SPD'ye geçiş Scott Sport Trail ve Pedal

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Arkadaşlar selam,

Yaklaşık 3 aydır bisiklete biniyorum. Orta ve uzun turlar yapıyorum (50-120 km arası) Aşağıdaki ayakkabı Scott Sport Series Trail. Pedal ise Shimano PD-M520.

Bir arkadaşım aşağıdaki ayakkabı ile bisikletten indikten sonra diğer road ve mtb ayakkabılarına kıyasla çok daha rahat edileceği ve bunların performansının beni doyuracağını söyledi. Diğer ayakkabıların uzun turlarda rahat edemeyeceğimi belirtti.

Konu ile ilgili değerli görüşlerinizin doğru karar vermemde bana yardımcı olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler...

http://www.mammoet.nl/store/catalog/images/products/Shoes/MTB%20Shoes/scott-trail.jpghttp://www.bikeservis.eu/eshop/images/stories/novinky/pd-m520_white.jpg

• Beğen
Tepkiler: Bartuğ Sayın
Scudo

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Şehir içinden ziyade uzun turlar yapmaya çalışıyorum. Bu sene SPD'ye geçmeye karar vermiştim. Pedal ve ayakkabıları inceledim. Bisiklet haricinde, yürüme konusuda da en konforlu olanını tercih etmek için farklı modellere baktım. Scott'ın bu modeli de baktıklarım arasındaydı. Sonuç olarak benim tercihim Mavic Alpine ayakkabı ve Shimano M540 pedal oldu.
Şehir içinde kullanmak için de platform alıp taktım. Şu ana kadar ayakkabı ve pedaldan çok memnunum. Bu ikiliyi tavsiye ederim.

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen
Tepkiler: Agamemnon
Tepki
12
ben de bu ayakkabıyı almayı düşünüyoydum ve sizlere danışacaktım. tesadüf bu konuyu gördüm ve bir iki şey eklemek istedim. özellikle bu ayyakkabıyı kullanan arkadaşlara soruyorum, bu model örneğn adidasın climacool serilerindeki gibi rahat nefes alıyormu ve aynı fiyatlarda(80€) başka hangi modelleri önerebilirsiniz. konu için agamemnon'a , önerileriniz için de sizlere teşekkür ederim.

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Çok uzun zamandır hayalini kurduğum SPD uyumlu ayakkabıya sahip oldum. Pedal olarakta Shimano 540 aldım. Cuma akşamı 30 dakikalık bir sürüş yaptım ve gerçekten çok keyifli. Paylaşmak istedim....

http://3.bp.blogspot.com/-X3g1369fKQw/TWInsfbdf4I/AAAAAAAAAX4/ixICIYrUUg0/s1600/sidi6.jpghttp://1.bp.blogspot.com/-ctJErUwXJRQ/TWInsDLUBTI/AAAAAAAAAXw/rEjmAjn-9l8/s1600/sidi4.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-t3Nt35SyzBw/TWInsFEC73I/AAAAAAAAAXo/hF7OFS2je1E/s1600/sidi3.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-LgEdeMiJZNM/TWInr1V_deI/AAAAAAAAAXg/b9gYr1K-XYs/s1600/sidi2.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-cqgziO_a7NQ/TWInrjsIOAI/AAAAAAAAAXY/SmjQs4RZvFE/s1600/sidi1.jpg

Burak ÖZBEK

Daimi Üye
Tepki
214
Bisiklet
Colnago
Öncelikle hayırlı olsun demek istiyorum. Daha önceki sürüşlere göre performans, bacak yorgunluğu, sürat vs. nasıl farklar hissettiniz?

• Beğen
Tepki
81
konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim kullanıcı yorumları önemli oldukça
özellikle uzun turlar için hem yürüyüş yapılabalicek hem pedal basılacak pedal-ayakkabı ikilisini ben de aramaktayım tecrübeden yararlanmak isteriz:)

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@Burak ÖZBEK

Teşekkür ederim. Geçen Cuma akşamına kadar yaklaşık 4 aydır bisiklete hiç binmemiştim. Bu yüzden yukarıdaki sorulara tam cevap veremeyeceğim.

İlk edindiğim izlenim sürüşün çok rahat olduğuydu. Ayrıca pedala doğru bastım, yanlış bastım gibi dertler yok. Kısa bir tırmanma yaptım ve farkı fark ettim :)

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@Bartuğ Sayın

Yürünebiliyor. Asfaltta 2-3 dakikalık mesafeler sorun değil. Toprak veya çimde istediğin kadar yürüyebilirsin.

Çim ve toprak olmayan yerlerde kullanım için uygun değil kısaca.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Burak ÖZBEK

Arkadaş cok denememiş ben yazayım isterseniz.İlk kullanımlarda cok performans artışı beklemeyin çünkü yılların verdiği çevirme alışkanlığından spd den tam verim alamazsınız.neden derseniz yine eskisi gibi sadece basma kuvveti ile pedal cevırmeye devam edersiniz.çekmeye başlamak biraz zaman ve antreman istiyor (tek pedal çalışması gibi) Ama tamamen doğru kullanımda yani hem basarak hemde çekerek kullanılan spd pedalda performans artışı gayet acık şekılde özellikle tırmanışlarda kendini belli eder.yorgunluk meselesine de gelince düz pedala göre çalışmayan bazı kaslar spd ile devreye girdiği için ilk günler fazladan bacak ağrılarınız olabilir ama kısa sürede o kaslarda kendini geliştirdiğinden bu ağrılardan kurtulursunuz.

