Specialized Sirrus Elite "15 aldım

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
Selamlar arkadaşlar.

Uzun bir süredir - yaklaşık 3 hafta- bisiklet arayışı içerisindeydim. Tabii bu arada belirtmem gerekir ki en son bisikletim, ilkokulda karne hediyesi olarak alınan bisikletimdi. Bir de 2-3 yıl önce memleketimde kullandığım vitesleri bozuk bir bisiklet vardı. Ama nedendir bilmiyorum, son zamanlarda beni bir bisiklet merakı sardı ve kendimi daha fazla durduramadım.

İlk önce, ne tür bir bisiklet almam gerektiği konusunda arayışa girdim. Başlangıç için şehir/tur hibrit bir bisikletin en iyi olacağına karar verdim. İş bundan sonra zorlaştı belki de. Merida, Giant ve Specialized arasında defalarca kez gidip geldim.

Merida Crossway 100 baktım uzun süreler. Süspansiyon vs. belki de beni kendine çekti. Ama sonraları kullanım karakteristiğim için pek de mantıklı olmadığını anladım falan. Son ana kadar aklım Crossway 100'deydi. 13,5 kilogramlık ağırlığı da az biraz düşündürdü beni.

Giant Escape 2/Escape Air modelleri de cezbetti haliyle. Escape Air'in hafifliği, Escape 2'nin tasarımı olsun. Tabii bu sırada bu modeller hakkında Türkçe, İngilizce bulabildiğim her şeyi okumaya çalışıyorum. Ne bilgi edinirsem kârdır diye düşünüyorum falan.

En son Specialized'a da bakmak istedim. Fiyat olarak belirlediğim miktar 2.000 liranın bir lira bile üstü olmamasıydı. Sirrus Sport 2015 modeli aşağı yukarı bu fiyat bandındaydı. Marka tamam, donanım eh işte ama tasarımı tam olarak içime sinmemişti ne yalan söyleyeyim. Bir de herkes kadrodan memnun olsa da bir tık üstünü istiyordu falan.

Derken... Gözüm birden Sirrus Elite'i gördü. Tabii fiyatını da. Benim üst limitimi 600 küsür lira kadar aşıyordu kendileri. Ama tasarımı beni benden aldı. Süspansiyonsuz bir şekilde darbeleri emen karbon maşası vs. Ağırlığı da orta karar. Hatta şehir/tur bisikleti için "hafif" bile diyebiliriz. 10,3 kg kadar bir şey.

Sözün kısası az önce Türkiyede kalan son modeli aldım kendime. Aktif Pedal ve Panda Bisiklet'te yoktu. Erdoğanlar'da da kalan son bisikleti aldım. O kadar mutluyum ki anlatamam. Bu arada aldığım model 2015 modeli. Yani son karbon maşalı çıkan seri. Fiyatını merak edenler için, 2.641 lira normal fiyatı. 2.430 lira havale fiyatı. 2.300 lira da benim telefon üzerinde pazarlıkla indirebildiğim fiyat.

Açıkçası şu an gelmesi için sabırsızlanıyorum. Muhtemelen pazartesi elimde olacaktır. O zamana kadar hayal kurmaya devam. :p Temsili olarak aşağıya bir fotoğrafını koyuyorum. Modeli bilmeyen arkadaşlar bakıp fikir yürütebilirler. Bir de teknik özellikleri de ekleyelim, eksik kalmasın. :)

90915-40_SIR_ELITE_STRL-BLK-RED.jpg

Kadro: Specialized E5 Premium Aluminum, fully manipulated butted tubing w/ smooth welds, internal cable routing, tapered/integrated headset, fender/rack eyelets
Maşa: Specialized FACT carbon w/ Zertz, alloy steerer/crown
Renk: Satin Sterling/Gloss Black/Red
Boyut : XS,S,M,L,XL

Vites Kolları: Shimano Acera Rapidfire Plus, 2x9, w/ optical display
Arka Aktarıcı: Shimano Alivio, 9-speed, top mount
Ön Aktarıcı: Shimano Acera, top swing, dual-pull
Ruble: Shimano, 9-speed, 11-32
Aynakol: Shimano Acera, 9-speed, 48/36/26, w/ chainguard
Zincir: KMC X9, 9-speed, reusable Missing Link

