Specialized Sirrus Elite Araziye Uygun mudur?

Halitkin

Sirrus
Tepki
44
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet alacagim ancak daha cok sehir icinde binecegim icin mtb almaktan vazgectim.

Aklimda scott sporster ya da specialized crosstrail serisi vardi ve bikeandoutdoor magazasinda sporster inceleme firsati buldum.

Sonra da aktifpedal'a gittim ancak crosstrail'in xl bedeni kalmadigindan (boyum 1.88) almadim. O esnada sirrus modelleri dikkatimi cekti ve 2014 elite xl modelini test ettim, bisiklete asik oldum. Oncelikle inanilmaz hafif neredeyse iki parmagimla kaldiracaktim ve inanilmaz konforlu bir surusu var.

Fakat az da olsa araziye cikma durumum var cunku yasadigim yer daglik bir bolge. Ancak zorlu arazi kosullari yok diyebilirim zaten yagmurda camurda binmem.

Sirrus modeli toprak yol icin uygun mudur? Masasinin amortisorsuz olmasi (satici masanin icinde jel oldugunu soyledi) engebeli cukurlu yollarda sarsintilari direk vucudumda hissettirir mi ve uzun vadede kadroya ya da masaya zarari olur mu?

Ona gore sirrus'dan vazgecip scott sporster alacagim.

Bahsettigim modeller:

Sirrus elite
http://eatonvilleoutdoor.com/yahoo_site_admin/assets/images/2014_Sirrus_Elite.234173650_std.jpg

Sportster
https://i.hizliresim.com/727mNN.jpg

Scudo

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Engebeli olmayan düz arazilerde kullanılabilir. Ayrıca şu konuyu okumanızı tavsiye ederim. Şu konuyu da okuyun ayrıca (link)

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Araziye girdiniz mi girilir(girerseniz yol bisikletiyle bile girersiniz), ama verimi arazinin ne kadar engebeli ve sizin sarsıntıya ne kadar toleranslı olduğunuza göre değişir. Maşada bulunan zertz insert dedikleri şey toprak yoldaki engebeleri azaltmaya yaramaz, en fazla pütürlü asfalttaki ufak titreşimleri azaltıyor. (Bence onu bile yapmıyor ama orası ayrı mesele :) ).
Sonuçta arazi için tasarlanmış bir bisiklet değil, ne kadar arazide ne kadar asfaltta bineceğinize göre alın. Mesela %85 asfalt %15 arazide bineceğim derseniz alınabilir, arazide yavaş yavaş gitmeniz gerekir. Daha fazlası ve bozuk araziler için hibrid modellere bakardım ben.
Aldıktan sonra ihtiyaca göre daha kalın lastik takıp (30c-32c mesela) daha düşük basınçla biraz daha konfor elde edebilirsiniz. Ama çukurlu tümsekli taşlı arazi için uygun bir bisiklet değildir. Şehirde asfaltta çok güzel keyif verir, orası ayrı mesele. Hepsi bir arada olmuyor maalesef...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düz veya çok bozuk olmayan topraklı yollara girer anca ve en ufak sarsıntıyı maşa düz olduğu için hissedeceksiniz.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ek : Benim sirrusu almadan önce specialized yurtdışı destek hattına sormuştum, burada asfalt çok kaliteli değil, çukurlar falan var. Benim de kilom biraz fazla (85 kg), sorun olur mu diye. Kilo pek sorun değil ama eğer çukur tümsek bolsa crosstrail alın gibi bir cevap gelmişti. (Ben sirrus aldım ama :D)

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Hayır,uygun değil.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Arazıdan kasıt patika ve toprak köy yolları ise kullanılabilir, üstte yazdıkları gibi 35-40c lastik ve basınç ayarıyla daha konforlu olur. Ama doğal arazi için uygun değil.

Tepki
6
Ayni kararsizligi bende yasiyorum trek ds 8.4 yada trek fx 7.4 arasinda gidip gelmekteyim yani cok hevesle arastirmaya basladim ogrendikce yoruldum artik. Bisikleti yol yapmak icin alcam ama kullanim tarzim biraz agrasif olcak bu yuzden ds 8.4 tercih etcem derken biraz daha arastirdim ve scott sporter 20 modeli karsima cikti arasinda cok fark yoksa fiyat bakimindan scott almak istiyorum cevaplariniz icin simdiden tesekkurler. Not : daha forma yazmayi bulamadim arkadasin yazisida benim konuma yakin diye yaziyorum.

Alper Uğur

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Alper Uğur.
Bisiklet
Fuji
Hem dağ bisikleti hem de Sirrus muadili Fuji absolute kullanan ve geçmişte de Focus Lost Lagoon hibridi 1000 km kadar deneyimlemiş biri olarak diyorum ki herşeyi yapan bir bisiklet aramak yerine sürüş stilinize karar verip o stile uygun bir seçim yapmanız daha doğru olur.

İstanbul içi kullanacaksanız ve genellikle yolda sürecekseniz Sirrus'e öncelik tanıyabilirsiniz. Bisikletin ataklığı ve hafifliği sizi memnun edecektir. Ayrıca basılmış toprak yollarda da gidebilirsiniz ama bir MTB konforu beklemeyin. Hibrid alırsanız hafif engebeili araziye girebilirsiniz, maşa şüphesiz bir sürüş konforunun beraberinde ekstra ağırlık getirecektir. Bu konfor ayrıca maşanın çalışma mesafesi ile sınırlıdır.(60 - 80 - 100 mm) Eğer disk frenli bir model alırsanız keza güçlü frenlemeye ile ağırlık arasında bir taviz vereceksiniz. Lastik ağırlını da eklerseniz en az 2-3 kg fazlanız olacaktır. Kişisel olarak da hibridlerin arazide bana pek güven vermediğini belirtmek isterim.

Seçiminizde kolaylıklar.