Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Specialized Allez C2 / Mosso TCA 730

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Volks tarafından paylaşıldı.

1. Volks

Volks Kıdemli Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba ,

Yaklaşık 6 aylık MTB deneyimimden sonra yol bisikletine geçmeye karar verdim. Başlıkta ki 2 bisiklet arasında muallakta kaldım.
    Mosso TCA 730 105 set
    Mosso TCA 105, Shimano 5800 105 Grupset 2015
    Specialized da Claris var, aktif pedal da var. Fiyatları yaklaşık aynı.
    90e0-7152, Allez C2 | Siyah/Kömür/Beyaz 52, modelleri, fiyatları, fiyatlı, bisikletler, bisiklet, satanlar, firmalar, modeli, ucuz, uygun - Aktif Pedal Bisiklet
    90014-7252, Allez C2 2014 | Beyaz/Siyah/Gri 52, modelleri, fiyatları, fiyatlı, bisikletler, bisiklet, satanlar, firmalar, modeli, ucuz, uygun - Aktif Pedal Bisiklet
    Bisikleti alınca ortalama beni 1-2 sene götürsün bir şey almadan max jant seti alırım. Sizce claris setli Specialized ı mı almalı yoksa Mosso 105 i mi ? Tercihiniz hangisinden yana olurdu ya da alternatif ne önerirsiniz ?
    DipNot ;
    Bisikleti, takılmak için ciddi antrenman tarzında kullanacağım. Amatör yarışlara vs girmek için istiyorum. Keyif için, sahilde 20-30 km gidip gelmek değil yani amacım ..
    Ona göre sunarsınız fikirlerinizi sevinirim.

Son düzenleme: 17 Eylül 2015
  2. ahmtayd

ahmtayd Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam claris'in 1-2 sene götüreceğini hiç sanmıyorum. O paraya veripte claris kullanmak ayrı konu. Tavsiye etmem. 105 le claris arasında dağlar dağlar kadar fark vardır.

Bütçenizin yettiği şekilde salcano carraro gibi markalara bakın beğendinizi alın.

Birazdan marka fanboyları gelir yok efendim kadro kalitesi HADİ ORDAN!

Eğer Paran en az tiagralı üst düzey markalara yetiyorsa onları alacaksın yetmiyorsa 2 bin₺ veripte clarisli bisiklete binmek saçmalıktan başka bir şey değildir

Son düzenleme: 17 Eylül 2015
  3. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    Düşük sistemden başlayıp yükseltmek en mantıklısı. Aradaki farkı kendiniz hissediyorsunuz. İlk kullanım için 105 alırsanız size çok sıradan gelir, ultegra-dura gibi sistemlere para yetiştirmeye çalışırsınız, aman demekte fayda var.

D.N:Kendim sora-tiagra-105-ultegra sırasıyla kullandım şu zamana kadar. iyi ki yapmışım diyorum.

mariokaldato ve Kazuya bunu beğendi.
  4. sinemaperdesi

sinemaperdesi Aktif Üye

Adı:
    A. Ay
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Volks Ben hem SPECIALIZED kullandım, şu anda da MOSSO 105 setli kullanıyorum. Tam da adamına denk geldi bu konu :)
    Hani araştırmaya çok araştırırsınız ancak şunu belirtmeliyim, specilalizedin emin olun vidaları bile mosso dan çok farklı. Olaya marka açısından bakmanızı öneririm.
    Çünkü iki markanın bisikletini de kullandım. Hani şu an mosso dan memnunum ancak specialized gerçekten çok farklı bir konumda...
    İleri 'de donanımda değişikliğe gidersiniz bence. Benim tavsiyem Specialized yönünde. :harika:

5. Volks

Volks Kıdemli Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @sinemaperdesi @D. Oğuz @D. Oğuz Fikirleriniz için teşekkür ederim.
    Specialized alıp, ileride yükseltmek istesem zaman alacak ve ciddi para gerecek. Mosso 105 aklıma daha çok yatıyor açıkçası.. Fikirlere açığım halen.

mariokaldato, Kazuya ve sinemaperdesi bunu beğendi.
  6. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Mosso alıp daha sonra kadro değişikliği de yapabilirsin.

Sin bunu beğendi.
  7. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @sinemaperdesi Aaa yoksa siz fanboy musunuz? :D Kadro kaliteleri arasında hiç fark olur mu canım?

