Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd tek ayak sorunsalı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında BülentBayraktar tarafından paylaşıldı.

1. BülentBayraktar

BülentBayraktar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar...benim şöyle bir sorunum var.Spd pedal kullanıyorum fakat şehir içinde kullanırken bir türlü iki ayağımıda kilitleyip kullanamıyorum,sağ ayağımı hiçbir zaman kilitlemem.Bu tabi trafikte her an önüme bir araba çıkar korkusuyla oluşan bir şey birde aniden önümde duran bir arabanın kapısı açılırda çarparım çekincesi,bu gibi durumlarda frene basıp boşta olan sağ ayağımı yere basıyorum bu yüzden sağ ayağımı şehir içinde kilitlemiyorum.Benim gibi yapan arkadaşlar var mı merak ediyorum.Geçenlerde 3 kişilik bir yabancı grup gördüm trafikte arabaların arasından fevkalede çok güzel bir şekilde duraksamadan manevra yapıp geçiyorlardı,sanırım cesaret ve kendine güven meselesi,yorumlarınızı bekliyorum...

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Pedal kitliyken de değilken de ayağın çıkması hemen hemen aynı süreyi alır. Hatta, bisiklet durduktan sonra en az 1-2 saniye dengede kalırsınız. Küçük küçük hareketlerle de bu süreyi uzatabilirsiniz.

Uzun lafın kısası, kendinizi o kadar da zorlamanıza gerek yok, pedal kitliyken de gayet güvenli kullanabilirsiniz bisikletinizi. Fakat yeterli tecrübeniz, özgüveniniz yokken boşuna kendiniz zorlamayın. Zamanı geldiğinde yaparsınız zaten.

Aydın Diricanlı bunu beğendi.
  3. Baki KAYAN

Baki KAYAN Moderatör Moderatör

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    bugun ilk defa spd pedal ile ciktim, bir anda kendime guvenim geldi, pedallari taktim ama ne yazik ki daha iki ayagimi bile ilk kalkistan sonra kitlemeyi basaramadim, ayrica guvenim gitti ve tekrar soktum pedallari, ilk kalkista kitlemenin kolay bir yolu yok mudur?

4. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ne zamandır SPD kullanıyorsunuz bilmiyorum.Ama benim kullanım yeni sayılır.Şimdilik şehir içinde bende sizin gibi bir ayağı garantide tutuyorum.Ancak Gökhan Beyin söylediklerine kesinlikle katılıyorum.Çünkü hafiften hissetmeye başladım.Boş alanlarda durma ve manevra denemeleri yapıyorum.Yakında trafiktede çift pedal giderim.SPD den vazgeçmek mi ??!! bundan önce bisiklete yarım biniyormuşum...:rolleyes:

5. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    SDP pedalı yeni kullanıyorsanız kilit mekanizmasını en gevşeğe yakın bir duruma getirmeniz kilitleyip , ayağınızı kurtarmanızı kolaylaştıracaktır.Mesajınızı yalnış anlamadıysam eğer...!!?? :rolleyes:

SPD pedalı sökmek derken komple mi söktünüz ? Bence bu kadar kolay vazgeçmeyin SPD pedalın getirdikleri ve zevki kıyas kabul etmez...

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir iki tane soru cümlesi okudum anladığım konularda cevap vermeye çalışayım.

Birincisi tek ayak ile spd kullanmak daha zordur :) nasıl başarıyorsunuz anlayamadım.tek ayak kilitsizken dikkatiniz dağılır ve spd den almanız gereken verimi de alamazsınız.Bir an önce çift ayak kullanmaya başlayın derim.Diğer alışma sorusuyla beraber cevaplamak gerekirsede bisiklet üzerinde tutunabileceğiniz bir kaldırım yada direk gibi destek alarak tek ayak ile kilitlenip açma çalışması yapabilirsiniz.

Çoğu arkadaşımın düştüğü bir yanlışı da buradan düzeltmek istiyorum.Sıfır alınan bir spd pedalında sertlik ayarı denilen ayar yeri aslında tam manasıyla sertlik ayarı değildir.Sıfır pedalda yaylar zaten serttir fakat belirli bir süre o ayarda kullandıgınız zaman yaylar tansiyonunu kaybettiğinden kilit mekanizması yumuşamaya başlar ve ayaktan istem dışı ayrılmalar gözükür.Üretici firmalar bu durumu kurtarmak için ve pedalın ömrünü uzatmak için bu ayar civatası dediğimiz kısımı geliştirmiştir.Yani sıfır pedalda zaten en düşük seviyesinde gelir.Yaylar yumuşadıkça biz tansiyon civatasını(ayar civatası dediğimiz yer) sıkarak pedalın kilit sistemini eski haline getirmiş oluyoruz.Sıfır pedalı alır almaz ben sert kilitlenmek istiyorum diyerek o civatayı sıkmanın pedalın ömrünü azaltmaktan başka faydası yoktur.Tabi bütün bu söylediklerim sıfır pedal üzerine, ikinci el alınan pedalda mecburen sıkmak zorundayız yumuşama kaçınılmaz oldugundan.ilk başlarda kilidi kolay çıkaramama sorunu ise bazı ayakkabıların tabanı esnediğinden tam açı verilemiyor kal tabanla birlikte sünüyor,ayak bilek hareketini tam yapamadığınızdan,kal civatalarındaki gevşeklik gibi nedenlerden oluyor.

