Spd pedal etkisi

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
spdnin çıkarma pozisyonu yüzünden dizlerde ağrı oluşturma ihtimali varmı acaba?
böyle bi sorun yaşayan varmı aranızda.?
beni aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler...

Scudo

fangornents

Aktif Üye
Tepki
84
Eğer ayarını çok sıkı yapmazsan bir problem oluşturmaz. Aksi halde düşme durumunda; çıkarabilmek için "ani yüksek güç" uygulayacağın için ağrı yapabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: ismailofli

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Buna Float deniyor yani ayağın sağa sola salınma durumu kitliyken, mesela time pedallarda bu dizleri korumak amacıyla çok daha fazla ve çıkarmak için ayağı bayaa bir yana çeviriyorsunuz shimanolara göre ayak daha çok pozisyonda durma opsiyonuna sahip dizlerin sağlığı açısından ama zaten bunu kilitlerden ayarlayabiliyoruz yani uygun açıyı, antrenmanlı biri için önemli bir argüman değil bence, zaten ayak çıkarma içgüdüsel hale geliyor bir süre sonra, bir diz ağrısı da oluşturmaz kanımca...
Yeri gelmişken önemli bir bilgiye de belirtmek isterim ayakkabıdaki kilitler de ayak tarak kemiği hizasında yani en geniş bölgede olmalı ve ayağın naturek duruşuna göre açılandırılmalı...

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
teşekkürler sanırım yavaş yavaş geçmeye başlayacak gibi....

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Aslında bu konuyu Ironman Hocamız cevaplasa :)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
ağrı mı?
alışma pozisyonunda kullanma klavuzunda bile engevşek haline en yakında kullanın
sonra 1-2 günde bir tur ayar vidası ile size uygun ayarı bulana kadar çevirin diyor zaten

siz alırda en sert ayarda cebelleşirseniz tabi direkt yüklenmeden dolayı ağrı olabilir
ağrıyı bırak çok ciddi düşmeler bile olabilir...
sakın ha :)

bu arada spd ye o kadar alıştım ki başka bisiklete binince ayaklarım yukarı yukarı kalkıyor :)
bas çek :D

bisiklet üzerinde emanet gibi değilde bir bütün olmak için spd bence şart...

• Beğen
Tepkiler: Sercan

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Demek SPD şart. Öyle olsun bakalım. Yeni bisiket için paramızı biriktirelim sonrada SPD için biriktiririz. Sanırım 2007-2008 gibi hepsi tamamlanır...:D :D

Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Hibrit insan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bitmez ki hiç Serkan kardeş. Büyük eksiklik ama. Şart yani. Alacağız çare yok.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
peki bu ağrılar ne zaman geçer...alışma süreci gereklimidir? yoksa başka bişeyler mi yapmalıyım...teşekkürler.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
ismailofli,
SPD konusu biraz tıbbi ama daha çok teknik bir konu. SPD pedallar arasında da kilitleme sistemi, ayak bileğine dolayısıyla dize sağladığı hareket açıları, kilitlerken yada çıkartırken harcanması gereken kuvvet ve bu kuvvetin açısı olarak farklar var.

Öncelikle dizinizdeki bu ağrının sadece SPD nin çıkarma pozisyonu yüzünden olduğunda emin olmak gerek. Eğer öyleyse zaten yukarıda mesaj göndermiş pek çok kıymetli üye konuya ışık tutacak açıklamalarda bulunmuşlar.

Sn ismailofili, SPD nizin modelini, kilit yayının sertlik ayarının derecesini ve dizlerinizdeki ağrının ne zaman başladığını öğrenebilirmiyiz acaba?

daha sonra sayın "zzyzx" den sizin SPD sisteminizle ilgili teknik detayları alalım lütfen.

Ondan sonra ben son bir yorum daha yapayım.

Nasıl iş bölümü ama?

(bana pek bir iş kalmadı:D)

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Bence çok iyi bir fikir hocam. Aslında ben biraz daha farklı düşünüyorum. SPD kullanırken bacaklarınızla yaptığınız hareket aksine bacakları ve eklemleri çalıştırdığından daha çok fayda sağlıyor diye düşünüyorum.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
ilginize teşekkürler..planlama becerinizede hayran kaldığımı söylemek isterim....
ağrıların başlangıcı spdyi aldığım zamana göre 1 hafta içinde başladı ve gittikçe arttı(dayanılmayacak kadar değil ama,sadece endişe verici ve rahatsız edici şekilde)....pedalın modeli shimano M 520.
yanlız son 3-4 gündür ağrılarda hissedilir bir azalma var..doktora da başvurdum ama hiç bişeyimin olmadığını söyledi,sadece ilaç yazdı.....
ilginize tekrar teşekkürler...saygılarımla....:)

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Shimano M520 Pedal. Shimano'nun en çok kullanılan pedallarından birisidir. Kilit sertlikleri ayarlanabiliyor. Fakat teknik olarak en sert haline getirseniz bile eklemlere bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Hem SPD pedallar hem de M 520 de bu güne kadar bu şekilde bir şikayet duymadım. Bir zamanlar bu pedalı da kullandım. Eklemlere zarar vermesi için pedalı ayaktan çözmeden düşmek gerekiyor. Ancak bu tip bir durumda o da büyük bir şansızlık olur eklemlere tıbbi olarak zarar verebilir. Bende de bir çok zaman bu tip rahatsızlıklar oluyor. Ama SPD den kaynaklandığını düşünmüyorum. Aşırı zorlamadan ve ani hareketlerden kaynaklandığını doktorlar tarafından bir çok kez dinledim. Bir de nedense toplum olarak bir çoğumuz sporu yanlış yapıyoruz. Örneğin bisiklete binerken bile ısınmak gerektiği halde hurra diye binip en dik yokuşları çıkmaya çalışıyoruz veya biner binmez hızlı gitmeye çalışıyoruz. Bunlara dikkaet edersek hem eklemlerimize hem de kas yapımıza zarar vermemiş oluruz diye düşünüyorum. Size de bol şifalar diliyorum. Bacaklarınızı fazla zorlamadan binmeye devam edin eminim geçecektir ve de daha sağlıklı olacaktır.

• Beğen

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
hımmmm, sanırım cevap sırası tekrar bana geldi. ne de çabuk geldi:p

ben de m520 kullanıyorum. hem de 3 ayrı bisikletimde 3 çift.

Bu tür pedallerde aslında eklemlere zarar verebilecek hiç bir ergonomik yada ortopedik problem yok.

Ancak yeni kullanmaya başlayanlarda "kilit açılmayıverirse" diye bir korku sonucu, panikten dolayı "aşırı zorlamalar" yapılabiliyor.

Belki siz de böyle bir olayın neticesinde kendi eklem bağlarınızı kendiniz zorlamışsınızdır. Hem tıbbi şikayetleriniz artık azalmaya başlamış. Belki bu da pedale alışmaya başladığınız içindir.

Pedalın yayının sertlik ayarını öncelikle en yumuşağa getirin, zamanla ve alıştıkça bu ayarı sertleştirerek en rahat ve en performanslı noktayı bulursunuz.

tekrar geçmiş olsun.
saygılar. .

• Beğen

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
açıklamalar için herkese teşekkürler....insan her an herşey öğrenerbiliyor..sayenizde..saygılar..

Battalcan

Aktif Üye
Tepki
171
Walla alışınca bi kere SPD'siz olmuyo.Eskiden boşuna debeleniyomuşuz o rampaları çıkmaya ya...

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
SPD'yi bugün aldım. Spd'siz Eskişehir yarışında 4. oldum, bunlar olsa 1. liğe koşardım, yaw boşuna debeleniyormuşuk özellikle çıkışlarda. Önceden yorularak çıktığım şehir içi bayırları şimdi laylaylom çıkıyorum :) Bas, çek süper bişi :D En yakın zamanda parkurda da deniyeceğim. Kesinlikle gerekli bişi ;)

Çocukken bisiklete binmeyi öğrenirken yaşadığınız heyacanı spd'ye geçerken de yaşıyorsunuz :)

• Beğen
Tepkiler: güray

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
Ben de yaklaşık bir aydır spd kullanıyorum.Bu ağrılar bende de oldu.Bence nedeni spd ile pedal çevirirken normal pedaldan farklı olarak bacak kaslarında iki yönlü kas kullanımı gerçekleşiyor,hem basma hem kaldırma.İşte bu hareket sırasında devreye yeni giren kas gurupları ham olduğu için başlangıçta ağrı oluşuyor.Benim yorumum böyle.Sevgiler...

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
İşte o ağrıları 2. gün yaşamaya başladım :) Tabi ilk yarışım ve antrenmansız olduğum için sağ-sol iki baldırada kramp girmişti daha onun yorgunluğu duruyor spdnin farklı kaslara yaptığı yorgunluk bindi üstüne, tatlı bi yorgunluk tabi. Yalnız bu yorgunluğu atlatınca kavuşacağım performansı düşünmek bile yetiyor :D