Kusura bakmayın ama Mosso kadronun üzerine yazdığı kelimeyi bile yanlış yazan bir firma. O şekilde de satıyor bisikleti. Böyle kadroda iyi bir mühendislik ve kalite beklemek ne kadar gerçekçi bilemiyorum. Benim görüşüme ve tecrübeme göre grupset için bisiklet alınmaz. Spe. almasanız da, özellikle yol bisikleti için belirli bir çıtanın üzerindeki markaları tercih etmenizi öneririm.

8. sinemaperdesi

sinemaperdesi Aktif Üye

Adı:
    A. Ay
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Berk Karaca Farklı kişinin mesajını sehven alıntı yaptınız sanırım. Ben yukarıda specialized'i önermiştim... Gurupsetinden dolayı tercih edilebilir gibi bir ifadem de olmamış. Benim önerim zaten yukarıda yazıyor. !

mariokaldato bunu beğendi.
  9. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @sinemaperdesi Biliyorum hocam, size hitaben yazdığım kısmı ironik olarak yazdım. Ciddi değildim yani. O yüzden gülme ifadesi kullandım. Grupset ile ilgili olan kısmı başlıkta sorulan soruya cevaben yazdım. Yazıyı paragrafa ayırarak editledim, daha açık oldu sanırım.

sinemaperdesi bunu beğendi.
  10. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben üstadların yalancısıyım, yol bisikletinde öncelik sırası kadro,jant ve grup set olması gerektiğini söylüyorlar ki bence de haklılar değerlendirmenizi bu kıstasa göre yapmanızı öneririm zaten bu sıralama ödenen paranın da büyükten küçüğe sıralaması olduğuna göre ekonomi bilimi de bunu doğruluyor demektir :D

11. Sinan Uyar

Sinan Uyar RIDLEY NOAH

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Volks , amatör yarislara girmek icin ve ciddi anlamda bir bisiklet kullanicisi olmak icin size tek önerim, fiyat citasini yükseltin olur :)

Kararsiz kaldiginiz bisikletlerin agirligi, aerodinamik yapisi ve vites grublari size kötü deneyim yasatabilir.

bol sans.

12. Deniz A

Deniz A Forum Bağımlısı

Adı:
    YDA
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bence wizart 7.8 karbon alın ne kadro nede seti değiştirmeye gerek yok
    3000 tl civarında satılıyor

13. Volks

Volks Kıdemli Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    işte şimdilik amatör olarak bu kadar çıkabiliyorum @Uyar Sinan :)
    bende isterim, sağlam bir karbon kadro alıp sürmeyi fakat çıta düşük, hedef büyükten başlarsak ideal olacak gibi..
    Malum, her şey €/$ üstünden ve aldı başını gidiyorlar, onları da göz önünde bulundurmak gerek..

14. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @ertanmrtz ' da dediği gibi kadro değiştirmek grup set değiştirmekten nispeten daha kolay ve daha mantıklı bence. mosso' nun sırf vitesleri değil göbeklerde 105, oda ayrı bir alım sebebi. uzun vadede yükseltme yapmadan mosso daha mutlu eder bu çok açık bence.

ben olsam mosso yu alır elime para geçince güzel bir kadro sonra da güzel bir jant seti alırdım.

15. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Vites sistemi sürüşün belli bir bölümünü etkiliyor, kadro ise bütün sürüşü... Bir ay önce farklı bir kategoride benzer bir seçim yapmak zorundaydım. tercihim daha pahallıya daha daha düşük komponentli Specialized'dan yana oldu. ve pişman olmadım.

Bunun sebebi: Hepimiz bisiklete hobi ve kişisel tatmin açısından bakıyoruz. Bana göre bisiklet üzerinde önemli olan bisikletin üzerinde olduğum için değil pedal çevirdiğim için yorulmak. bisikletin senden aldığı enerjiyi yola kayıpsız iletmesi.. bu doğrultuda önemli birleşenler sırasıyla kadro set, jant takımı, lastikler, vites sistemi, son olarak gerisi..

yalnız Claris de en düşük seviye olduğu için nasıl bir bıkkınlık getirir bilemem. Önemli bir eksi... Aynakol ve rubleyi değiştirmesen bile aktarıcıları değiştirmek isteyebilirsin. önemli bir eksi.. Yalnız arka aktarıcıdan başlayarak kademe kademe grup seti yükseltebilirsin. eskileri de satarsan seni çok yormaz.

