Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD'ye başlarken..

Konu, 'Giyim' kısmında Firochromis tarafından paylaşıldı.

1. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Güncel SPD başlıklarının sayısı bir hayli fazla ama soruma o başlıklarda cevap bulamadım ve başkasının başlığını taciz etmek istemedim. :)

SPD'ye başlarken ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum. Önce pedal seçip ona uygun ayakkabı mı seçmek gerekiyor yoksa her pedal her ayakkabıya uyuyor mu? Pedalı alınca diyelim ki ayakkabıyı değiştirmem gerekti (ya da tam tersi), bu durumda pedal da değişecek mi?

Ayakkabı olarak krampona benzeyen modeller değil de spor ayakkabı (ya da outdoor tipi ayakkabılar) tipindeki ayakkabıları tercih ediyorum. Tavsiyeniz var mı?

Aynı şekilde özellikle tercih edilen bir pedal modeli var mı? Eggbeaterlar hoş bir şeye benziyor, tavsiye eder misiniz? :)

Saygılar

Turhan Evci ve mtbiker bunu beğendi.
  2. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    İlk olarak SPD'ye geçmeni tebrik ederim.
    İstediğin her ayakkabını alabilirsin.tercih sana kalmış
    Şimdi ayakkabının altında ayakkabının pedallar kilitlenmesini sağlayan Kal adında ufak metal parçalar var.Bunları Pedala bastırdığında klik diye bir ses duyarsın buda kiltlendiği anlatır.
    SPD yi seçmek içinde Eggbeaterlar 4 dört noktadan kilitlenirler yani fazla zorlanmadan kaller yerine oturur.Diğer sistemlerde ise pedalın alt ve üstünde kilit yerleri vardır.Yinede seçim kullanım tipine kullanan kişinin rahatlığına göre değişir.Fikir olarak sorarsan eggbeater sistemi oldukça kullanışlı.Umarım yardımcı olmuştur.

3. mtbiker

mtbiker Forum Demirbaşı

Adı:
    Erdi
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    şimdi sırayla cevaplıalım:D önce pedalını seçersın egg beater yada normal spd modellerınden bı secım yaparsınız ayakkabılar pedallara gore degısmıyor yanı her "mtb" ayakkabısı mtb spd sıne uyar sadece altına takılan "kal" lerin şeklı yapısı degısebılır.pedal ı degıstırırsen pedalla verılen kalleri mevcut ayakkabına takar devam edersın ille ikisinide degıstırıcez dıe bı kural yok:) ayakkabı tercıhıne gelınce tavsıye edebılecegım bı ıkı model yazayım

scott boulder:http://www.comparestoreprices.co.uk/images/sc/scott-boulder-shoes.jpg

shımano:http://www.yesilbisiklet.com/pazar/...Kask, Ayakkabı&p_alt_cat_id=27&p_prod_id=1016

shimano:http://www.velespit.com/3373.htm

birde ılk basladıgında pedalların uzerındekı ayar vıdalarından pedalın sıkılık ayarını bıraz gevşetır alışana kadar yumuşak kullanırsınkı tehlıke anında rahat cıkarabılesın:) elımden geldıgınce cevapladım :D eksıgım yada yanlısım varsa arkadaslar duzeltır:):)

brol ve Firochromis bunu beğendi.
  4. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben boulder kullanıyorum oldukçada memnunum .senin istediğin tarzda şu olabilir belki....http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,239,DeltaBisiklet,173

mtbiker bunu beğendi.
  5. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eggbeater'lar çok kullanışlı olmasının yanında oldukçada hafif pedallardır. Üzerinde kolay kolay çamur kalmaz. Birde eggbeater'larda yayının sıkılık ayarı yok direk alışman lazım yada bir iki kere düşmen lazım. :)

6. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Haaa, bak o olmadı işte :)

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu çok yaygın, bir o kadar da hatalı bi inanış.
    Evet Egg Beater'ların klasik SPD'ler gibi sertlik ayarı yok, ancak ayağınızı bu pedaldan çıkartmak, çoğu kilitli pedala göre daha yumuşak.

Çünkü SPD'leri sertleştirmemizin nedeni, bir yerden atlarken yukarı hamle yaptığımızda veya ani ve hızlı tırmanışlarda pedalı hızla çektiğinizde ayağımızdan kurtulmamasıdır. Ancak Egg Beater'larda bu olay zaten hiç yaşanmıyor. Yani ayağınızı yukarı çekerek çıkartma şansınız sıfır. Hal böyle olunca da sertleştirmeye gerek kalmıyor.

Ayrıca Egg B. pedalların kallerinden birisinin üzerinde 2 adet yuvarlak vardır. Bu iki yuvarlaklı olan kali sol ayakkabınıza takdığınızda pedalın açılması 20 derece açıda, sağ ayakkabınıza taktığınızda ise 15 derece açıda gerçekleşir ki bu da kullanma alışkanlığına göre tercih edilir.

