Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Specialized Sirrus vs Trek Fx 7.1/7.2/7.3

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Barkın Kenan tarafından paylaşıldı.

1. Barkın Kenan

Barkın Kenan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öncelikle nasıl bir bisiklet istediğimden ve hangi amaçlara yönelik kullanacağımdan bahsedeyim.

Ankara'da oturuyorum ve bisikleti okul olduğu zamanlar okula giderken; yani şehir içinden Dikmen'deki dik rampaları tırmanarak kullanacağım. Ben Tunalı'da oturuyorum ve ev-okul arası yaklaşık 5 km. Bu mesafenin çoğunu rampalar oluşturuyor.

Tabi ki amacım okula gidip gelmekte kullanacağım bir ulaşım amacı almak değil. Asıl amacım şehir içinde rahat kullanabileceğim ve özellikle form tuttuktan sonra yazın uzun turlar yapabileceğim(gerek şehiriçi gerekse şehirlerarası, ilerleyen zamanlarda Türkiye turu) bir bisiklet almak. Yani bagajından, çamurluğuna kadar uzun tur aksesuarlarının takılabildiği, rahat bir sürüş yaşatan, aynı zamanda hızdan ödün vermeyen orta hafiflikte hoş görünümlü 28" bir bisiklet.

Boyum 171-172 civarında, bacak içi boyum yaklaşık 75-80 cm. kilom ise 70 (evet biraz göbek var). Boyuma uygun kadro ölçüsünün uzama payı da hesaba katılarak(henüz 17 yaşındayım 1-2 cm daha uzayabilirim gibime geliyor) kaç inç veya hangi size olduğunu da belirtirseniz sevinirim. Bana 17.5" ve M size'lar uygunmuş gibi geliyor.

Bütçem ise 750-800 tl arası. Aklımda olan modeller ise şöyle:

Specialized Sirrus 2011 Modeli / 350 Sterlin / Siyah

http://www.evanscycles.com/products/specialized/sirrus-2011-hybrid-bike-ec023871

Specialized Sirrus Sport 2010 Modeli / 400 Sterlin / Beyaz (Ancak stoklarımızda yok ve bir daha getirmeyeceğiz gibi bir şey yazıyor)

http://www.evanscycles.com/products/specialized/sirrus-sport-2010-hybrid-bike-ec020017

Trek 7.1 FX 2010 Modeli / 280 Sterlin / Mat Siyah (Sadece 17.5" var stoklarında)

http://www.evanscycles.com/products/trek/71-fx-2010-hybrid-bike-ec016501

Trek 7.2 FX 2010 Modeli / 300 Sterlin / Gümüş (yine stoklarımızda yok yazıyor)

http://www.evanscycles.com/products/trek/72-fx-2010-hybrid-bike-ec020760

Trek 7.3 FX 2010 Modeli / 350 Sterlin / Siyah (stoklarında olmayanlardan)

http://www.evanscycles.com/products/trek/73-fx-2010-hybrid-bike-ec016510
    ---------------------

Arkadaşlar bu modeller benim aklımda olanlar. Aslında fiyatları görünce büyük heveslerle siteyi açmıştım fakat modellerin yanında "Ship2Store" ve "Ship to Uk Only" yazılarını görünce yıkıldım. Yani sadece dükkanlara veya sadece İngiltere'ye kargolama yapıyorlarmış sanırım.

Sitedeki fiyatlar Türkiye'de bu modellerin 2.el fiyatlarından biraz fazla. Yine sizlerin de bu fiyat aralıklarında sıfırını veya ikinci elini bulabileceğim aradığım özellikleri barındıran model önerileriniz olursa hepsine açığım. Veya kendiniz benim aradığım özelliklerde bir bisiklet satıyorsanız iletişime geçebiliriz.

Bunlar haricinde bu sitedeki kargo olayı konusunda bilgi verecek arkadaşlardan da yardım bekliyorum. Ekşisözlük'te okuduğuma göre kargo belli bi fiyatın üzerine ücretsizmiş. Bu sınır da 50 sterlin civarıymış lakin kargo seçenekleri yukarıda da belirttiğim gibi malesef.

Sizin görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Scott, cannondale gibi markalara da sıcak bakmaktayım.

2. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu aralar karbon maşalı Sirrus u deneme şansım oldu çok beğendim , yol bisikletindeki hızı aratmıyor ve oldukça konforlu, benim tavsiyem bu yönde olacaktır.

Nicotine34, Barkın Kenan ve binRR bunu beğendi.
  3. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Sirrus sport diye anılıyor o model:)

Nicotine34 ve Alp Aslan bunu beğendi.
  4. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teşekkürler BinRR bey:)

Nicotine34 bunu beğendi.
  5. Barkın Kenan

Seviye:
    Evet aslına bakarsanız benim de en çok istediğim model o. Ancak türkiye'de fiyatı 1100 tl'den başlıyor. Gerçi ben yukarıdaki fiyatları ilk olarak sterlin amblemini euro olarak gördüğüm için euro olarak değerlendirmiştim fakat sterlin olunca o sitede de işler değişti. Eğer 2010 veya sonrası üretilmiş 2. el bir specialized sport modeli bulabilirsem alacağım fakat sıfırını bulmak bu kadar zorken pek fazla umudum yok ikinci el sss bulmak konusunda.

BinRR sizin Sirrus Sport adlı bisikletiniz için açtığınız başlıkta bu bisikletten etkilendim diyebilirim. O başlığı görene kadar aklımda sadece Trek ve Cannondale vardı şimdi en çok istediğim bisiklet oldu diyebilirim :)

Nicotine34 ve Alp Aslan bunu beğendi.
  6. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sirrus hayallerimin bisikletiydi. :)
    Ben de yurt dışından bisiklet getirme işine biraz araştırdım ancak astarı kumaşında fazla tutuyor.
    Ben olsam Specialized'ı tercih ederdim.

7. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    Bunlarin arasinda elbette 2010 Sirrus Sport. Ancak bir konu onemli. Bu bisiklet Ingiltere gibi pahali bir ulkede $450'a satiliyor. Turkiye'de ise zannedersem 1.200-1.300TL civarindaydi. Arada buyuk ucurum var. Birincisi; bu iste bir terslik var, kabahat nerde? Ikincisi; Marka bisikletler bu rakamlara satilabildigine gore aslinda kaliteleri tartismali. Yani piyasadaki orta halli markalarin mesela Sedona Kron vs. alt seviye kadrolari ile buyuk markalarin arasinda onemli bir fark yok. En azindan maliyet acisindan. Diyelim aynin segmentteki Altus donanimli X markanin Deore donanimli Y markadan 50% daha pahali olmasi kadro kalitesi degil Turkiye'deki fiyatlarinin sisirilmesindendir diyorum.

Emirhan Kaya bunu beğendi.
  8. Emirhan Kaya

Emirhan Kaya Kıdemli Üye

Seviye:
    ''Diyelim aynin segmentteki Altus donanimli X markanin Deore donanimli Y markadan 50% daha pahali olmasi kadro kalitesi degil Turkiye'deki fiyatlarinin sisirilmesindendir diyorum''

Randie arkadaşım son cümlede çok güzel söylemiş. Fiyatlarda çok uçurum fark var peki yurt dışından getirsek gümrüğe takılmadan gelirmi ?

9. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    % 18 vergi ödersiniz üzerindeki fatura bedelinden

10. Barkın Kenan

Seviye:
    %18 vergi ile bile Türkiye'dekinden daha ucuza geliyor. Tabi kargo ücretini kendileri karşılarlarsa.

11. randie

randie Aktif Üye

Seviye:
    kargo $150 civari saniyorum. vergisi daha onemlisi PTT'de takilirsa ugrasmasi var. Bu yuzden kimse yurtdisindan bisiklet getirdi mi, emin degilim. Ama belki kadroyu ayri komponentleri ayri getirmek mumkun olabilir. Mesela Ingiltere'den kadro, ebay tayvan'dan komponentler alinarak toplanabilir. Bu da macerali bir is. Bence su anda gercek fiyatina satildigini bildigimiz Sedona, Whistle, Carraro vb. markalardan bisiklet almak disinda yapacak bir sey yok. Otuz yil sonra AB'ye girersek distributor tekeli kirilabilir.

Fatih Şengöz ve Barkın Kenan bunu beğendi.
  12. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Specialized Sirrus sport fiyat performans olarak güzel bir bisiklet ben arkadaşıma aldırmışdım ve bu sayede de biraz kullandım.
    Ancak çatalı kırılan bir sirrusla ilgili forumda da yazılan gelişmeler beklentilerimin altındaydı. Yurtdışından "kullanıcı hatası" olduğuna dair resmi bir yazı var mı pek çok kişi için açık değil .

13. Darth Sirrus

Darth Sirrus Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bn fx 7.3 kullanıyorum eğer imkanın varsa bunu bir düşün yokuş performansı olarak çok iyi dik rampalarda dahi yormuyor düzlüklerde zaten çok akıcı eğimli inişlerde frenler tutmasına tutuyor ama fren pabuçlarını değiştirip daha iyi performans alabilirsin çoğu bisiklet gitsin diye uğraşılır buna dursun diye uğraşıcaksın yani :p şaka bi yana aynı gün içinde bozyakadaki evimden çıkıp alsancak üçkuyular daha sonra feribotla karşıya geçtim bostanlıya oradan çiğliye ordan karşıyaka iskeleye geldim vapurla konağa konaktan bozyaka ki izmiri biliyorsan konaktan bozyaka ulaşman için baya bi yokuş çıkman lazım ki büyük bölümü diktir bu yokuşların ben listendeki diğer bisikletleri kullanmadığım için yorum yapamam bende bu seçenekler arasında kalmıştım 7,3ü tercih ettim tasarımı hoşuna giden birisini al bence 3 aşağı 5yukarı aynı ama tatmin edici bir bisiklet 7.3. forumda daha önce açılmış konulara bi bak istersen

hatta fx in 7.0 modeli olması lazım bir abimiz karadeniz turuna çıkmıştı ve çok memnundu bisikletinden forumda konusu vardı sen düşün :D umarım uygun fiyata hoşuna giden bir modele sahip olursun iyi forumlar

sirrus hakkında bi konu

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=63671

burda da trek ten bahsediyor

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=23230

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=62678

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=64507&page=2

specialized hakkında daha fazla yazı göremedim

umarım yardımcı olabilmişimdir kazasız sürüşler

randie, Fatih Şengöz ve Barkın Kenan bunu beğendi.
  14. emrea

emrea Üye

Seviye:
    http://www.evanscycles.com/products/specialized/sirrus-sport-2011-hybrid-bike-ec023997
    ben anlamadım bu USD fiyatı nerede gördünüz??

15. KIVANÇ ATILGAN

KIVANÇ ATILGAN Üye

Seviye:
    merhaba yeni sirrus sport elite aldım. çok hoş bir bisiklet ama diğer bisikletleri kullanma veya inceleme fırsatım olmadı açık konuşmak gerekirse. Şimididen hayırlı olsun.

16. randie

randie Aktif Üye

Seviye: