Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

specialized kadro 19 ''

Konu, 'Specialized' kısmında guneeymurat tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    Selam dostlar bu gün sanırım 19'' bir kadro aldım oluyor ( L ) beden yazıyo üstünde kadro çok şık ben çok beyendim 2 kg sels borusu olmadan mat siyah benim boyum 1,75 kilom 76 bu kadro şu anda kullandığım kadrodan 3 yada 4 santim kadar uzun (sele borusu deliğinden furş takımı deliği ortalama ölçüsü 59_60 cm kadar ) şimdi ben bu kadro üzerine toplamak istediğim bisikleti %90 asfalt ve tur amaçlı kullanıcam bu kadro bana sorun yaratırmı lütfen değerli yorumlarınızı bekliyorum

bu arada bu satış forum tarafından gerçekleşt, ali arkadaşım saolsun kadroyu dükkanıma kadar getirdi birde arkadaş edindik burdan kendisine selamlar ...

bmxserdar bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aslında kullanmanız gereken M size bir kadro. Benim boyum da 173 fakat bacak boyum uzun, üst vücudum kısa olduğu için S kadro alıp 400 mm sele borusuyla kullanıyorum. Bunun nedeni S kadroların üst borusunun kısa olması, istediğim gibi eğilmem. Tabi arazi ağırlıklı bindiğimi de eklemekte yarar var.

Eğer bisiklete bindiğinizde (ki bunu toplamadan anlayamazsınız, en azından maşa ve tekerleri takmanız gerekir) bisikletin üst borusuyla bacak aranız arasında en azından 2 parmak kadar boşluk kalıyorsa pek sıkıntı yok. Ama eğer her iki ayağınız da yerdeyken üst boru sizi askıya alıyorsa o zaman tercihiniz hatalı olmuş diyebilirim.

umutkahraman ve bmxserdar bunu beğendi.
  3. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    Halil bey ilk olarak izmirden selamlar size yazdıklarınızı anladım peki üst borudaki 3_4 santimlik uzama benim öne çok eğilmeme sebeb olurmu bu sorunu bir ucu gidona diğeri ön maşa borusuna bağlanan parçayı kısa tutmakla çözülürmü? bu arada tabi senin yazdıkların tamamsa tabi

bmxserdar bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eğer yukarıdakilerde bir sorun yoksa, kısa bir gidon boğazı (maşa ve gidon arasındaki parça) alınarak sorun çözülebilir.

Örneğin ben S kadro kullanıyorum dedim ama 100 mm. de gidon boğazı kullanıyorum (100 mm ve 6 derece). Siz mesela M kadro ile L kadronun üst boru uzunluklarını karşılaştırın (Specialized'in sitesinde mutlaka vardır). Aradaki fark atıyorum 3 cm ise kendinize 100 mm. yerine 70 mm.lik bir boğaz alabilirsiniz. Yine gidon boğazları farklı açılarda olur, sportif kullanım için 0-8 derece olanları tercih edilirken, gezinti (Trekking) için 15 ve daha geniş açılarda gidon boğazı bulmak da mümkün.
    Tabi ki dediğim gibi bunu bir denemekte fayda var. Diğer yandan düz gidon yerine riser (açılı, eğik veya çaylak da deniyor) gidon kullanmak da öne eğiliminizi azaltacaktır.

bmxserdar bunu beğendi.
  5. Ali Hekimoğlu

Ali Hekimoğlu Bisikletkolik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Murat Hocam aleyküm selam, ben de senin gibi güzel bir insan tanıdığıma çok memnunum. Konuyu açtığın iyi oldu. gelecek tavsiyeler ışığında iyice düşünüp taşınıp öyle karar verelim.

Aslında araziye çıkmayacaksan ki sadece asfaltta kullanacaksın, ölçünden büyük kadro kullanmanda sakınca yok sanırım çünkü bacak boyuna göre yapılan kadro ölçüsü hesaplamaları arazide kullanım amaçlı mtb ler için veriliyor genelde. boyun 1.75 olduğuna göre ortalama tahmini bacak boyun 77cm civarında olabilir (tam ölçüyü ölçüp söylersen daha net konuşuruz ). ben 77cm için hesapladım sana uygun olan kadro boyu mtb için 17,5 inch. ama tur-trekkin' amacıyla kullanılacak bir bisiklette bu ölçü 19,90 inch olarak tavsiye ediliyor yani düz yol kullanımında sorun yok gibi.