Sonuç olarak da spd pedaldan hemen verim beklemeyin yılların verdiği alışkanlık ile ilk başlarda yine sadece bacağınızın basma kuvvetini uygularsınız çekme kuvvetine alışmak aylar belkide yıl sürebilir.İkisini isteğe ve duruma göre dengelemek ise tamamen antreman işidir.En kısa alışma antremanı tek ayak çalışmasıdır.

Düşmekten ise korkmayın :) 2 yıldır düşmüyordum geçen ay yol kenarındaki mıcırlar yüzünden ve spd nin azizliği ile bende kapaklandım bu gayet normal ve olası bir durumdur.Spd yüzünden de hiç düşmedim düşmem demeyin her şeyin bir ilki vardır; demek ki limitlerinizi zorlamıyorsunuz yada ters yönden aniden önünüze çıkabilecek bir öküz yada aniden frene basarak boş yolda duran bir ayı ile tanışmadınız demektir:)

İlk kalkışta kolay kilitlenmenin yolu ayak alışkanlığı ve zamanla olur.ilk basacağınız pedal kolunu yere paralel tutarsanız ilk adımınızı atarken direk kilidin ön kısmını yerleştirip bisikletinizin selesine yükseldiğinizde kilidin önünü yerleştirdiğiniz için yüklendiğiniz an kilitlenecek,pedal koluda yere paralel konumdan yere dik pozisyone geldiğinden( yani çeyrek tur hareket ettiğinden)bisikletiniz hareketlenecek bu sırada diğer ayağınızı pedala kilitlemeye hazır vaziyette; mtb pedalı kullanıyorsanız sadece uygun kısmı bastırmanız yol pedalı kullanıyorsanız ise (daha can sıkıcıdır) kilitlenme yüzeyini üst kısıma denk getirmeniz gerekiyor :) bilmem yazarak anlatabildim mi :)

Not:Habire mesajı düzenliyorum ama spd konusunda yazmazsam olmaz bir şeyde asla spd den vaz geçmeyin.Göreceksiniz ki ilk kullandıgınız andan itibaren kendinizi bir sistemin parçası gibi hissettirecek size.Bisiklet ile bütünleşeceksiniz onu bir organınız gibi göreceksiniz.Yoldaki çukurlardan yada tümseklerden 30-40 km hızla giderken beraber yükselerek uçmanın tadını ise anca pilotlar yaşıyordur diye düşünüyorum.

7. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    En güzel cevabı yazmışsınız aynı fikirdeyim.Zamanla alışınca ayarı sertleştirebilinir:)

8. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ilk önce sağ pedalı en alt konumuna getirdikten sonra sağ ayağınızı kilitleyin ve ilk hareketi sağladıktan sonra sol ayağınızı kilitlemeye çalışın. bu arada ilk başlarada yüksek bir yerden kuvvet alarak sağ ayağınızı kilitlerseniz sizin için kolay olur ve ilk günler durmadan önce ayaklarınızı pedaldan kurtarmayı unutmayın :)

9. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ferhat Bey bilgiler için çok teşekkürler...

Yeni başladım SPD pedala ama söylediklerinizi birebir hissediyorum.Gerçi benim pedallar MTB ve çift taraflı bazen kilitlemedende kullanıyorum veya normal bir ayakkabı ile...Ayrıca alıştımda sayılır.Sadece ani durumlarda dağılıyorum...Mesela Kemerburgaz yolunda bir kamyon bilerek sıkıştırdığında SPD yi çıkaramadım ve kütük gibi şarampole devrildim :eek: bide şarampol dibinde dikenli tel ve ısırgan otları ile kardeş oldum :eek: ama yinede asla SPD den vazgeçmem.Çünkü normalde verdiği hazzı sizde tarif etmişsiniz, hakikaten kışkırtıcı bir duygu...

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Bu forumu okuduktan sonra kararsız kaldığım spd pedal konusunda artık bir karara vardım ve en kısa zamanda alacağım.Bu kararı vermemde yazılarıyla yardımcı olan ve cesaret veren herkese teşekürler.(Aslında birilerinin bana biraz gaz vermesini bekliyordum):in:

11. Tayfun Kutlu

Tayfun Kutlu Aktif Üye

Adı:
    Tayfun Kutlu
    Seviye:
    Spd kullanmak bisikletinizle bütünleşmek, tek vücut haline gelmektir.

