına da olsa 36-52 11-28 tercih ettim. İlk mesajımın herhangi bir yerinde bunu söylemiş miyim bir bakınız. Kendi doğrumu değil Eren beye uyabileceğini düşündüğüm tercihten bahsettim. Siz haklı olmak istiyorsanız olun. Bu benim tecrübem. İnsanların aklı var, okuduklarını anlıyorlar. Kendinizi vasi ilan etmenize gerek yok. İlk mesajınızda Team Sky'ı arayalım demek yerine "sıradan kullanıcı için 50-34 yeterli 52-36 fazla. Arkadaşlar iyi niyetli öneriyorlar ama bu çok doğru değil" deseydiniz ve bagajla kullanacak diye belirtseydiniz (bunu es geçmişim fikrimi değiştirmese de) size cevap vermezdim, çünkü sadece fikrinizi söylemiş olurdunuz. Oysa sizin haklı olmak kaygınız her şeyin önünde bana kalırsa dolayısıyla insanların kendi tecrübesini aktarırken yanlış söylüyorsunuz diyerek tartışmaya girdiniz karşınızdakinin ne tecrübesi var, ne demek istiyor çok umrunuzda değil.
Unutmayalım yazı karşılıklı konuşmak gibi değildir, sizinle aynı ortamda şu tartışma olsa 15 dakikada bile bitebilir, fikir alışverişi yapabilirdik. Ben ilk yazdığım mesajda kendimi iyi ifade edememiş olabilirim, siz kendinizi daha iyi ifade edip benim fikrimi geçersizleştirebilirdiniz de, tabi Team Sky'ın numarasını vermeden.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
50-34 , 11-30
Yeni başlayan için makbuldür.

Not: Arkadaşın konusunda sorunları böyle uzatmaya gerek yok,sataşmalar hiç olmuyor.Öneri verip geçmek en doğrusu.

• Beğen
Tepkiler: MEVLÜT M. TUTMAZ

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Sizin referans verdiginiz yazi orada duruyor. Isteyen gitsin okusun.

Burada bu tavsiyeyi isteyen arkadaş icin sizin referans gosterdiginiz dergi 50-34 oneriuor siz ayni yaziyla ona 52'36 oneriyorsunuz.

Daha da uzatmamak adina 34 yaprak yetmeyince 50'ye gecmemek icin 36li sisteme geçmenin mantiksizligina deginmeyecegim.

Bora_s

Üye
Tepki
35
Alacak olan arkadaşa sesleniyorum, bence çok acele ediyorsunuz Ultegra sete geçmek için. Daha hangi parçalar bisiklete uyumlu, hangi dişli oranları bana uygun derken forumda insanların kararına kaldınız. Bana kalırsa en doğrusu Sora setinizi bir süre kullanıp eksiklerini farketmeniz ve ne istediğinizin bilinciyle karar vermeniz olurdu. Ultegra'ya niye geçtiğinizi ben hala anlayamadım. Sadece bisikleti hafifletmek şu anki performansınızla derdiniz olmamalı.

İllede bisiklete harcama yapıcam, bi hobim de bu diyorsanız eğer ben de doğru gördüğüm fikirlerimi belirteyim madem. Ben 52x36 almanızdan tarafım. 11x32 kaset ile yokuşlarda salyangoz hızında gideceksiniz zaten. Öznel olacak ama Ultegra alıyorsunuz, ne için aldığınıza biraz da anlam katarsınız... 50x34 düz yolda hızlanmalarınızda çapraz yapmamak için daha çabuk üst vitese geçme isteği doğurcaktır. 52x36 ise kasetteki dişlinizle oynayarak hızlanıp yavaşlayacağınız virajlı yada yokuşlu yerlerde sürekli aynakol değiştirmenizi önleyecektir. Elbet bunlar belki çok farkedilir olmayacak sizin için ama elde seçenekler varken en optimum olanı değerlendirmeliyiz de.

• Beğen
Tepkiler: MEVLÜT M. TUTMAZ

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Bence 50x34 krankset ortalama bir yol bisikletçisine hiç bir şey kaybettirmez bile denilebilir. Dubai gibi eğimsiz yerlerde bile Bu arada Dubai turu başlamış. İlk etabı kaçırdım günlük meşgaleler içerisinde geçip gitmesin diye hatırlatayım istedim.

silvanesti

Üye
Tepki
16
İsim
Cengiz
Bisiklet
Giant
Bence Sora setinizi bir sure kullanin, Ultegra Sete gecmekte acele etmeyin...50×34 ortalama amator bir kullanici icin idealdir, sorun yasayacaginizi hic tahmin etmiyorum.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Tayt olayına girmediğiniz sürece totoş ağrılarınız devam edecek. Yol bisikleti size tayt aldırır benden söylemesi ;) Ne önerirsiniz derseniz (link)
Bunlardan birini seçebilirsiniz hazır indirim varken derim.
Bu arada tayt olayını ben de en az sizin kadar sevmiyordum ancak, malesef başka türlü olmuyor. Bu bile yetmiyor arasıra totoyu kaldırıp kan dolaşımına izin vermek gerekiyor. Yoksa alt takımlarda uyuşma meydana geliyor. Funkier panel 10 ya da daya iyisi 14 kullanıyorum uzun yolda kalitesini hissediyorsunuz. Lusso da yorumlarda iyi puan almış ingiltere üretimi ürünler. Her ne kadar para kazandımak istemesem de malesef böyle..
kolay gelsin iyi binişler

Bu arada Brook c17 vs bu sorunu çözer mi? kullanan varsa biz de aydınlanmış oluruz

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Tepki
73
Bisiklet
Giant
Aşağıdaki linkte istediğiniz dişlileri seçip çeşitli açılardan karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Dişli oranlarını karşılaştırıp karar vermenizde kolaylık sağlayabilir.
(link)

TarıkT

Üye
Tepki
0
İsim
Tarık Tunca
Konu açamadıgim icin buraya yazıyorum kusura bakmayın.
Herkese selam
İki bisiklet arasında kaldım yardımcı olurmusunuz?
Merida crossway 300

Cube nature allroad

Şimdiden tesekkurler

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@TarıkT konu açamiyorsunuz onu anladim da. Neden trek vs specialized konusuna cube ile merida sorusu soruyorsunuz onu anlayamadim?