Specialized maşa çatladı

Tepki
55
Merhabalar 14 ay evvel aldığım specialized sirrus marka bisikletimin maşası çatladı Türkiye'deki bayii firmaya bildirdim onlarda hollandadaki firmaya resimlerini gönderdiler oradan gelen cevap kullanım hatası olduğu yönünde oldu. Tabi ki bunu anlatmak kolay değil defaat kerelerde firmaya anlatmış olmama rağmen anlamak istemiyorlar. Benim bisikletimin ön cant ayarları bozulmadı, ön göbek milinde en ufak bir balans yokki darbeden dolayı maşa çatlasın. Üretim hatası ama kabul etmiyorlar. Üstelik de bisikletin garantisi devam ediyor,Ama sorun bir türlü çözülemiyor. 50 gündür avrupadan maşa bekliyoruz. Maşa gelmiyor. Ama bisikletleri satarken yok; ömür boyu garanti yok; bisikletin arkasındayız gibi sözler hep havada kalıyor. Garanti kapsamındaki bir parçayı değiştiremiyorlar. Forumdaki diğer şikayetlere baktığım zamanda yabancı markaların Türkiye'deki temsilcilerinin yeterli düzeyde olmadığını ve küçük esnaf zihniyetin de olduğunu görüyoruz. Büyümelerini ve bayiliğini yaptıkları firma gibi marka olmalarını beklemekten başka çare yok.

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Türkiye ne yazık ki böyle . Malı alırken padişahsın , dükkanın kapısından çıkana kadar . Paylaşım yaptığınız iyi oldu . Malum firmayı hepimiz biliyoruz . Alışveriş yapmayız olur biter . 200-300 TL hesabı yaparken 20000 -30000 Tl kaybederler akılları başlarına gelir .

Kullanım hatası ne demek ? O da saçma bir şey . Bir bisiklette ne gibi kullanım hataları olabilir ki . İnşaat temeli kazmakta kullanmadık herhalde . Para kaybetsinlerde akılları başlarına gelsin

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Sadece bir resimden bakıp kullanıcı hatası nasıl diyebiliyorlar anlamıyorum bunu :) Tamam üzerinde binlerce dolarlık mühendislik var,araştırma-geliştirme var doğrudur. Ama sıradan çekilmiş öylesine resim yahu.. Specialized markasını her zaman kullanıcının yanında bir firma sanırdım,bu ülkedemi böyle bu sadece ? Yol-tur bisikletiyle 1 metreden atlayacak değil ya abimiz..

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Evet dediğiniz gibi ön jantınız da herhangi bir darbe izi yoksa
firmanın bunu kullanıcı hatası olarak görmesinin tek anlamı satıcı firmanın bu konuyla yeterince ilgilenmediği olabilir.
zira eminim firmaya açıklasalardı " Bisiklet önden hiç darbe almamış diye " zannetmiyorum firmanın yenisini göndermeyeceğini.
Çok geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: Asmirk ve Bariskkk

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Sizin jant akortunda dahi birşey yoksa.%100 üretim hatasını kabul ederiz.Fakat , onların dertleri bildikleri halde ödememek.Avrupa zaten ticaret anlamın da uzman.Yaparız ederiz derler,hadi dediğiniz de karşılığın da ek para ise hiç kimse kalmaz.Burada ki firma eğer bunu teyit ediyorsa,bence siz aldığınız firmadan parasını alın.Size zamanın da teslim etmiyorsa,sizi madur etme hakkına sahipte değildir.Hakkınızı arayın ve gerekeni yapın derim.Geçmiş olsun.

