Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd pedalın kas yapısına etkisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında soner kulak tarafından paylaşıldı.

1. soner kulak

soner kulak Forum Demirbaşı

Seviye:
    yaklaşık 1 aydır spd pedal kullanıyorum.doğal olarak farklı kas grupları çalışıyor ve tam emin olmamakla birlikte dayanıklılık kasları yerine güç kasları çalışıyor sanırım ve bu durum performansımı yaklaşık%30 azalttı diyebilirim.bacaklarım eskiye oranla çok daha çabuk yoruluyor.sizce bu durumun çaresi nedir.spd yi bırakmalımı yada farklı bir tarzdamı sürmeliyim

çirkin ve Hasan Topcan bunu beğendi.
  2. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Zamanla alışırsınız SPD'ye.İlk zamanlar yadırgamanız normal.Daha dengeli pedal bastığınız için,ilerleyen zamanlarda daha çok verim alırsınız.

Mesut Girgiç ve soner kulak bunu beğendi.
  3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    dayanıklılık kaslar ve güç kasları derken ne anlatmak istediniz?

-Paşa- bunu beğendi.
  4. soner kulak

soner kulak Forum Demirbaşı

Seviye:
    bildiğim kadarıyla uzun kaslar vücuda dayanıklılık sağlayarak laktik asidin daha az salgılanmasını sağlıyor dolayısıyla uzun süre yorulmadan pedal basılabiliyor.kısa kaslar ise güç sağlıyor fakat asid miktarı çok salgılandığı için uzun süreli performansı düşürüyor.Bacak kaslarımı gözlemledim ve adale yapısının kısa ve kalın olduğunu gördüm.BU dolayısıyla bu sonuca vardım.tabii sadece tahmin

Gökhan TESKİ bunu beğendi.
  5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynı duruma benzer düşüncelere ben de sahibim, spd ye yeni geçtim dediğiniz gibi spd ile farklı kaslar çalışmaya başlıyor. Sanırım problem, yeni çalışmaya başlayan kas grubunun diğerlerine nazaran biraz tırt kalması. Genellikle yorulmayı da yeni çalışan kaslarda hissediyorum. Biraz daha sürdükçe ortadan kalkar diye tahmin ediyorum.. Bakalım inşallah düzelir..

-Paşa-, Mesut Girgiç ve soner kulak bunu beğendi.
  6. melih kibar

melih kibar Yeni Üye

7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yukarıda teşekkür gönderdiğim cevabi mesajlara katıldığımı ifade ettikten sonra şunu eklemek isterim.
    Kas grupları arasında kırmızı ve beyaz kas grupları diye bir ayrım olduğunu biliyorum ama uzun ve kısalar arasında da böyle bir fark olduğunu hiç duymamıştım.

Spd ile birlikte yeni kas gruplarınız da devreye girdiği için (extansörlere ilaveten flexörler devreye girer) yeni kas gruplarınızın hamlığı gidene dek performans kayıpları olabilir.

Uzun sürede eskisinden çok daha iyi bir duruma gelirsiniz.
    Benim çevremdeki spd ye geçen herkeste (ben de dahil) öyle olmuştur ve şu anda inanın imkanım olsa işe bile spd pedal ve ayakkabıyla gitmek isterdim.

-Paşa-, T0LGA, d.berkay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ya zaten para yok iyice gaza getirdiniz beni. Zorla SPD aldıracaksınız bana da.:D :D

9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    spd'nin tam tersi bir etki yapması beklenir normalde..ilginç..bir süre zorlamayın bence alışana kadar

Faruk ÇUBUKCU ve soner kulak bunu beğendi.
  10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    normalde laktik asid,oksijenin sistemde kullanılmadığı durumlarda ortaya çıkar,ağrılarınızın sebebi laktik asid değil,yukarıda mesajlarda yazıldığı gibi hamlık olmalı,gerçekten spd pedal ile çekişte normalde çalışmayan kas demiyeyimde ,aynı kasların farklı bir açı ve yönde çalışması ile o ağrılar oluşmaktadır.örn: bir branşta aktif olan bir sporcu ,bir başka branşa ait bir hareket yaptığında sıkıntı yaşar.

11. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar..

Spd pedalla sanırım güç harcarken sağdan itme soldan çekme kuvveti ile bir efor sarfediyoruz nitekim.Peki Spd pedalla itme gücünden yararlanırken üst soleus kasları çalışmış oluyor.Peki diğer ayakla spd pedal sayesinde çekme kası yaparken ise arka üst baldır hamstring ler çalışıyor sanırım.Yani bacakta spd pedal sayesinde hamstring lerde kas oranı gelişerek genel bacak çapına ve gelişmesi double etki yapıyor diyebiliyor muyuz.
    Son olarak alt kalflara indiğimizde ise Gastroknemius kaslarında spd pedal sayesinde nizami bir baskıyo hissetmek ve çalışması kaçınılmaz olmasa gerekir.
    Konu ile ilgili sizlerinde düşüncelerini öğrenmek istiyorum.
    Teşekkürler Saygılarımla....