Açıkça söylemek gerekirse, hazır Türkiye'de ithalatçısı da varken ben kolay kolay klasik bir SPD tercih etmem. Çünkü bu pedalların en ağırı, XTR'ın ağırlığına yakın. Orta halli bir Egg Beater bir çok uçuk SPD ile aynı fiyatta ama 100 gr hafif.

Diğer yandan pedalların tamamı (4Ti olup 400 € olanı da, MXR olur 30 € olanı da) rulmanlı sistem. Hem de "rebuilt" kit satın alıp istediğiniz zaman pedalın iç aksamının tamamını değiştirebiliyorsunuz, tabi eskitebilirseniz...

8. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu arada eggbeater'ı Türkiye'de nerede bulabilirim? Anasayfada linki olan bisikletçilerde göremedim.

melihcavas bunu beğendi.
  9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Egg Beater'ı Türkiye'ye Specialized'ı da getiren, Aktif Pedal adlı firma getiriyor. Google'da aratarak sitesini bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

10. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Egg Beater ların çıkışı shımanolardan çok daha kolay şüpheniz olmasın ben yeni shımano pd m-520 den eggbeater sl ye geçtim çıkışı çok daha kolay.Alışması da shımanolardan daha kolay.

11. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Biraz önce Aktif Pedal'dan Eggbeater C modelini sipariş ettim :) İlle de siyah renk istediğimden ve 2Ti'ye ayıracak kadar bütçem olmadığından serinin görece en ağır pedalını seçmek durumunda kaldım, ama olsun :) Mutluyum, mesudum, Allah sizi de mesut etsin :) Pedal elime geçince ilk yapmak istediğim anneme uzatıp "Hadi bir omlet yap da yiyelim" demek :)

Bu arada Aktif Pedal'dan Emre Bey'e, MXR ile C modelleri arasındaki farkı sordum. Bu konudaki bilgim az olduğu için, anlattığı şeyler bana çok bir şey ifade etmedi ama yine de Sevgili Halil'in burada bahsettiği olayın MXR modeli için geçerli olmadığı gibi bir anlam çıkardım kendimce. Ama dediğim gibi yanlış birşeyler anlamış olabilirim.

12. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, bu ikiliyle spdli günlerim başladı. Önce, bisikletin üzerine oturur vaziyette, bir ayağım yatağın üzerinde bir ayağım pedalda durduğum yerde bir iki deneme yaptım. Açıkcası beklediğimin tam aksine kilitlemesi daha zor gibi geldi.. Sonra bisikleti aldım terasa çıktım, asıl macera öyle başladı. Yarım saatlik debelenmeden ve iki düşüşten sonra açıkcası biraz gözüm korktu. (imdaaattt beceremeyeceğim galiba :) :) ) Yere yapışmadan önce topuğunuzu itmek aklınıza gelirse ayak hemen ayrılıyor, bunda hiç bir sorun yok ama insan düşme pozisyonuna girince, üstelik de -diyelim ki sağ tarafa düşerken- sağ topuğunuzu dışarı itmek çok zor oluyor. Sol ayak çoktan kurtulmuş oluyor ama havada çırpınmaktan başka bir işe yaramıyor; çünkü diğer tarafa düşüyorsunuz o sırada. Bu yüzden sanırım iyice alışıncaya kadar inişleri planlamak lazım. Hep sağa doğru inip sağ ayağı hazırlamak lazım. Belki de o bakımdan, yeni başlarken Shimano pedallarla başlamak lazım. Çünkü onlar bildiğim kadarıyla, sıkılık ayarına göre, yukarı doğru çekince de ayrılıyor. SPD acemisinin bildiği fizik kanunların göre ayak yukarı çekilince pedaldan ayrılıyor ama Eggbeaterları hiç bir şekilde yukarıya doğru çekerek ayırmak mümkün değil. Öte yandan Shimanoları bilmediğim için karşılaştırma yapamıyorum ama, topuk dışarı doğru itilince Eggbeaterlar çok kolay ayrılıyor. Hatta deiğim gibi, kilitlerken daha çok vakit harcıyorum.

En korktuğum şey düşmek değil de düştüğünüz tarafta kaldırım, taş vs. olması. Bu akşam ilk sokak denememi yapacağım, bakalım neler olacak :)

13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Firochromis öncelikle yeni ikilin hayırlı olsun. Gerçekten güzel seçimler yapmışsın.
    Yazını (kusura bakma, birazcık gülerek :)) okudum. Emin ol Shimano pedalla başlamak daha kolay değil, çünkü o bahsettiğin "yukarı çekince de çıkma" fonksiyonu, öyle "pıt" diye bir çıkma değil. Yani en hafif ayarda, yarım metrelik bir zıplama için güç harcarken pedal çıkabilir anlamında.
    Egg Beater'larda tek garip gelebilecek nokta, altında pedalın dönmesi ve bu nedenle alışana kadar kilidi tutturmakta yaşanacak problem. Çünkü ayağının altında bir platform olmadığı için, ilk kilitleme esnasında, ayakkabının tam kilit noktasını öğrenene kadar biraz problem yaşayabilirsin. Onun dışında kilitlenme ve açılma esnasında her iki yayın da hareket etmesi sonucu, Shimano ve türevi pedallara göre çok daha rahat ve konforlu.

