Specialized Sirrus Elite / Deore LX V-Fren / SHIMANO POWER MODULATÖR

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
Herkese merhaba,
Geçen pazar günkü 60km lik hafif engebeli turda (Gökdere) SSE nin üzerindeki markası bile belli olmayan v-fren bacaklarının ayarları turun ortasında kaçtı. Her tur sonrası komple ayar yapmaktan bıktım. Bunun en sıkıcı tarafı da, millet yediklerini sindirmek için bir kenarda siesta yaparken benimse fren ayarıyla uğraşmam. Bu vesile ile zaten Çanakkale turundan (mart 2014) önce taktıracağım DEORE LX leri taktırdım. Bisikletçimin elinde yokmuş, p.tesi sipariş ettik, bugün İstanbul'dan geldi. Yine bu vesile ile taktırmayı düşündüğüm Shimano Power Modulator'ü de taktırdım. İlk defa denedim. Frenler hakkında bişey söylemeye gerek yok. Hiç bir esneme yapmadan son derece düzgün ve iki tarafa eşit olarak basmakta. Kalite yine kendisini gösterdi yani. Ayrıca çok ta agresif durdu. Neyse asıl konu güç modülatörü. Bu arkadaş öne takılmakta. İçinde yay sistemi mevcut. Özelliği ise; fazla güç uygulandığında (panik fren) belli bir yerden sonra tam kitlenecekken gücü absorbe etmesi. Belli bir güçten sonra tel fren bacaklarından geri gelip, ters yönde bu aletin içine girmekte. Ve taklaları önlemekte. Aşırı güven vermekte. Özellikle ıslak,mıcırlı yolda. Bizim gibi ince tekerlek kullananların kesinlikle taktırması lazım. Denedim, mükemmel çalışıyor. Sadece ön freni sıkarak 30km hızda sıkabildiğim kadar sıktım ön tekerlek kitlenmedi ve düşmeden durdum. Araştırın derim. Pek bilinmeyen bir alet. Fiyatı ise çok komik. Sadece 10 lira. :cool:

https://www.bisikletforum.com/a/img593/2820/akjl.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img849/4157/qryc.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img189/5806/h96a.jpg

Scudo

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Disk freni tercih etmemek için bir sebep daha. Harika bir alet. :)

• Beğen
Tepkiler: NZM!

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@Tuncay Üner

Size katılıyorum. :)

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
V fren ayarsızlığı sorununu ben de yaşıyorum. Merida tfs 100 üzerinde gelen standart frenlere 2300 km devirdim ama fren ayarları yüzünden sıkıntım bitmedi. Bir ara ben de yaptığınızı yapma niyetindeyim. Toplam maliyet hakkında bilgi verebilir misiniz? Oturup maliyet hesabı yapıyorum bir tarafım mevcudun üzerine yatırım diğeri crossway 300 ya da 500 e yönelmeyi düşünüyor da. Gerçi bu durumda diske geçmiş olacağım ama bakalım. Fotoğraflar ve konu için ayrıca teşekkürler.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bu Power Modulator'ün yaptığı, frenin biraz daha hissiz ve güçsüz olması. Ayrıca fren sisteminde ekstra bir parça daha. Kesinlikle kullanmayacağım bir şey.

• Beğen
Tepkiler: gökhangenel

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Shimano Power Modulator güzel bir aletmiş. Bizi bu aletle tanıştırdığınız için teşekkürler. :)
Sayenizde bisiklet 10 numara olma yolunda ilerliyor.

• Beğen

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Eklentiler güzel ,güle güle kullanılacak bir alet oluyor.

Ön fren eklentisine de bayıldım.

Paylaşım için teşekkürler Nazmi bey.

• Beğen

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Fiyat itibari ile alıp denemekte fayda var bence.. Tşkr.

• Beğen

kanbozli

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Emre Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Power modulatorden haberim yoktu, paylaştığınız için teşekkürler. En kısa zamanda denemek lazım.

Türkiyede temin edebileceğimiz bir yer var mı?

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Toros

Ön yargıyla yaklaşmayın derim. Kesinlikle hissizleştirmiyor. Kırılma noktasına kadar hiç bir müdahalesi yok. Sadece o kritik eşik geçilirse devreye giriyor. Ona bakarsanız sizin mantığınızla ABS, ESP gibi hayat kurtaran teknolojileri de araçlarımızda kullanmayalım. Onlar gerçekten freni hissizleştiriyor...

• Beğen
Tepkiler: drkemankesh
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
Pm40 8-10 liralık fiyatıyla test edilebilecek bir ürün.Fren ayaklarını kaç liraya aldınız?

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@esad küçükkara

Ben bir fark hissedemedim. Bu da sürüş tekniğimden kaynaklanıyor herhalde :rolleyes:

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@ahmetcan44

İnternette vardır herhalde. Ben sonuncusunu aldım arkadaşımın dükkanından :)

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@emir arıca

Rica ederim Emir Bey. Toplam maliyet 120 lira.

• Beğen
Tepkiler: emir arıca

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@ulaş kaya

Rica ederim Ulaş Bey.
Sizden de ilerleyen zaman da güzel fotoğraflar bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: ulaş kaya

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
gökhan beyin dediğine katılıyorum, iki tekerli vasıtalar amaç durmak değil belanın olduğu yerden kaçmak, kaçacak nokta bulmak önemli diyerekten biliyorum.
durmak son çare ve her zaman hoş sonuçlanmayabilir durmaya çalışmak. burada da benim gibi amatör arkadaşlar bu tarz ilavelerle destek alabilir.
arabalarda da kuru zeminlerde absli frenlerin abssiz frenlere göre daha uzun mesafede durduğunu hatırlıyorum.
ancak absde direksiyon hakimiyeti hala elinizde olduğu için yine kaçma manevraları yapabilirsiniz.

yani herkes haklıymış yazdıklarıma baktımda :)

• Beğen
Tepkiler: gökhangenel

NZM!

Aktif Üye
Tepki
151
Bisiklet
Specialized
@aertan

Söylediklerinize saygı duyuyorum. Ancak buradaki konu bana ve benim gibi düşünen insanların emniyetli bir şekilde durmaları. Yada ıslak, mıcırlı zeminde takla atmadan max. kuvvetle durmaları diyelim. Geçen ay ki bir turumuzda bir kaza meydana geldi. 55 yaşındaki bir abimiz ön freni çok sıktığı için takla atıp köprücük kemiğini kırdı. Bu alet bunu önlemekte. Bu bir tercih meselesidir. Ben taktırırım ve siz taktırmazsınız. Bu kadar basit. Ancak, kesinlikle be kullanmam demek aradaki ayrımı göstermektir bana göre. Zaten benim açtığım konular benim gibi insanlara yöneliktir. Bakın sizin üslubunuz ne kadar güzel. Polemik yaratmak istemem lakin tartışmaktan da kaçmam. Ben bu aleti bilmeyen arkadaşları bilgilendirmek istemiştim sadece.

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.