emrea

Üye
Tepki
68
Çatalın garanti kapsamına girmeyeceği önce teknik olarak son derece donanımlı olan İzmir bayiimiz, daha sonra yine konularına vakıf şirket teknik elemanlarımız tarafından fiziken ve en nihayetinde yurtdışındaki teknik bölüm tarafından fotoğraflar incelenerek kararlaştırılmıştır.
Yusuf bey'in bisikletinin çatalı kullanım hatasından dolayı çatlamıştır. Kendisinin normalde fitness/yol sürüşü amacıyla üretilmiş bir bisiklet ile arazi sürüşü yaptığı bilgisine sahibiz. Çatalın pivotlarından bir tanesinin yerinden kaymış olması da çatalın alttan/araziden gelen ve gereğinden çok fazla darbeye maruz kaldığının işaretidir. Çatalın kırılmamış olması ise hem mucize hem de normalde çatalın ne kadar sağlam olduğunun delilidir.
Durum kendisine izah edilmiş ve belirli bir ücret karşılığı kendisine derhal çatal tedarik edebileceğimiz söylenmiş ancak kendisi mümkünse bedeli karşılığında karbon çatal almak istediğini söylemiştir. Bu talep üzerine Avrupa stoklarından kendisi için karbon çatal sipariş edilmiştir.
Bu işlem için hiç bir kar marjı uygulamamıza ve kendisinden sadece çatal maliyetini talep etmemize rağmen, bu bedelden de indirim talep etmiş ancak talebi reddedilmiştir.
İlk başvuru tarihi 08/Ekim/2010'dur. Talep etmiş olduğu karbon maşa şu anda stoklarımızdadır.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Yanlış anlaşılmasın ama şekilde gereken yapılmış ise,bu konu'nun burada ne işi var? Firmayı da haksız yere eleştirdiysem "Çok özür dilerim"

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende crankbrothers eggbeater pedal aldım. pedal kırıldı. Aktifpedal garanti kapsamına sokmadı. yedek parça için aylarca beklettiler. kargo parası istediler. ayrıca getirdikleri yedek parçanın fiyatı sıfır pedalın % 80 gibi birşeydi. herhalde pedalı araziye soktum suçum bu olsa gerek.

Yol bisikletini araziye sokmuş diye suçluyorlar müşteriyi. bisiklete binen biri olarak bu lafa çok saçma diyorum ve gülüyorum. 28 jant bisikleti taş toprak yola sokup çatalını kıracak kadar sürebiliyorsa müşteriye bravo diyorum. ona önerim yarışlara katılması. ilk yada ikinci çukurda çatal kıracak bisikleti satıp üste çıkan satıcıyada branşını değiştirp avukatlık yapmalarını öneriyorum ve izmir bayisindeki donanım konusunda bizi bilgilendirmelerini rica ediyorum. Aklıma donanım olarak metalurji labaratuarı geliyor.

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Acaba arazi derken downhill olayları mı düşünülüyor
zira aluminyum bir maşanın normal arazide (toprak ya da engebeli yolda) giderken çatlaması hiç olası değil. çünkü o darbelerin kaç katını asfaltta giderken de alıyoruz zaten.
yine aynı düşüncedeyim türkiyedeki yetkili firma isteseydi bu durumu tolare edebilirdi.
zira aynısını ben yaşadım sele borusunu fazla yüksekte kullandığım için kadrom çatlamıştı ama türkiyedeki satıcı firma bakalım ne yapabiliriz dedi ve kadromu hiç bir ücret talep etmeden yazışmalar sonucu değiştirdi...
bence firma biraz daha toleranslı davranabilirdi.

aslında Yusuf bey de söylese arazi de nasıl kullanmış sonuçta firmaya da ayıp olmasın

• Beğen
Tepkiler: otec ve Asmirk

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
aktif pedal vede bayilerinin ilk vukuatı değil bu uzak duracaksın örneğin ben sirius modelini o kadar beğenmeme rağmen gittim scott sub aldım neden specializad e sukadar güvenim olmadığı için biz bunlara 1000 lerce euro ödüyoruz biraz daha ilgi alaka biraz samimiyet

Tepki
55
@Sungur Çağırgan
Kendilerinin söylediği gibi ben bu bisikleti arazide kullanmadım onlarada çok açık şekilde belirttim. izmirde bizim kullandığımız yollar çevre ilçeler ve beldeler de kullanıldı en kötü yol olarak mıcırlı asfaltlarda kullanıldı ben bunları söylediğimdede mıcırlı asfaltın vibiryasyon yapacağını bundan dolayı çatladığını söyledirler.Ben yıllardır bisiklet sürüyorum arazide hangi bisikletinde kullanılacağını çok iyi biliyorum.50 yaşındayım ve arazi sürüşünden hoşlanmıyorum.5 cm lik kaldırımdan dahi inerken bisikletten iniyorum.

