Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

specialized marka bisiklete kendim bakım yapmak istersem

Konu, 'Specialized' kısmında sertel tarafından paylaşıldı.

1. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    konu daha önce açılmış olabilir aradım ama bulamadım varsa şimdiden özür diliyorum.
    specialized bir bisikletim var
    bakımını kendim yapmak istiyorum
    ancak bu çok zaman mümkün olmuyor
    bakımını yapan kardeşim zaten işinde usta
    ancak şehirden 3 ay uzaklaşınca ne olacak?
    bahsini ettiğim bakım;temizlik felan değil elbet
    zincir değişimi,göbek değişimi,hidrolik doldurmak havasını almak fren sistem ayarları amortisör vs vs vs
    bir kitapçık falan bulma şansımız var mı acaba?

şimdiden teşekkürler

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kullandığınız modeli bilmiyorum ama elinizde uygun alet edevat; göbek anahtarı ruble sökme anahtarı, avid bleed kit, zincir sökme anahtarı gibi ekipmanlar var ise kolaylıkla yapabilirsiniz...

Specialized bisikletler ile bunların kitapçıkları gelmiyor malesef fakat internette marka model olarak bulup İngilizceniz yeterli değil ise bile resimlere bakarak bakım yapabilirsiniz...

Zaten avid bleed kit in içerisinde servis klavuzu var... Fox maşayı ise kendiniz açmamanızı tavsiye ederim...

sertel bunu beğendi.
  3. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    hasan bey öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim
    kullandığım model stumpjumper elit fsr bakımlarımı antalyada gökan kardeşim zaten yapıyor
    ancak her çıtırtı pıtırtıda onun başını ağrıtmak ta istemiyorum
    konuya biraz daha hakim olmak için bu klavuzu aramıştım
    gördüm ki specialized bunu size dahi göndermemiş bu çok garip oldu.
    çünkü ayarlarımızı el yordamı ile değil daha bilimsel yapmak için onların size bu bilgileri aktarması gerekli idi..
    bisikletin maşası ile ilgili cd veriyorlar
    ama kadro arka amortisör hakkında bilgi yok
    yani 100 kg bir adam bunlara ne kadar hava basacak belli değil
    evet internetten bu bilgileri bulduk ama onların işimizi kolaylaştırmaması bana şaşırtıcı geldi...
    Antalya da oldukça bunların hiç birine ihtiyacım yok
    ancak şehirden uzun süreliğine ayrılınca gerçekten işim zor
    saygı ve sevgilerimle...

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Amortisör ayarları ile ilgili bir ayar aparatı bütün bisikletlerle birlikte geliyor FSR olan modellerde... Bu aparat sayesinde kilodan ve PSİ derdinden bağımsız şekilde hava basıncını ayarlayabiliyorsunuz bunun size gelmiş olması lazımdı...

Ayrıca ön amortisöründe CD si dediğiniz gibi koliden çıkyıor... Ama bakım ile ilgili herhangi bir kitapçık çıkmıyor...

Bunun dışında biz zaten her sene bunlarla ilgili eğitim alıyoruz Specialized amerikadan gelen bir eğitmen tarafından... Bu eğitimi sadece amortisörlerin nasıl açılacağı dahil olmuyor...

Bunların dışında Specialized kendi ürünleri için kendi servislerinizde ( yani kadrolar ve Specialized amortsörler için) yetkili servisler olan bizlere gelmenizi... Specialized ürünü olmayan vites aksamı ve ön amortisörler (Fox) için önce bize sonrada markanın yetkili servisine gitmenizi tavsiye ediyor...

Tabikide bakım temizlik yağlama ve bakım için kendiniz yapabilirsiniz ama detaylı bakım için Gökhan'a ulaşmanız daha iyi olacaktır...

5. emrea

emrea Üye

Seviye:
    Specialized kullanım kılavuzları Türkçe olarak AktifPedal web sitesinden indirilebiliyor. Bunun dışında Specialized mamulu olmayan her ekipmanın bakımı için ekipmanın üreticisine, yetkili servisine başvurmanız gerekiyor(garanti süresince).Yanılmıyorsam Fox ön amörtisörlerin garantilerinin(sanırım 1 yıl) geçerli olması için periyodik bakımlarının Yetkili Fox Servisince yapılması gerekiyor. Bu sadece Specialized bisikletlerle alakalı olmayıp piyasada satılan tüm Fox amortisörlü bisikletler için geçerli. Yine arka süspansiyonun da bakımları Fox Yetkili servisince yapılmalı. Türkiye Fox distribütörü henüz konusunda yeni olduğundan burada biraz sıkıntı yaşanabilir ama dediğim gibi bu sadece Specialized bisikletlere özgü bir sıkıntı değil üzerinde Fox amortisör taşıyan tüm bisikletler için geçerli. Garanti süresi bittikten sonra ise yine de yetkili servise başvurmak her zaman daha akılcı olmakla beraber çok da gerekmeyebilir.
    Bunu dışında yine AktifPedal web sitesinde Türkiye'nin hemen her ilinde ufak tefek tamirler için gidebileceğiniz Aktif Pedal'ın tavsiye ettiği yetkili servislerin adres ve telefon numaraları mevcut.
    Arka süspansiyon ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Gökhan da size nasıl yapacağınızı öğretebilir. Kiloya göre belli basınçta hava basanız gerekiyor. Bu konuda da açıklama yine Aktif Pedal teknik bilgiler bölümünde Türkçe olarak mevcut. Ancak bir Shoch Pump satın almanız gerekir ki bu da Aktif Pedal stoklarında mevcut ve dilerseniz Antalya'ya gönderilebilir.
    Yardımcı olduğumu umarım.

Hasan Çağri ve sertel bunu beğendi.
  6. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    sayın emrea
    verdiğiniz açıklayıcı bilgiler için teşekkür ediyorum.
    gökan konusunda, sizinde bildiğiniz üzere pek bilgili.
    yakın zamanda zaten istanbulda aktif pedalı ziyaret edeceğim.
    ihtiyacım olanların çoğunu temin etme şansımda olacak.
    tekrar teşekkür ederim.
    saygı ve sevgilerimle

7. coşkun tafkid

coşkun tafkid Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar arkadaşlar, bende bir adet stumpjumper 2011 comp bakımı yaptırmak istiyorum,ismi geçen Gökan beyi istanbulda nasıl bulabilirim, tel no su yada mail adresi varmı acaba, şimdiden teşekkürler

8. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kendin neden yapmayi denemiyorsun? Bence bisiklet bakiminda basarilmayacak bir zorluk yok. anlamadigin yerde google sana yeterince yardimci olacaktir diye düsünüyorum.

9. coşkun tafkid

coşkun tafkid Yeni Üye

Seviye:
    Kadrosunu da kontrol ettirmek istiyorum bu marka üzerinde tacrübesi olan birisi göz atarsa daha iyi olur diye düşünüyorum

GT-N5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    o Gökhan Antalya'da (BikeHouse) bir bisikletçi dostum. yazılanları tekrar okumalısınız :D
    bisiklet tamir seti için şurayı takip edin
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129290&p=1606964#post1606964
    bisiklet tamir kitabı için de şuraya
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=128333

11. coşkun tafkid

coşkun tafkid Yeni Üye

Seviye:
    Ok Teşekkürler bilgilendirme için :)