Specialized Big Hit 2 Custom

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir ihtiyaç duyduğum gerçek anlamda bir freeride bisikletine sonunda sahip oldum.İlk arazi testindeki izlenimlerimle beraber bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Specialized Big Hit 2 FSRnin dengeli bir geometrisi var.Bunu ilk bindiğimde anladım.Nede olsa bir Specialized.Kadro boyu M benim için ideal boyutda üst borusu oldukça uzun x up gibi hareketler rahatlıkla yapılabilir.Ayağın pedal çevirirken ön tekere değmesi gibi bir durum söz konusu değil.Gidon ayakta sürerken dizlerimden yeterince uzakda kalıyor.Bu iki tekerlek arasındaki geniş mesafe kendini inişlerde de belli ediyor daha dengeli ve oturaklı bir duruş sağlıyor bisiklete ve sürücüsüne.Amortisörlere gelince Fox Van ve Domain çok iyi çalışıyorlar.Rebound ve sertlik ayarları hassas bir şekilde ayarlanabiliyor.Sert inişlerde dahi araziyi hissetmiyorsunuz.Buda üst derecede kontrol ve güven sağlıyor.Droplarda yumşak hoş bir yere iniş hissi veriyorlar.Merdiven inişlerinde ise düz yolda gidiyoırmuş gibi iniyorsunuz.

Ön ve arka amortisörler sessizce üzerleriine düşen görevi yerine getiriyorlar. Kadronun tüm eklem yerleri rulmanlı ve hasasas çalışıyor. Güzel tasarlanan kadro amortisör dizaynı sayesinde frenlemelerde bisikletin arkasının zıplaya zıplaya gelmesi gibi bir durum söz konusu değil.Bu konforum tüm freeride-downhill bisikletlerinde olduğu gibi dezavantajı var.Bu bisikletdede düzlüklerde ve hafifçe yukarı eğimin başladığı yerlerde kendini hissettiriyor,sürüş ağırlaşmaya başlıyor taki siz yorulup bisikleti elinize alana kadar.Bu da zaten biz freeridecılar için çok sıradan bir durum.Bukadar traveli olan bir bisiklette çok normal.Bisikletin üzerindeki komponetler,frenler ve vites sistemi oldukça tatminkar.Kadrosuna gelince etli bir yapısı sağlamlığı arttıracak şekilde şekillendirilmiş boruları sürücüsüne güven veriyor.Şöyle yaparsam böyle yaparsam kadro kırılır gibi tasalarım tamamen ortadan kalktı bu yeni bisikletimle. Kısacası freeride,downhill tarzı kullanımda oldukça başarılı yıllardır kendini kanıtlamış bir dizaynı var.Parçaları ise aşağıdaki gibi.

KADRO BigHit FSR, A1 Premium Aluminum, Kartuş rulmanlar, ISCG bağlantı, 7.5" travel, değişebilen geometri

ARKA SHOCK Fox Van R coil piggy back, 8.75x2.5" 500LBS, rebound ayarlı

MAŞA RockShox Domain 318, 180mm travel, rebound ve sertlik ayarı, 20mm Sokma mil ve Maxle sistem

BOĞAZ Truvativ Hussefelt 40mm, 31.8 çap

GİDON Specialized Big Hit rise bar

ELCIKLER Specialized

FRENLER Hayes Stroker Ryde, Hidrolik disk, 203mm ön ve arka rotor

ARKA ATTIRICI SRAM X-9, 9-speed, short cage

VİTES KOLU SRAM SX-5 9-vites trigger

KASET DİŞLİ Shimano HG-50, 9-Vites, 11-34t

ZİNCİR SRAM PC-971 / Power Link

AYNAKOL Truvativ Hussefelt, 170mm 34 Diş tekli yaprak

ORTA GÖBEK Truvativ Howitzer XR

PEDALLAR Wellgo Platform Cr-mo mil, değişebilen dişler.

JANTLAR Specialized P-Disc, 32mm, 36h (Specialized için Alexrims özel üretimiş)

ÖN HAZNE Specialized rulmanlı, 20mm sokma milli, 36h

ARKA HAZNE Specialized rulmanlı 135mm,10mm Cr-Mo sokma milli / Arka attırıcı ve kulakçık koruması

LASTİKLER Specialized Chunder 26x2.3"

SELE Specialized Enduro, 8mm Cr-Mo rails

SELE BORUSU Ve KELEPÇESİ Specilaized

AĞIRLIK: 19,300 (Sele borusunun kesilmesi ve pedalların değişmesinden sonra tahmini ağırlığıdır.)

