Specialized Sirrus Sport mu yoksa Merida Crossways TFS 400-D mi?

Tepki
25
Bisiklet
Specialized
Merhaba Arkadaşlar,

Forumdaki ilk yazıma bir soru ile başlamış bulunuyorum. Umarım bana yardımcı olabilirsiniz. :)

Uzun yıllardır Bianchi marka MTB tipi bisikletimle bisiklete biniyor sanıyordum. Ta ki İstanbul Caddebostan'daki Aktif Pedal Mağazasına uğrayıp pahalı ama bir o kadar da kaliteli ve çeşitli bisikletleri görene kadar. Aktif Pedal'da satılan Specialized Marka bisikletlerden en çok Sirrus serisinin Sport modelini beğendim.

Genelde şehiriçi kullanımda ve fitness amaçlı spor yapmak için bir bisiklet almak istiyorum. Evimin hemen yakınında Kaçkar Bisiklet Mağazasına da uğradım. Orada Merida'nın Crossways TFS 400-D modelini gördüm ve resmen aşık oldum. Aslında iki bisiklet de gayet güzel.

Ama sanki tasarım olarak Merida'nın o modeli Sirrus'a göre çok çok daha iddialı duruyor. Lakin okuduğum ve aldığım duyumlara göre, amortisör ve disk fren mekanizmaları bisiklet üzerinde çok ağırlık yaptığından dolayı sürüş süresini ve yorgunluğu direkt olarak etkiliyormuş.

Ben uzun süre kullanmayı ve hızlı gitmeyi de seven biriyim. Yıllarca MTB tipi bisiklet kullanan biri olarak rahatlık ve uzun süreli sürüş keyfi yaşamak istiyorum.

Yanılmıyorsam Sirrus Sport, Merida Crossways TFS 400-D'den de yaklaşık olarak 300 TL civarında daha ucuz. Aslında niyetim her ikisi arasındaki para farkından ziyade hangisinin daha rahat olacağı. Çok kararsız kaldım.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Scudo

muersoy

Aktif Üye
Tepki
72
merhabalar...daha dün specialized Sirrus Sport'u İzmir de yeni açılan bayide inceledim. Sedef beyaz bir başka duruyor. Karbon maşa ve titreşimi önleyen o aparat tasarım harikası...elcik ve barendler de öyle...ilk hedefim SSS...

şimdiden hayırlısı olsun :)

• Beğen
Tepkiler: Altuğ Yılmazer

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
@muersoy

Bahsettiğiniz mağaza nerede açıldı, Alsancak mı ?
Yerini tarif ederseniz sevinirim :)

Tepki
25
Bisiklet
Specialized
@muersoy

Teşekkürler. Zaten sizin başka bir başlıkta koyduğunuz fotoğraflarına baktım. Gayet güzel gözüküyor. Dediğiniz gibi çok sade. Hani çok janjanlı, renkli birşey aramıyorum. Ama tasarım olarak Merida ve Specialized arasında kaldım. Fakat hafif olması ve kendi sitesinde de fitness olarak kategorize edilmesinden dolayı sanırım Specialized Sirrus Sport alacağım. Sirrus'un lastikleri oldukça ince ve yüzeyi düz. Yani çok girintili çıkıntılı değil. Normalde bu lastikle günde 140 km bile gidebilinirmiş. Ancak malum İstanbul'un bütün yolları pürüzsüz değil. Arada sırada çukurlar çıkabiliyor ya da yapım aşamasında olan yollardan gitmek zorunda kalınırsa acaba lastik dayanır mı? Dayanırsa da ne kadar dayanır? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Konuya olan ilgilerinizden dolayı da teşekkür ederim.

Tepki
25
Bisiklet
Specialized
Sonunda gittim ve Specialized Sirrus aldım. Sport modelini almayı düşünüyordum ama karbon maşa için 200 TL daha fazla vermek istemedim ve normal Sirrus modelini aldım.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Keyifle kullanmanızı dilerim, iyi seçim:) lastik onusunda çok sıkıntı yaşarsanız satıcınızda aynı lastiğin patlamaya dayanıklı olanı var, birde iç lastik var patlamayan cinsten, ben bu kombinasyonu yaklaşık 600km. dir kullanıyorum hiç sorun yaşamadım, orjinalinde ise tek dert magandaların yollarda kırdıkları bira şişeleri idi:)

• Beğen
Tepkiler: Altuğ Yılmazer
Tepki
25
Bisiklet
Specialized
Teşekkürler binRR. Lastik konusunda bir sıkıntım yok şu anda. Gerçekten harika bir bisiklet. Keşke ekipman olarak biraz daha iyi ekipmanlarla satılsa. Yani en azından bir deore ile satılsa da biz de 300-400 daha fazla TL'yi rahat gözden çıkartabilsek. Kadro olarak Scott ve Trek kadrolarına göre çok daha ince. Akıcılık olarak süper. Lastikte yaşayabileceğimiz tek sorun dediğiniz gibi magandaların kırıp yere attığı bira şişeleri ve geniş delikli mazgallar. Ama bu ülke şartlarında daha iyi bir yol durumu beklemek abesle iştigal olur herhalde :)

• Beğen
Tepkiler: binRR

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Ben komponentlerimi dediğiniz fiyata sram X7 ye yükselttim, 9 lu sistem, aynakol olarak da truvativ firex kullandım, deoreden de daha üst bir sistem,:) stres altında vites değiştirme sorunu da ortadan kalktı, ağırlık olarak da pedallar dahil 10.3kg. a indim, sele borusu çok uzun, ben kesmedim ama oda kesilebilir:)