• Beğen
Tepkiler: Asmirk
Tepki
55
@emrea
Doğrudur.Firma gelecek olan maşanın aynısından stoklarında olmadığını 2010 model karbon maşa geleceğini söylemiştir eğer garanti kapsamıdan olursa sadece karbon maşa farkı olarak ödeme yapılacağını söylediler bende kabul ettim daha sonra fotoğraflardan yaptıkları incelemerde malum konuya gelinmiştir.garanti kapsamından çıkarılıp ücretin tamamının (130euro) benim tarafımdan ödeneceği söylenilmiştir.Bende kendilerini mağdur olduğumu söyleyerek çıkacak faturanın hiç olmazsa yarısının karşılanmasını talep ettim Firma kendilerinin ifadesi doğrultusunda red ettiler. Maşa halen bana ulaştırılmamıştır.

• Beğen
Tepkiler: Asmirk

emrea

Üye
Tepki
68
http://lh3.ggpht.com/_UZJl1DVahqQ/SqTc17nvdkI/AAAAAAAAA6Q/HGTyhSBwhFc/s640/DSC_3082.jpg

http://lh6.ggpht.com/_UZJl1DVahqQ/SqTdKNjh7DI/AAAAAAAAA6o/oBEtsUdKOmc/s512/DSC_309x7.jpg

http://lh3.ggpht.com/_UZJl1DVahqQ/SqTdMlQwAxI/AAAAAAAAA6s/bgAgL8ByXqA/s512/DSC_3099.jpg

Fotoğrafların çekildiği yer İzmir Kuşcenneti etrafındaki tarla yolları… Bu sadece ulaşabildiğimiz bilgi. Bunun haricinde Güzelçamlı Festivali’nde Yusuf Bey’in kanyon yoluna girdiğini de duyduk. İzmir'li arkadaşlar mekanları daha iyi anlayacaklardır.

Kullanıcının ağır kilosu ve yolun sürekli olarak limitin üzerinde kadroya aktardığı titreşim ve kuvvetler birleşince maalesef maşanın bu hale gelmesi normal. Hatta kadroda hasar oluşmaması bile ilginç.

• Beğen
Tepkiler: ida degirmenci

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Tüketici mahkemesine başvurun. Fotoğraflarından bisikletin hangi zeminde kullanıldığını nasıl teşhis ettiklerini bilirkişiye açıklasınlar. Haksızsanız zaten yapacak bir şey yok.

"yol için tasarlanmış bisikleti arazide sürdüğü bilgisine sahibiz" lafı teknik incelemelerde kıymetsizdir.
fotoğrafdaki yolda kırılabilen bir maşa sağlam değil demektir. Şahsın bisikleti alırken kilosunu gizlemek gibi bir yolu seçtiğini de hiç sanmıyorum.

Tepki
55
@emreaBu fotoğraflarla benim ne kadar haklı olduğum ortaya çıkıyor size teşekkür ediyorum. yolları herkes görmüş oldu güzelçamlıya katıldım fakat kanyon yoluna girmedim madem fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz kanyona gidenlerin forumlarda bol bol fotoğrafları var benimde katıldığımı iddia ettiğiniz bir fotoğraf gösterin lütfen..Ben 97 kiloyum bu bisikleti satarken bana kilo uyarısında bulunmadınız bu bisikletlere binmenin kilo sınırı kaçtır?:) Bana bunu orjinal bilgilerin den aktarabilirmisiniz?