Marka olarak Specialized’ı seçemim nedenlerine gelince. Öncelikle Freeride,downhill,street biniş tarzlarında kendini kanıtlamış ciddi ve çok deneyimli bir marka olması.Yukarıda yazdığım özelliklere Kadrolarına kullanım tarzında ömür boyu garanti vermesi.Aktif Pedal gibi ciddi bir Türkiye distürbütörlüğünün bulunmasıdır. Bu bisikleti Türkiye’ye getiren ve yaptıkları büyük indirim kampanyasıyla yurt dışı fiyatından bile çok daha uygun bir fiyatla sahip olamı sağlayan Aktif Pedal ailesinden başta Emre Beye, Serkana, ilgi ve yardımlarını esirgemeyen Çağrı arkadaşımıza özellikle çok çok teşekkür ederim.

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
geldim gördüm denedim ama alan sendin :) hayırlı olsun tam senin tarzına göre bir bisiklet.Bol freeridetr li günler

• Beğen
Tepkiler: Özgür Tunalı

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Gerçekten etkileyici renklere ve kaliteye sahip.İlk kez Çağrı Abiyle tanışmak için Aktif Pedal a girdiğimde ilk gözüme çarpan bisiklet olmuştu..
Güle güle kullanın..

• Beğen
Tepkiler: bahtiyar közen

Engin

Daimi Üye
Tepki
258
Bisiklet
Scott
hayırlısı olsun. süper makina. yorumlarından sonra zaten söyleyecek fazla söz kalmıyor...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Off çok süper bi alet. Dediğin gibi nede olsa bir specialized.
Türkiye'de böyle bisikletler görmek çok hoş. Tabii üstündeki sürücününde hakkını vermesi gerekir ki bu bisikletin hakkını vereceğinizi biliyorum. Yazın bende 1 ay kadar aranızda olacağım böyle gerçek FR aletlerini görmek için sabırsızlanıyorum ;)

bol inişli günler dilerim

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Offffffffffffffffffffffff dıyorum kardesım hayırlı ugurlu olsun sanada bu yakısırdı walla ınan coooooook sevındım,kendımınmıs gıbı sevındım hemde!Allah kaza bela vermesın
Offffffffffffffffffffffffff dıyorum offffffffffffffffffffffff

• Beğen

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@freerider

Eyvallah Bülent kardeşim.Darısı senin başına diyeceğim ama sende hepten xcye geçtin yahu.:eek:

• Beğen

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Özgürüm öncelikle hayırlı uğurlu kazasız belasız olsun...
Bu makina gercekten tam anlamıyla "sert!" kullanılmak istiyor ve eminki sende bu konuda bisikleti doyuracaksın... Sürüş tarzına uygun bu yeni bisikletinle bol droplu bol rampalı bol freeride dolu günler dilerim... Gerçekten bir specialized kalitesi örneği bu bisiklet... ;) Artık adadaki en büyük droptan inşallah ilk sen atlarsın :) Kendine cok cok iyi bak adamım... tekrardan hayırlı olsun
Ha buarada nazar boncuğu takmayı unutma... (hoş kadro geneli nazar boncuğu gibi ama olsun sen yinede tak:) ;) )

• Beğen

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
özgür abi tek kelimeyle mükemmel. dediğin gibi nede olsa specialized, özel el yapımı ve ömür boyu garanti. iyi günlerde, dağda taşta sürmen dileğiyle :D

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
hayırlı olsun specıalızed ın her alanda üstün olduğu gibi bu alandada kendini belli etmiş firma

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Müthiş müthiş müthiş!
Özgür Abi hayırlı olsun. Tüm parçalarıyla tam bir Fr; hatta Dh bisikleti olmuş.
Kazasız belasız güle güle kullan.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Özgür abi, hayırlı olsun iyi günlerde kullan, gerçekten dehşet bir şeymiş:D

dümenci

Daimi Üye
Tepki
215
Özgür hayırlı olsun,kazasız belasız kullanman nasip olsun.F4 bunun gölgesi bile olamaz.10 numara maşallah...

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
İşte specialized kardeşliği :D.Hayırlı olsun özgür abi.Çok güzel bir bisiklet senin adına sevindim.Böle bişeye çok ihtiyacın vardı artık ve zamanıda gelmişti :D:D.

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@ujur
Teşekkürler Uğur kardeşim.Ömürboyu garanti zaten karar vermeme etki eden en önemli etkenlerden oldu. Kafam rahat artık.

@dümenci
AYnen öyle eşekden indim ata bindim sanki:D Teşekkürler.

@koraymalkoc
Sağol Koraycığım.Zamanı geldi geçti bile çoktaaan.Yıllardır özlemini çektiğim tarz bi makina. Sende bi SX Trail çekde tam kardeşlik olsun.:)

@emir&bmx
Sağol Emirim.:)

Yorum yazan herkeze teşekkürler.Herkez istediği bisiklete kavuşur inşallah.

EmirhanKarasu

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Gerçekten çok güzel yani tekrar tekrar bakası geliyo insanın:D iyi inişler