12. BülentBayraktar

BülentBayraktar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Spd pedal konusunda forumda gerekli olan her şey var zaten bu konu hakkında baya bir yorum var spd siz bir bisiklet benim içinde düşünülemez.Benim burda konuyu açmamın sebebi şehir içinde benim gibi evden işe işten eve bisikletle gidip gelen arkadaşlar mesela yoğun trafikte bahsettiğim yerler mesela istanbulda;şişli taksim aksaray civarları benim kullandığım güzergahlarda her an önüme bir araba çıkıveriyor,bu bazen her 25 50 metrede olan bir hadise o yüzden sağ ayağım çoğu zaman kilitlemiyorum.Benim gibi bir benzer sorunu olan arkadaşlar konuya yazarsa sevinirim...bu arada spd pedala yeni başlamadım yaklaşık 5 senedir kullanıyorum uzun turlarda iki ayağıma kilitliyorum bu konuda problemim yok bahsettiğim şey şehir içi...yorumlar için çok teşekkürler:)

13. Baki KAYAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Sorunum su ki yol bisikletime ilk binerken tek ayagimi kilitliyorum.. diger ayagim yerdeyken bisikleti hareket ettirmem gerekiyor ki diger ayagimi atip kilitlemeye calisayim, iste diger ayagimi hareket halinde iken pedala bir turlu kilitleyemiyorum. Yere kapaklanmaktan imanim gevredi desem yeridir, ayrica bu islemleri yaparken kalabalik olan mahallem tamamen beni izliyor, mahallenin nesesi olmama az kaldi :) Kilitten sokmeyi evde bol bol calisarak artik yapabiliyorum ondan sikinti yok. Sogumak da istemiyorum bu isten

Tesekkur ederim tekrar umutlandim, yarin yine kilitli pedallari takacagim...

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bende mesaiye geçen seneye kadar mtb ile bir senedir de yol bisikletimle gidiyorum ve emin olun Eskişehirin trafiği İstanbuldakinden daha tehlikeli( yaşayanlar bilir yollar cok dar ve üstüne tranway yolları) eğer 5 senedir kullanıp ta hala kilitten kurtulmakta sıkıntı çekiyorsanız muhakkak bir sorun vardır.Ayağı bu kadar seneden sonra mtb pedalında hiç sıkıntısız saniyesinde söküp takabilmeniz lazım.Mtb için yapılan spd pedallar kilitlenip ayrılma konusunda çok rahat. hiç bakmadan ayağınızı attığınız an kilitlenmeniz saniyesinde de hiç kilit yokmuş gibi çıkarabilmeniz lazım.Sorun sizin cesaretinizden değilse ayakkabı,pedal yada kalden olabilr.

Yaptığınız gayet normal gözüküyor.İlk hızlanmada ikinci ayağınızı kilitleyemediğiniz zaman nasıl düşüyorsunuz anlayamadım.Bisiklet devinim ile dengede duran bir cihazdır kilitlediğiniz pedalı diğer bacağınızı hiç takmayacak gibi çevirmeye başlarsanız göreceksiniz ki bisiklet dengesini bulacak.Kendinizi güvende ve dengede hissettiğiniz an da ikinci bacağınızı kilitlersiniz.Arada geçen zaman ise alıştıkça kısalacaktır.

15. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şehir içi yoğun trafikte spd kulanmak benim hem sürüş verimi hem sürüş keyfimi azaltı. şehir içi vahşi olmayan trafik koşullarında ya da şehir dışına çıktıktan sonra hiç sorun olmadı zaten. 1.5 seneye yakın kullandım. başlangıçta unutkanlıktan 3 kez düştüm sonrasında hiç düşmedim ama Benim sürüş sitilim ani hızlanma, aşırı güç üretme periyotları içermediğinden çok işime yaramadığını da düşünerek tamamen bıraktım. yukarıdaki önerilerde üstünde durulan kendinize güven hissedip ve otomatiğe bağlanana kadar en gevşek ayarla kullanmak dışında SPD kullanmanın püf noktası da yok herhalde.
    Uzun süre denemeye rağmen ısınamadı iseniz üstüne gitmek zorunda da değilsiniz bence

16. Baki KAYAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    bilgilendirici yorumlariniz icin tesekkurler

17. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    SPD; ani hızlanma ve aşırı güç üretme işine yarasa bile esas amacı bu değil...Dengeli bir tempo, daha az enerji, daha fazla yol ve rampalarda yükün paylaşımı ve rahat tırmanış ve bisiklete daha fazla hakimiyet...Yalnışım varsa düzeltin :)

Tabii ki ısınamadıysanız ve nasıl zevk alıyorsanız öyle sürmelisiniz.Sonuçta biraz zevk, birazda spor için biniyoruz.Keyif almadıktan sonra anlamı yok... :in:

18. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyu açan kişi demiş ki ''Önce sol ayağımı takıyorum sağ ayağım boşda kalıyor'' benim bildiğim doğru olanı sağ ayağın hep takılı durması lazım çünkü sağ tarafın dengesi daha iyi genelde sol tarafa düşülür bu yüzden araba vs... çıktığı zaman sol kilidi açıp sol ayak ile denge sağlanır.Önce sağ ayağınızı pedala takıp sol ayağınız ile kendinizi ileri ittirin bisiklet giderken sağdaki kilitli pedal ile yarım tur pedal atın ardından sol ayağınızı kitleyin.Doğru yapıldığı takdirde ben bir sorun olacağını sanmıyorum

19. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    daha az enerji, daha fazla yol , bisiklete daha fazla hakimiyet bunlara kaynak göstermek lazım