üst boru uzunluğuna gelince bana kalırsa problem yaratmaz, sabah konuştuğumuz gibi uzun üst boruyla beraber kısa gidon boğazı kullanımının dönüşleri kolaylaştırma, gidona verilen yanıtı çabuklaştırma gibi avantajları var. büyük kadroda iki tekerin yere basan kısımlarının arasındaki mesafenin uzun olması da ,tabi kokpit boyunu gerçekleştirebildiğin sürece (kokpit: seleyle gidon arasındaki mesafeyi kastediyorum yani üst boruyla alakalı bir ölçü) ,yani senin ölçülerine uygun sele-gidon mesafesini yakaladığın sürece, bu 2 teker arasındaki mesafenin uzun olması bisikletin dengesini iyileştirip düz gidişi kolaylaştırır. tur bisikletlerinde büyük kadro önerilmesinin sebeplerinden biride budur. Gary Fisher markası 17inch bisikletlerde bile 60 cm civarında üst boruyu oluşturacak açılar kullanıyor tabiki kısa gidon boğazıyla.

Değerli Murat Hocam, bisiklete yeni başlamana rağmen, bisikletçiliği bu kadar güzel bir hobi yapan bu ince nüanslarla, santimlerle, açılarla ilgilenme zevkini çok kısa bir sürede edineceğini bildiğim için ilerde mutsuz olacağın, sana uygun olmayan ölçülerde bir bisikletin olsun istemem o yüzden iyi düşünelim, arkadaşların tavsiyelerini alalım öyle karar verelim derim yinede. sevgiler...

bmxserdar bunu beğendi.
  6. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    Selam ali naber aynı fikirdeyim seninle kadroda çok hoşuma gitti ısındım açıkçası bisikletçi isim vermiyelim reklama girmesin kadronun bana büyük olduğunu başka bi kadro ile takas girelim konularına girdi ama benim hesaplarım sorun yok gibi bilemiyorum aslında biraz arada kaldım bakalım bi çare bulacaz:)

7. Ali Hekimoğlu

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    acelesi yok abi ama eğer içinde şüphe varsa bence zorlama ilerde pişman olursun, tecrübe konuşuyor. sana başka bir bisiklet teklifim var onuda özelden atıyorum. görüşürüz.

8. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    ok ali bakıyorum canım

bmxserdar bunu beğendi.
  9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Güneysanat'ın bahsettiği kadro anladığım kadarı ile Hakkem'in ilandaki kadrosu. Marka/model bu kadar belliyken araştırma yapması daha kolay oluyor. Aşağıda hazırladığım resimde 17" ve 19" Specialied Hardrock Sport model bisikletlerin karşılaştırması var ve bizim için özellikle önem taşıyan 3 ölçüyü kırmızı, yeşil ve turuncu işaretledim.

İlk olarak kırmızı ölçüden bahsedelim, bu 17" ve 19" ibarelerinin asıl geldiği ölçü bu. Çoğu bisiklette bu ayna kol göbeği merkezinden, üst borunun sele borusuna birleştiği yerden ölçülür (Center to Center). Bazı bisikletlerde ise bu rakam yine ayna kol göbeği merkezinden, sele borusunun girdiği borunun bitimine ölçülür (Center to Top).

Bu rakamlardan anlaşılan 17" ölçüsü merkezden tepeye (Center to Top) olarak verilmiş. Merkezden merkeze ölçü ise (Center to Center ) 14,1" Bu kafa karıştırmasın, borunun ek uzuntusu nedeniyle bu rakam göze çok az görünüyor. Benim kadrom da merkezden tepeye 15,5" iken merkezen merkeze 13" geliyor.

19" geometrisine baktığımızda ise merkezden merkeze ölçünün 16,5" e tekabul ettiğini görüyoruz.
    Fakat bu iki hesap da biraz kafa karıştırıcı, kabul ediyorum :) Çünkü sele borusunun merkezden tepeye olan farkı 3" e yakın bir ölçüye geliyor (2,8") ve bu da iki kadro ölçüsü arasındaki rakamdan bile fazla.