Maalesef Mosso kadrolu bisiklet kullanmadım. Onun hakkında yorum yapamayacağım.

BU KADAR YAZDIKTAN SONRA ALEZİN MAŞASININ ALU OLDUĞUNU FARKETTİM. bu bir eksi daha yazar. Karbon maşa yoldaki pürüzlerden dolayı oluşan titreşim yorgunluğunu inanılmaz azaltıyor.

aşağıdaki bisikletleri de inceleyebilirsiniz. aşağıdakiler yukarıdaki iki bisikletin ortasında duruyor.

Aliminyum Yol Bisikleti
    Cube 2015 Peloton Pro Bisiklet Beyaz Kırmızı Siyah Trıple

16. ahmetkya

ahmetkya Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Kaya
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Claris kulladım ayarları iyi yapıldığı sürece kesinlikle sizi üzmez.Bir de herşey donanım değil maalesef alınan şey içine sinecek.Sonuç olarak hangise içinize siniyorsa,hangisini sürerken mutlu olacaksanız onu alın :)

17. farukbursali

farukbursali Aktif Üye

Adı:
    Faruk Bursalı
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben mosso kullanıyorum kötü olan kötüden kastım düşük kalite hissettiren gidon sele ve jantlar bunlar değiştiğinden çok güzel olabilir ama böylede gayet iş yapıyor ama salcanoya bak derim ordaki parçalarda kaliteliye benziyor ama kadro kalitesi mossonun daha iyidir ona göre ya da soralı sistem bunada bakabilirsin

Cube Peloton Trıple Bisiklet Beyaz/Kırmızı (50x39x30)

18. nurimo

nurimo Mosso 730 TCA

Adı:
    Nurullah Talha İnce
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    valla hocam fanboy falan değilim allaha şükür ama şöyle bir durum da var claris setli bisikletlerin fiyat aralığı genel olarak 1300-1800 arası allez c2 bu fiyatın biraz üzerinde ama specialized da çok iyi bir marka kadro kalitesi falan diye başlamayacağım çünkü mosso da bir çok markaya fason kadro üretiyor asla kötü demeyiz.
    Ben olsam specialized allez c2'yi alıp clarisleri yıpratana kadar birikim yapar iyi bir grupset ve jant seti ile bütçem ölçüsünde taçlandırırdım. Yurt dışı fiyatları (grupset için) Türkiye'ye göre bayağı bir uygun.

Ama ben alayım bir kere bir daha masraf yapamam diyorsanız o zaman mosso. Bu arada kadroyu mühendis tasarlar. Baskıyı mühendis yapmaz. Baskı hatasıyla kadro kalitesini ilişkilendirmek doğru olmaz.
    Her ne kadar Sarbi durumuna benzese de...

Volks ve NKurtuldu bunu beğendi.
  19. Volks

Volks Kıdemli Üye

Adı:
    Volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mosso nun kadrosuna söylenmişsiniz ama şöyle de bir durum var , 2. ağızdan söylüyorum.
    Kapadokyaya Gran Fondo için gitmiştik, bisikletleri hazırlarken bir renault minibüs tarzı araç yanaştı..
    İçinden Dogmalar, Specialized lar falan çıktı..
    50-55 yaşlarında bir amca varda bana takıldı biraz makara yaptı, sonra arkadaşın mossoyu gördü ve direk yanına gitti..
    Kimin dedi bu ? Arkadaş dedi benim, abi dedi ki en iyi ve ölçüleri en güzel bisiklet dir değerini bil dedi arkadaşa..
    Bunu söyleyen abi, Milli bisiklet antrenörü olduğunu söyledi.. Gönlüm mosso dan yana, hem doluluk hemde kadro olarak..
    Specialized ın markasından ziyade gideri de var fakat, mossoya bir yaparken spec e 2 harcıcaksınız..
    Şuan da mosso dan yana fikirlerim, cumartesi gidip göreceğim Atilla Bisiklette..

20. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir iki ay bekler biraz kasar sora allez alırım dersen mosso yu geç ama bütçe bu diyorsan mosso.