Jant Seti: 700c, alloy double-wall, CNC sidewalls, 32h
Ön Göbek: Double-sealed, QR, 32h
Arka Göbek: Double-sealed, QR, 32h
Dış Lastik: Specialized Espoir Sport Reflect, 60TPI, wire bead, Double BlackBelt protection, 700x30c
Jant Telleri:Stainless, 14g, w/ brass nipple
İç Lastik: Standard, presta valve

Furç: 1-1/8" sealed Cr-Mo bearings integrated w/ headset, 15mm alloy cone spacer
Gidon Boğazı: Specialized 3D forged alloy, 4-bolt, 6-degree rise
Gidon: Specialized flat, 6061 double butted alloy, 10-degree backsweep, 4-degree upsweep, 31.8mm
Elcik: Specialized Body Geometry Targa, lock-on, closed end
Fren Takımı: Alloy V-brake, linear pull
Fren Kolları: Die-cast alloy
Sele: Body Geometry Targa Sport, steel rails, 155mm
Sele Borusu:Alloy, 2-bolt, micro-adjust, 12.5mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware
Sele Kelepçesi: Alloy, 31.8mm
Pedal : Sirrus, 1.5mm Varus angle, nylon body, symmetric alloy cage, low profile bearing system, toe clip capable

Scudo

KırmızıBereli

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Semih E.
Bisiklet
Carraro
hayırlısı olsun, güzel günlerde kullanın. Ben de bisikletimi alırken tek beklentim hidrolik disk olmasiydi o kadar. fazla seçenek fazla kafa karıştiriyor. :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir fitnes mütehassısı olarak bir iki noktaya değinmek istiyorum. Güncel tasarım özellikleri ve yeni yüzü ile gayet cazip bir sirrus üretmiş spe. Lakin böyle modern çizgileri olan bisiklete üç yapraklı mtb aynakolu yakışmıyor. Kullanmış oldukları seti en azından rakipleri gibi soranın iki yapraklı yol seti yapabilirlerdi. Fitnes bisikletleri inatla 10+ kg yapma istemelerini anlayamıyorum. pekala 9 kg ler hedeflenebilir. Birde bu tip bisikletleri hem safkan tur bisikleti gibi görüp bir yerdende yol bisikleti geometrisine yakınlaştırmakta nedir. Şu 32 delik jantlar bu bisikletlere yakışmıyor. Üzerindeki jant seti nereden baksan en az 2.5 kg gelmektedir. Tur içinde sağlam seçenek sunan aynı zamanda hafif Alex in CX28 ve benzeri alternatifler değerlendirilebilir. Birde fitneslara yakışan hidrolik disk fren, V fren güncelliğini yitirdi, trek 720 disc buna çok güzel bir örnek. Lastik ebatları tam aradığım gibi, 35 ve üzeri ebatları fitneslara yakıştıramıyorum. Dede bisikleti imajını pekiştiriyor, hem hızlı hem turcu özelliğinin vurgulanması gerek. Birde lütfen fitneslara 660 mm öküzleme gidon koymasınlar.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel duruyor. Güzel günlerde kullanın. Kazasız belasız bol pedallı günler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: bi adam

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@engin444

Sağ olun.

@KırmızıBereli

Teşekkürler. İşin içine E5 alüminyum kadro ve karbon maşa girince gözüm hidrolik fren falan görmedi. :p

@soneryen

Sağ olun, size de.

@mehmetsunu

Hocam durun, bir bisikleti alayım, pedal çevireyim, deneyimleyeyim, ondan sonra bu tür teknik şeylere dilimin vardığınca değineceğim. Şimdiden gözümü korkutmayın. :)

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu SSE ve üstü bir Sirrus kullanma şansınız oldu mu? Deneyimlerimden sonra (spe., trek, cube, merida,) kişisel görüşüm iki şampiyon var şu alemde biri Trek (en konforlusu), diğeri Specialized (en atiği). Sürüş kalitesi, zevki, konfor.. Bu ikisi donanım ve fiyat hariç her alanda diğerlerinden önde.. Sirrus ve Fx'lerde üst modellere çıktıkça donanımlar da yükseliyor. Uzman yorumunuzu naçizane eleştireceğim, kusura bakmayın.

1- Fitness'ın karakteri performans ve çok yönlülük: Tüm günü üzerinde geçirebilecek kadar rahat, yol bisikletlerine yaklaşacak kadar performanslı ve uluslar arası olmasa da 1 hafta - 10 günlük turlara imkan sağlaması.
2- Ağırlık: bisiklet kendi fiyat ve donanım klasmanlarına göre olanlarda ortada. iyi, kötü veya iyi durumda değil. (jantlar, ve gidon değişirse en hafiflerinden biri olur)
3- Jantlar ağır ama akıcılık ile durumu dengeliyor sayılır, Yine de ne kadar ekmek o kadar köfte...
4- Yol geometrisini eleştirip yol komponenti istemenin arkasındaki sebebi bulamadım ama üst modelleri dediğiniz gibi.
5- SSE'ler SSE ve SSE disk olarak iki versiyonla satılıyor zaten, keyfinize veya bütçenize kalmış hangisin alacağınız. Neyini eleştiriyorsunuz yine anlamadım.

Gidonda tamamen haklısınız. onu ya değiştirmek ya kesmek icap eder..

haaldemir

Üye
Tepki
14
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
Merhaba hayirli olsun. Bende bu bisikletin hem karbon hemde disk versiyonu aldim. Sirrius elite carbon disc 2015. Karbon kadrodan çok memnunum.seleyi ve sele borusunu hemen değiştirdim. Sele borusu cg-r carbon zert ve phonom comb sele taktım. Disklerdende memnunum. Ama vites takımı, jantlar ve gidon bekliyor henuz ne yapabileceğime karar vermedim :)

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: bi adam

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
@haaldemir Bende specialized sirrus comp disc 2014 var. Disk frenli olduğu için jant seçenekleri çok sınırlı sizin aklınızdan geçen bir jant var mı?

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bi adam hayırlı olsun, kişisel zevk ve sefalara göre yapılan eleştirilere bakma sınıfında 10 üzerinden 10 numara bir bisiklettir. Atikliğine hayran kalacaksin.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@bi adam Hayırlı olsun. Specialized Sirrus Elite kullananlar arasına hoş geldiniz. Kesinlikle pişman olmazsınız. Eleştirilere kulak asmayın. Sadece imkanınız varsa fren papuçlarını değiştirin. Bisikletinizi aldıktan sonra incelemenizi (link) başlığı altında yaparsanız tek bir başlık altında güzel bir bilgilendirme olur. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

haaldemir

Üye
Tepki
14
İsim
Hakan
Bisiklet
Specialized
@erdsde

evet haklısınız, seçenek az gibi ve oldukça pahalı bazı modeller. ama henüz beni aşıyor. kesin rahat edeceğime karar verebileceğim bir jant seti olsaydı.

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
@haaldemir Mesela ben campagnolo scirocco almak isterdim ama disk jant seçeneği yok maalesef. Yol gruplarında disk fren yaygınlaşırsa belki seçenek artabilir.

@mehmetsunu Merhaba ben disk frenli bisiklet aldığıma pişman olduğum için merakımdan soruyorum, fitness bisikletlerde (bendeki model specialized sirrus comp disk) neden disk fren olmalı?

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@cpt.erhan

Çok teşekkürler hocam güzel dilekleriniz için. Fren pabuçları benim de hemen dikkatimi çekti, sanki ses çıkartıyorlar gibi. Arkadakiler değil de özellikle öndeki frenin pabuçlarında öyle bir sıkıntı var. Hangi pabuçları tavsiye edersiniz?

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@bi adam Baradine 3 renk modelini kullanıyorum. Tavsiye ederim. Fakat baradine 960V modelini almanız gerekiyor. 955vc modeli ön maşa dar olduğu için maşanın kenarlarına değiyor. Çok az bir boşluk kalıyor.

bi adam

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer
Bisiklet
Specialized
@cpt.erhan
Öneriniz için çok teşekkür ederim. Şimdi sipariş geçiyorum. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletiniz çok güzel. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Güle güle pedallayın :)