Pedallarını güle güle kullan, tekrar hayırlı olsun.

14. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Teşekkürler Halil :)

Senin daha iyi anlattığın üzere, kilit noktasını öğrenip kilitlemeye alışmak lazım, bir de fizik kurallarının değiştiğine... Herkes alıştığına göre ben de alışacağım.

:)

15. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeterince güçlü bir şekilde pedalları yukarı çektiğinde her pedal çıkıyordur herhalde ama bu konuda en iyi pedal acaba hangisi , yani hangi pedal yaylara dikey olarak güç harcadığımızda daha fazla dayanabiliyor ?

16. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vallahi Andaç, sanırım ayakkabı parçalanır da Eggbeaterlar yukarı çekmekle ayrılmaz :) Dolayısıyla diğer tasarımları hiç bilmememe rağmen, Eggbeater diyorum.

Spec bunu beğendi.
  17. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Benim önceki pedallarım Ritchey Comp V3'tü. Tasarımı birebir Shimano. O pedalı bir kaç kez çıkarmıştım yukarı çekerek.
    1 yıldır da Egg Beater SL kullanıyorum. Sadece geçen hafta çıkartabildim pedalı ayağımdan. O da artık kallerim iyice bitmiş, kırılmaya yüz tutmuşlardı sanıyorum ondan çıktı. Şimdi kallerimi değiştirdim sağlam bir şekilde ayağım pedalda :)

Spec bunu beğendi.
  18. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim de cevabım biraz geçiştirme olmuş. Aldığım eğitimi de kullanarak biraz teknik bilgi vererek destekleyeyim:

Erimemiş kalleri göz önüne alırsak, kalin pedalden ayrılmasının tek koşulu yukarıdaki fotoğrafta görülen pedalın kafeslerinin eğilmesidir. Bir kal iki kafese birden temasta olduğundan her ikisinin birden eğilmesi gerekir. Crank Brothers'ın sitesinde kullanılan malzeme olarak "s45c carbon steel" belirtilmiş. Bu malzemenin teknik bilgisine sahip olmadığımdan, çok kullanılan ST37 yapı çeliğinin kopma değerinin yarısından daha az bir değer alarak güvenli bir hesap yapacağım. (tahminikopma gerilmesi değeri: 1000 kg/cm2).

Her bir kafesin alanını bulup bu kopma gerilmesi değeriyle çarparsak kopma kuvvetini buluruz. Her bir kafes parçasının kalınlığını kumpasla ölçtüm ve 3.74 mm buldum. Kafes parçasının enkesitini kare kabul edersek, alanı 0.14 cm2 çıkar.

Bu durumda,

P = 2*1000*0.14 = 280 kg bulunur :) Neden "ayakkabı parçalanır da çıkmaz" dediğimi merak edenler için yazayım dedim.

(2 ile çarpma sebebimiz, iki kafes parçasının birden kırılması gerektiği içindir)

merihpeker bunu beğendi.
  19. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Bu 'rulmanlı sistem' i bi açıklaya bilirmisin abi:eek:

20. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ozan bir görsel aradım ancak bulamadım. Şöyle anlatıyım.
    Haliyle pedallar dönen parçalar oldukları için, içlerinde bir bilya sistemi var. Klasik plastik pedallarda mesela sadece bushing dediğimiz plastik bir destek parçası var, bilye yok. Haliyle bu pedallar çabuk eskiyorlar ve deforme oluyorlar.
    Kilitli pedallar ve kaliteli platform pedallarda ise genelde dizme bilye oluyor (Bkz. Shimano). Pedalı açtığınızda her iki yanda dizilmiş minik bilyeler dökülüyorlar. Bakımı da bunları temizleyip geri dizmek şeklinde yapılıyor, tabi ki yağlama vs de var.
    Ancak Crank Brothers tüm pedallarında rulman kullanıyor, dizme bilye yerine. Bu da pedalın ömrünü artırıyor. Ayrıca dizme bilyedeki gibi aşınma ihtimali olan bilye yatakları da olmadığı için pedal, iç aksamı tamamiyle değiştirildiğinde yenisi ile aynı oluyor. Üstelik iç aksam da satılıyor. Hem de tüm keçeleri, rulmanları, destekleri ve kapakçıkları ile beraber :)