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@ferhat köse

Çok doğru yazmışsınız. Dün özellikle bir ayağı boşa alıp diğer ayak ile pedal çevirmeye çalıştım. Çok farklı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse
Tepki
10
Gerçekten spd çok işe yarıyor performans olarak çok rahat ve kullanışlı oluyor.Hayırlı olsun.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Düz ve asfalt yolda yürünmesi zor diye yazmışsınız bu ayakkabıya göre değişir bazı ayakkabılarda pedal kali ayakkabı tabanının dışında çıkıntı olarak kalıryor bunlar yürümeyi zorlaştırır ancak ben Scott Boulder Black kullanıyorum kaller ayakkabının tabanında gizli yürüyüşte hiçbir sorun çıkarmıyor :) Ve spdnin faydası özellikle şehir içinde trafik ışıklarında çıkıyor ani kalkışlarda maximum güç :) ve sprinte kalkınca spd verim için en gerekli şey ... O kadar alıştımki eski şehir içi kulllandığım Salcano Lion bisiktimde bile SPD pedal var :) Pedal bisikletten pahalı :)

• Beğen

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Zaten spd'nın acılımıda arazı yarısı performans pedalı olarakda bılınır.
Pedallara uygulanan basma ve cekme kuvvetının ozellıkle tırmanıslardakı faydası.Bırde arazı suruslerındekı denge koruma ve bısıkletle butunlesme hıssı (aynı kayak ve snowboard gıbı)
Duz yolda pedal cevırırken faydası yok demıyorum ama asıl tasarlanma amacı dedıgım gıbı arazı surusu ve yarısı benzerı kullanımlarda performans arttırmak amaclıdır.
Zaten kullanamaya baslayınca para verseler sıradan pedal kullanamazsınız.
Artı reflexlerde hızlı gelısır:)

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
@Barış Birlik

Tabi ben bu yorumu aldığım Sidi'ler için yaptım. Dediğiniz gibi kaller tabanın dışında değil içinde kalıyor. Ayakkabıda bulunan kramponlar asfalt ve beton zeminde çok rahat değil. Scott Boulder'ın normal bir spor ayakkabısının sunduğu tüm konforu sunuyorlardır.

Uzun zamandan beri kafamda Scott Sport Trail almak vardı fakat Sidi'leri alırken sonuçta normal spor ayakkabım var benim asıl ihtiyacım bisiklet ayakkabası diye düşündüm. Bir de Sidi'yi tercih etmemim diğer bir sebebi geçen sene çok fazla Tour de France'ı izlemek olsa gerek. Reklam araların "Sidi Cycling Shoes" cıngılı içime işlemiş herhalde.:)

• Beğen
Tepkiler: Barış BİRLİK

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
@Agamemnon

Çaktırmayın aslında benimde içimde SİDİ aşkı varda cepte para yok :)

karacasus

Üye
Tepki
33
herkese slm. 1 yıldır 505m spd pedal ve Scott Sport Trail kullanıyorum. önceleri kalleri dışarıda kalan bir model olan sidi blaze almayı planladım. sonrasında çevremde kullanan arkadaşların önerileri ile kalleri içeride kalan bir modele yöneldim. bu yaz işe giderken kot pantalon veya şort altına (Üniversitede hayat güzeldir :) ) kullandım bu ayakkabıları ve çok memnun kaldım. sanki ayaklarınızda normal bir ayakkabı var. tüm gün rahat rahat gezebiliyorum

kaller ne kadar içeride de olsa ses ile kendini hissettiriyor. yürüdüğünüz zemindeki ufak taşları hissediyorsunuz. çatır çatur kırılıyorlar :) ilk başta bu sizi rahatsız ediyor ama sonra alışıyorsunuz :)

Burak/

Daimi Üye
Tepki
52
İsim
Burak P.
Bisiklet
Sedona
@karacasus

İçerdeki kalin arnavut kaldırımında ya da taşlarda çıkardığı sese bir şey demiyorum ama eve gelip de kallerin vidalarından birinin düştüğünü görmek sinir bozucu oluyor.

emin tak

Aktif Üye
Tepki
65
bugün bikeandoutdoor dan aldım scott trail..Ayakkabı çok hoşuma gitti tavsiye ederim fakt ithalatçısı marintek ithal etmede sorun yaşıyormuş dolayısıyla bulmanız biraz zor olabilir. Spd m540 daha almadım henüz..Onuda yakında alıcam inşaallah.Ayakkabıyı bulmak isteyenler bikeandoutdoor'u arasınlar.Çünkü ben her tarafı aradım bir orada bulabildim...