Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD yol ayakkabısı kalıbı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mtbrhnkc tarafından paylaşıldı.

1. mtbrhnkc

mtbrhnkc Gold Üye

Adı:
    Burhan Küçükoğlu
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    SPD'ye yeni geçiyorum, internetten Shimano R065 model ayakkabıyı aldım. Almadan önce Shimano'nun sitesinden ölçülere baktım, normalde ayağıma 30-31 cm koşu ayakkabıları olduğu için 30,5 cm denk gelen 48 numarayı aldım.
    Ayakkabının içinde ayağımı en öne ittiğimde arkada yaklaşık 0,8 cm boşluk kalıyor. Ayağım çıkmıyor ama topuğum biraz kalkıyor. Koşu ayakkabılarını da böyle giyiyorum ama daha önce SPD kullanmadığım için sormak istiyorum, bu beden sizce doğru mu? Yoksa SPD ayakkabı ayağı tam olarak sarmalı mı? Sürüşte topuğun oynaması sorun yaratır mı?

Fikri olan yok mu acaba? Ona göre yarın iade etmem gerekiyor.

2. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benimde ayakkabı ölçüm hemen hemen aynı, 31 cm, ayakkabının markasına göre 47.5-48.5 arası değişiyor. Shimano kalıpları dar olduğundan güvenemeyip yurt dışından cm ölçüsü dahilinde 48 numara Diadora marka yol ayakkabısı aldım. 0.8cm çok mühim bir mesafe değil, normal ayakkabıyı nasıl giyiyorsanız bunu da o şekilde giyiyorsunuz. Benim de burun kısmında tahmini 1cm kadar boşluk var ama topuktan çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Üst taraftaki bantları rahatsız etmeyecek düzeyde sıkı tuttuğunuz sürece sorun olmayacaktır.

mtbrhnkc bunu beğendi.
  3. mtbrhnkc

mtbrhnkc Gold Üye

Adı:
    Burhan Küçükoğlu
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Melih Demir teşekkür ederim yüreğime su serptiniz, sadece acaba pedal çevirirken ayağın oynaması sorun olur mu acaba diye korkmuştum, bu şekilde kullanacağım o Zaman, sadece desteğe ihtiyacım vardı sanırım :) tekrar teşekkürler.

4. Deniz A

Deniz A Forum Bağımlısı

Adı:
    YDA
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende şöyle bir yorum yapayım
    Kesinlikle 0,8 cm performasınızı ve konforunuzu etkiler
    Özellikle yokuş çıkarken yada süratinizi arttırmak istediğiniz yani çekme kuvvetini daha aktif kullanacağınız anda bu performans ve konfor düşüşünü yaşarsınız
    Ayakkabı daha çok esner, topuk tabandan ayrılır ve bir miktar yukarı doğru gelir
    Bence imkanınız var ise değiştirin yeni bir numara yada farklı bir marka deneyin

mtbrhnkc bunu beğendi.