Asmirk

Forum Demirbaşı
Tepki
1.206
@emrea

Sevgili emrea kardeşimiz istersen ben sana istediğin fotoğraflardan daha fazla verebilirim konuyla ilgili, malum aldığın fotoların sitesinin yöneticisiyim, ayrıca Yusuf bey ile yıllardır bisiklet sürmekteyim ve kendisinin bisikletini sürerken nasıl dikkat ettiğinide bilmekteyim. Yazılarında beliritiği gibi kaldırımdan bile inerken bisikletinden inen birisidir. Bisikletini aldığı günü hatırlarım, sevincini de ayrıca. Bu markayı ve modeli bizzat kendim ve İzmir'de herkes tarafından tanınan Günay Abimiz (bisikleti siyah modelinden sirus) tavsiye etmiştirdir. Ama yazılanları okuduktan sonra Yusuf beyden özür dilemek isterim. Galiba gerçekten İzmir'in yollarını bilmiyorsun gösterdiğin yollarda bisiklete bu derece zarar verecek bir darbe alabilecek türde yolar değildir.Zira o tür yollar olsa idi hiçbir bisiklet grubu rotasını bu yollara sürmezdi. Bu zararı oluştura bildecek yolları herkes bilmektedir. Hakikatten bu fotoları gösterdiğin zaman çok düşündüm, acaba bu yollar gerçekten bu hasarı çıkarabilir mi? diye sonrada bu bisiklette çıkarıyorsa maalesef ben bu markayı bisiklet hayatımdan su an itibari ile çıkarıyorum. Kaldı ki o bisikletin üstündeki olan kişi Yusuf bey ise ve bu hale geldi ise maşası, normal bir insan o yollarda sürse bisiklet ikiye ayrılır herhalde.Bizzat kendim onun kadar titiz kullanamıyorum biskletimi. Bisikletin aynısın Günay abimizde kullanmaktadır ve Yusuf beyden kat ve kat Km yapmaktadır bisikletle günde en az 50 km si olan bir kişiden bahsediyorum. Sorum şu neden Günay bey, Yusuf bey ile yanyana gideken onun sirusunda bu hasar gerçekleşmiyorda şans eseri Yusuf beyin kinde oluyor ? Yusuf bey ayrıca Kuşadası festivalinde de Kanyona da girmemiştir. Bir ara sevgili emrea umarım İzmir're yolun düşer ve İzmir çapında olan camiamız ile bu bahsettiğin yollarda beraber sürme fırsatını buluruz. Ondan sonra hasarı yapar mı yapmaz mı? diye bir kere daha düşünmeni isterim.

Saygılarımla....

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
@emrea
buradaki resim e arazimi diyorsunuz acaba malesef Türkiye'de köy yolları böyle mıcırlı yol o canına tükürdüğümün bisikleti o yoldada gidemeyecekse varsın hiç üretilmesin yada ithalatçı firma bu modeli getirmesin bence tüketici sonuna kadar haklı birde kullanıcı kilolu diyorlar satan siz yada sizin bayiniz satmasın adam kilolu ise bu size gelmez kilo limiti var deyim ama yok satın iki gün sonra kırılsın bir tarafı sonra sizden kaynaklanıyor hem kilolusunuz hemde mıcırlı yolda gitmişsinizdiyin.Bence tüketici haklarına başvursun.bendede 2009 scott scale 50 vardı bir gün alın borusunun çatladığını gördüm hemen fotoğraflayıp erdoğanlar bisikletten Lütfü Yeşilören'e telefon ettim oda resimleri göndermemi istedi bende gönderdim dediği kelime bu senden kaynaklanmamış yenisi gelir dedi bende. firma kullanıcı hatası diye kabul etmemezlik yaparlarmı dedim. sen canını sıkma dedi ben hallederim dedi elimde kadro olsa sana yenisini gönderirdim ama malesef hepsini sattım dedi bende o zaman bana GİANT XTC ADVENCED SL karbon kadro gönder dedim kadro ertesi gün elime ulaştı.İsteseydi erdoğanlar bisiklet beni başından atık ithalatçına mail at cevabını bekle arkasından bekleki yeni kadro gelecek diye. Yani uzun lafın kısası herşey ithalatçının ve son satıcının elinde bu zihniyetle giderlerse daha çok beklerler bisiklet satacağız diye lafa gelince ömür boyu garanti falan filan ömür boyu garanti sizin olsun adam akıllı 10 sene garanti verin gerisi sizin olsun.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Yusuf abi,şikayetçi ol.Savcılık bir bilirkişi bulup ürünü inceletir eğer bilirkişi de bu ürün fabrikasyon hatasından böyle oldu derse firmaya tazminat davası bile açabilirsin.Ben olsam sen kendinden eminsen firmada kendinden emin ve senin dediğini inadına reddediyorsa bu işin ikinci bir uzman gözünden incelenmesi en sağlıklısı ve en garantilisi olacaktır.Saygılarımla.