Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd'den düşüyorum :D

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Enes Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Enes Kılıç

Enes Kılıç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar pedallarım spd uyumlu ve ben de o hevesle spd ayakkabı almıştım fakat sorun şu ki aldığımda devamlı düşüyordum. şehir içinde trafik'de karşımıza ne çıkacağı belli olmadığından ani duruşlarda ve ya ışıklarda ayakkabım olduğunu unutup 3-4 kere düştüm. arazide de yokuş eğimi sabit olmayan engebeli yerlerde anlık dengeyi kuramadığım için yine düştüm. Bu düşüşlerde de bisikletim zarar görmesin diye hep elimi koyuyordum ki bu da ayrı bir tehlike. ayrıca arazide kilitli pedalı çıkarmak da ayrı bir zahmet gerektiriyor. Bu nedenler yüzünden uzun bir süredir ayakkabı kullanmıyorum ama yokuşlarda da bu sefer zorluk oluyor. resmen spd'den soğudum:) sizce ne yapmam gerekir. spd'yi hiç unutmuyor musunuz. :D unutunca o an nasıl çıkarıyorsunuz ve arazide denge bozulduğunda tek ayağınızı yere basamadığınızdan dolayı düşüyor musunuz? :D

2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Bende iki gun once gectim speed pedala. Bisikletci bana muhakkak cim uzerinde deneme yapmami soyledi. Bende arka bahcede yarim saat idman yaptim ve alistim sayilir. Ondan sonra yola ciktim. Serinkanli olmak gerekiyor ve genelde ben sol ayagimi cikariyorum durmadan evvel,sag hep takili kaliyor. Benim pedallar Crank Borther Candy C[/I ilk kez bu tur pedallar kullanan icin pek onerilmiyor, ben bisiklette renk butunlugu yapiyor diye aldim aslinda ve simdilik memnunum, daha dusmedim.

3. blackuo

blackuo Üye

Seviye:
    Ben ilk kullandığım gün düşmüştüm 2 kere.Bunun sebebide en sıkıda kullanmamdı pedalı, ayağımı donduruodum bırakmıyodu :D .Bir daha hiç düşmedim.Pedalınızı en gevşek konumda tutabilirsiniz, aklınıza gelmiyosada kendinizi biraz korkutun spd konusunda, ben galiba o yuzden hiç düşmedim ayakkabıları almadan once baya bir yazı okumuştm herkes düştügünü soylüyodu, ilk bindiğimde de aklım surekli pedaldaydı.Zaten belli bi süre sora otomatik olarak takıp çıkarıyosun ayagını hatta spd olmayan bisiklete binince bi kaç kere bacağımı kuvvetlice yukarı çekip dengemi kaybetiim oldu

4. frustrated

frustrated Kıdemli Üye

Seviye:
  5. Enes Kılıç

Enes Kılıç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende de zaten çift taraflı pedal var :D

6. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben bi kaç aydır kullanıyorum.İlk 2-3 gün düşme tehlikesiyle karşılaştım.Bunların hepsi de sizin dediğiniz gibi ayağımın bağlı olduğunu unutmamdandı.Alllahtan son dakikada çıkartıp düşmekten kurtulmuştum hepsindede.Bi kere de inmek için sağ ayağımı çıkarıp kendimi sola vermiştim.Baktım düşüyorum hemen sol ayağımı sallayıp çıkardım.Bi de geçenlerde sebepsiz bir şekilde ayağımı kurtaramadım o kadar.
    Spd kullanırken ayağınızın kilitli olduğunu asla unutmayın.Ve duracaksanız
    durduktan sonra değil,durmanıza yakın ayağınızı pedaldan kurtarın.Eminim bi süre sonra alışacaksınız. :)

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Belki de çift taraflı pedal kullandığın için düşüyorsundur ;).

Pedalda tek alternatifin kilitli pedal olsa, kısa sürede alışır ve ayağını yere koyacağın zaman pedalı çözer şekilde hareket eder ve ayağını ayırırsın sanıyorum. Çünkü ben SPD'ye geçtikten bir süre sonra, normal pedallı bisiklete bindiğimde ayağımı sanki kilitliymiş gibi pedaldan çıkarttığımı hatırlıyorum. Bir alışkanlık, bir refleks bu ve zamanla geliyor. Biraz sabır ve daha çok SPD tarafını kullanmayı tercih etmen yeterli olacaktır.

Serden Us bunu beğendi.
  8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Halil'e katılıyorum, bende de aynısı olmuştu. Tamamen alışkanlık meselesi bu. Yani SPD olmadan sürünce, pedal çevirirken ayaklarınız havaya kalkıyor ve dururken ayağınızı dışa çevirerek pedaldan çıkarıyorsanız alıştınız demektir. :)

9. Enes Kılıç

Enes Kılıç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    peki arazide zorlu bir yokuşu çıkarken dengeyi sağlayamayıp patinaj yaptığınızda çıkarmak zor olmuyor mu.

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Diğer arkadaşlara göre gevşek mi kullanıyorum emin değilim, karşılaştırma şansım olmadı ama dengemi kaybedip de pedalı (ayağı yere basmak ister şekilde çekerek) zorlayınca kendiliğinden çıkıyor zaten. Yani refleks olarak çekersiniz ya, ondan bahsediyorum.

11. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    +1.. Benim de spd ile ilgili hiçbir problemim olmadı şimdiye kadar.. Yani refleks olarak çektiğimde hep çıkıyor. Shimano'nun farklı farklı pedal ve ayakkabılarını kullandım, hiçbirinde sorun yaşamadım, ama bazı arkadaşlar bu sorunu yaşıyor, neden bilmiyorum?? Belki ayarla ilgilidir; biliyorsunuz kilit mekanizmasının ucundaki küçük alyan başlı civatayla kilidin sertlik ayarını yapmak mümkün. Yani başlarken en hafife getirmek en iyisi.. ;)

12. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Spd ye geçmeden önce ben de çok sordum soruşturdum, trafikten korktum, düşerim dedim, ayağımda ağrı olur mu dedim dedim dedim dedim......

Şimdi: Sözler yetersiz gelir "Farkı hissetmek için SPD'ye geçin" ben dedim.:)

13. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    tek ayağına spd diğerine normal ayakkabı giyebilirsin mesela. sürekli kullandığın ayağına spd'yi giy, çıkartmaya alışınca 2 spd'yi çek ooh mis