Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spd tavsiye

Konu, 'Giyim' kısmında Engin Al tarafından paylaşıldı.

1. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar
    Normal pedaldan spd kilitli pedala geçmek istiyorum. Bisikletim Corratec x-vert motion. Acaba bana spd ayakkabı ve pedal önerebilir misiniz. Yeni başladığım için tek tarafı kilitli olsa daha iyi olur diyorum ama, tabi siz daha iyi bilirsiniz. Ayakkabı numaram 45. Para limitim 300tl ( ama illa limiti zorlamayalım :D ) . Şimdiden çok teşekkürler.

2. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mrb

Spd sisteme birkaç ay önce geçtim.Ayakkabı Mavic Alpine; pedal ise Exustar'ın tek tarafı kilitli pedalından aldım.Bana biraz pazarlıkla 200 TL.na mal oldu.

Benim gibi hobi kullanıcısı iseniz ve genellikle şehir içinde kullanıyorsanız pedalı kesinlikle tavsiye ederim.Örneğin geçen pazar koşuya giderken spd ayakkabılar koşu için uygun olmadığından normal spor ayakkabılarımı giydim.Standart ayakkabı ile kilitli pedal kullanmanın veya spd ayakkabı ile koşu, yürüyüş gibi aktivitelerin pek rahat olmadığından emin olabilirsiniz.Amatör olduğum için pedal tercihimden pişman değilim.

Ayakkabı konusunda ise Mavic ayakkabımı evde dikkatlice incelediğimde Çin malı olduğunu farkettim ve şimdiye kadar aldığım en pahalı ayakkabı olduğundan biraz moralim bozuldu.Aldığım yer ayakkabıya garanti verdi, inşallah ileride sorun çıkmaz.

Spd sistemde durunca kilitli kalıp düşme korkum vardı, neyseki hiç başıma gelmedi.Bisikleti duvara yaslayıp ilk denememde düşmeme ramak kalmıştı, panikledim ve düşmekten son anda kurtuldum:)Pedalın ayarını mümkün olduğunca gevşettim ve duracağım zaman ayakkabılarımı pedaldan kurtarmak için son ana kadar beklemiyorum.Ancak yinede şehir içi trafiğinde pek güvenli değil.

3. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
  4. S26

S26 Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bence ilk denemelerinizi çim gibi yumuşak zeminli bir yerde yapın (düşmeyi göze alarak). Zaten çabuk alışılıyor.

Model olarak ise, ilk kullanım için daha yumuşak tabanlı modellerden ("hobi, başlangıç için" diye geçer bazı yerlerde) seçin. Ama şunu da ekleyim; alıştıktan sonra "keşke daha sert tabanlı alsaymışım" diyebiliyorsunuz.

Kilitliye alışmak için tek taraflı spd'nin avantajı olacağını zannetmiyorum ama kullanım amacına yönelik olarak (mesela okula giderken bisikleti normal ayakkabıyla sürebileyim derseniz) tercihinizi bu yönde kullanmanız bence mantıklı olacaktır.

Unutmadan; spd'nin sertlik ayarını mümkün olduğunca gevşek tutun ilk zamanlarda. Alışık olmayınca sertte çıkartamayıp, bisiklete yapışık şekilde kalıp gibi devrilip gidersiniz muhtemelen.

Aslında tüm mesele alışma meselesi. Ve eğer imkanınız varsa ayakkabıyı deneyerek alın. Ayağınızın rahat ettiğinden emin olun.

5. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    O ayakkabı ve pedal da karar kılmıştım. Ama ayakkabının fiyatı 192 tl den 282 tl ye çıkmış.

6. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
  7. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Aldık bakalım. 1-2 güne gelir artık :)

8. Burak AŞIK

Burak AŞIK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayırlı olsun. İkinci kombinasyonumu aldınız acaba? Yakın zamanda benimde spd ye geçme ihtimalim var. Kullandıktan sonra yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim...

9. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Evet 2. kombinasyonu aldım. Bir başlıkta aynı ayakkabıyla basketbol bile oynadığını söyleyen adama güvendim bende xD. Tek tarafı kilitli olan bir pedal alacağıma, shimano çift taraflı alayım iyi olsun dedim. Bir de 45 numara ayakkabı giyiyorum, ama 46 sipariş ettim. İnşallah tam olur.

10. Burak AŞIK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Pedal konusunda mantıklı tercih yapmışsınız. Ayakkabılarıda ilk kez görüyorum. Sanırım yeni bir model.
    Tekrar hayırlı olsun...

11. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Şimdi, ancak aldıktan sonra farkedebildim de. Bu ayakkabılar spd değil mi yav ?

Edit: Yok artık ya, kilitli ayakkabılar kısmında normal ayakkabı satmıyorlardır. Resimlere bakınca bi anda korktum da ( pek benzemiyo da altı :D) . İngilizce sitesinde yazıyomuş meğer.

12. Burak AŞIK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ürünler geldiyse yorumlarınızı bekliyoruz...

13. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Bugün kargolandı, yarın elime ulaştığında deneyip buraya yorumumu yazarım.

Burak AŞIK bunu beğendi.
  14. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Ancak bugün elime ulaştı parçalar. Ayakkabıyı henüz denemedim de, pedalın yanında gelmesi gereken ayakkabıya takılan parçalar gelmemiş. Aradım, onların ayrı satıldığını söylediler. Pedala özel olarak yanında gelmiyor mu bu parçalar?

15. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Pedal ile birlikte verilmeleri gerekir. Shimano pedalların kutu içeriklerinde var bu parça. İthalatçıdan da arayıp teyid edebilirsiniz.
    Gönderilmezse 7 gün içerisinde ürünü siz onlara geri gönderip, faturada yazan tutarı talep edebilirsiniz.

16. Engin Al

Engin Al Yeni Üye

Seviye:
    Bugün Antalya daki bir yerden aldım o parçalardan. Daha 2. dakikada duran bir arabanın üstüne düştüm :D. Ondan sonra 10 km kadar sürdüm, normal pedallara göre çok daha rahat ve kolay. Ama şu içimdeki düşücem korkusu bitiriyo beni.