O nedenle bu ölçü yerine "Standover Height" denilen, bisikletin yerden toplam yüksekliğine bakmak gerek. Resimde bu değerler yok, fakat ölçüler tablosunda turuncu işaretli olan yer orası. 17" için 757,28 mm verilmiş, 19" için ise 789,28 verilmiş.
    Bu demek oluyor ki, üst borunun orta noktası, bu bisiklet toplandığında yerden 79 cm yüksekte olacak. Eğer Güney Bey'in bacak boyu bu değerin üzerindeyse sorun yok. Ancak Güney Bey'in bacakları bu rakamdan kısaysa o zaman askıda kalacaktır. Gerçi her ne kadar boru yere paralel değilse de, bu yükseklik yerine göre artıp azalabilecekse de bizim için bir referans noktası olacak kabul edilebilir.

Gelelim bir de uzanma konusuna. Resimde yeşil işaretli alanlar kadronun uzunluğu hakkındaki değerleri gösteriyor. Yere paralel olan ölçü sanal üst boru uzunluğu, yani sizin gerçekte uzanacağınız mesafe demek. "Actual" yazan ölçü ise üst boruda kullanılan metalin uzunluğu. 17" ve 19" kadro arasında "sanal üst boru" ölçüsü sadece 2,5 cm değiştiği için bu gidon boğazı değişimi ile daha kolay telafi edilebilir.

O nedenle mesele yine yukarıda bahsettiğim bacak boyu konusuna geri dönüyor.
    %100 emin konuşamamakla beraber (Evdeki hesap çarşıya uymuyor malum, kağıt üzerinde yanılmak her daim mümkün) Güney Bey eğer bacak boyunuz
    80 cm veya üzerinde ise bu kadroda bir sorun yaşamazsınız.

10. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    ya takıldım şimdi şerit metre almaya gidicem atölyeye halil hocam çok ayrıntı yapmışsın ya yorduk seni teşekkürler

bmxserdar bunu beğendi.
  11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, her zaman keyif alıyorum yanıtlamaktan, çünkü bilgiyi paylaşmadığınızda bir değeri yok.
    Diğer yandan mutlaka bir başka arkadaşımın/büyüğümün eklemek istediği bir şey çıkıyor, ben de ya bir yanlışımı düzeltiyorum ya da bildiğime bir ek yapıyorum. Benim için de iyi oluyor.

Diğer yandan Hakkem'den bir ricam olucak. Acaba Top Tube ölçüsünü kadro üzerinde ölçüp, teyit niteliğinde buraya yazabilir mi aklımda bir iki soru işareti kaldı da.

12. Ali Hekimoğlu

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ölçü seninde verdiğin grafiktekiyle aynı Halil Kardeş

HaliliOzturk bunu beğendi.
  13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler, öyleyse yazdığım ölçülerde bir problem yok demektir.

14. Ali Hekimoğlu

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Halil ilgine çok teşekkürler basiretimiz bağlanmış üst borunun yerden yüksekliğini hiç düşünememiştik bizi aydınlattın. güney hocada kadroya çok ısınmıştı ayrılmak zor gelcek.
    hocam sen en iyisi kadroyu atölyeyenin duvarına as tablolara okadar para istiyonuz bizim kadroda göz zevki için eder heralde okadar :D :D :D

15. sprint

sprint Forum Demirbaşı

Seviye:
    benden de bir tavsiye bu kadroyu asfaltta kullanacaksan sabit maşa tak bisiklet haliyle küçülecek hemde oldukça .amortisör takarsan biraz büyük gelicek zaten asfaltta amortisör hamallıktan başka bişey değil .

16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Treks amortisör için (80 veya 100 mm) bir kadroya takacağın sabit maşanın da amortisör yüksekliğinde olması gerekir. Aksi taktirde bisikletin geometrisini bozarsın. O nedenle bisikletin alçalması normal şartlarda iyi bir şey değil, kaldı k doğru sabit maşayı taktığında da zatne söz konusu değil.

Elman TEMEL bunu beğendi.