Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spd pedalı dogru kullanmak

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında onur güneş tarafından paylaşıldı.

1. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bugun sonunda spd pedala gectim fizik donna 5 aldim biraz pahali oldu ama tekrar tekrar para vermek istemedim yaninada look flex pedal yokuslarda baya etkisi var duz yolda ne kadardir tartisilir spd yi en verimli nasil kullanirim yorumlarinizi eksik etmeyin lutfen tesekurler :)

Samsung Galaxy S2 Telefonundan Tapatalk Kullanılarak Gönderildi.

2. Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak Onursal Üye

Seviye:
    ben de spdye dün geçtim. illa ki farkediyor. çekme hareketi hemen kazanılmıyor maalesef. refleks gerektiren bişey. bir de çok kalabalık yerlerde durmadan önce çıkartmak lazım. yoksa tehlikeli biraz :) ben dün düştüm mesela :) bugün 1'er kilometre aralıklarla 8 km tek ayağımı kilitleyerek çevirdim. gün sonunda fark hissettim gerçekten. 3-4 kere daha tekrarlamayı düşünüyorum beyne kazınsın diye.

3. onur güneş

Seviye:
    Bu arada ayakkabiyi yanlis yazmisim R3 UOMO olacak bende yarin sahil yolunda antreman yapiyim karbon tabanli olmasi cok farketiyor mu bilmiyorum ama beni 2 3 sene gotursun o kadar para verdik :)

4. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    esnemezlik olarak karbonlar daha iyi fakat kaller yola sürtüneceği için fazla yürüme ihtimaliniz yok. benim tavsiyem sürmeye başlamadan önce evde tak-çıkar deneme yapın. ayakkabıyı yere sert vurduğunuzda zarar görme ihtimali var. sonradan içiniz yanmasın ayakkabı için :)

5. onur güneş

Seviye:
    Gerginlik ayari siki degil rahat cikardim dediniz gibi yavas yavas yuruyorum zaten bi kopruden elime alip geciyorum bisikleti yurume dedigim yani onun disinda zamanla herhalde daha seri olurum(dusmeden basaririm insallah)

6. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Düşmekten korkmayın bu kadar, bişey olmuyor. Düşmek aklınızda bile olmasın, arada spd kullandığınızı hatırlarsanız bence yeterli olacaktır. :)

7. onur güneş

Seviye:
    bugun ilk düşüşümü yaptım veldromun orada yana doğru bi baktım yerdeyim alışınca sorun olmaz buyuk ihtimalde alışmak işte yavaş yavaş alışıyorm sahilde tek ayak sürdüm baya alıştım çekmeye en buyuk sıkıntı suan takmak trafikte hele eziyet gibi birşey :(

8. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    gecmis olsun oncelikle onur bey. takarken ayakkabinizin kal kismini pedala denk getirin. hafif agirliginizi verince pedal kendisi cekiyor gibi bi hisle oturuyor zaten. oturtmaya ugrastikca daha cok sorun oluyor bence :) siz hangi modeli kullaniyorsunuz bilmiyorum ya da pedaldan pedala fark ediyor mu ama benim pedalda boyle

9. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İlk spd kullanmaya başladığımda takmak için ugraşıyordum fakat belli bir zaman sonra takmak çıkarmak artık reflex gibi oldu.

10. onur güneş

Seviye:
    Oncelikle tesekurler.Look keo flex pedalin yerini buldum mu ayamin altinda dediniz gibi az agirlik veriyorum tak ses cikiyor oturuyor.Trafikte yinede bence tehlikeli hele istanbul trafinde tabi zamnla daha seri olmaya alisirim.

Zamanla dediniz gibi refleks olmaya baslar ilk taktimdan simdikine fark var.Onemli olan dairesel hareketleride ogrenmek :)

11. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende yurt dışından sipariş ettim, beklemedeyim. Konuyu da takibe alıyorum :)

12. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yada karpiyer alacaksınız. Nispeten düz pedala göre daha iyi.

13. onur güneş

Seviye:
    spd den daha çok uğraştırır şimdi alıştım spd ye artık sıkıntı yaşamıyorum 1-2 sefer düştükten sonra zaten beyninizde alışıyor öyle çıakrmadan inmeye çalışmıyorsunuz :D

14. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar pedal ve ayakkabım nihayet elime ulaştı. Şimdi ayar kısmında - ve + yönleri var. Kalleri rahat çıkarmak ve takmak için - yönde mi ayar vidasını çevireceğiz. - yöne yayın gerginliğini azaltarak mekanizmanın daha rahat çalışmasına mı imkan veriyor.

15. B.Konak

B.Konak Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yeni geçiş yaptım, Konu takipte ;)

16. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    + gevşetiyor, ayak daha rahat çıkar, - sertleştiriyor. Bunu, tersini yapıp düşen birisi olarak söylüyorum.
    Hayır, içinde de "kullanmadan önce manueli iyi okuyun " yazmasına rağmen bir kullanma kitapçığı yoktu.

onur güneş bunu beğendi.
  17. Gökhan Sümer

Gökhan Sümer Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet en gevşeğe veya orta halliduruma ayarlarsanız sertliği sorun kalmayacaktır. Ben dağdan hızlı bir şekilde inerken bir kaza atlatmıştım. Hızlı iniş esnasında karşıma bir engel çıkmıştı, önce azar azar frenlemeye çalıştım; ama sonra mecburen frene asıldım ve bisiklet havalanmaya başlamıştı ve nasıl bir reflekse, bisiklet ve ben tamamen havalandığımızda ''arka tamamen kalktı ön çok az havalandı, takla pozisyonu yani :)'' spdleri hemen açtım. Ben yere ayaklarımın üzerinde konmuştum ve bisiklet yanımdan takla atarak geçmişti :). Eğer spler sert ayarda olsaydı, benim için orada çok hayırlı şeyler olmazdı.

18. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Spd pedalda alışılmıcak bir durum yok.Gayet basit , siz zor derseniz zor olur.Trafiğin yok olduğu anlarda bir ayağınız ( benim genellikle sol ayağım) çıkık olsun.Tedbir amaçlı çünki arabalar sorun olmuyor genellikle önüme hep yayalar atlıyor :D

19. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben alıştıkça sertleştirmeye başladım, yokuşlarda çıkarken ayakta pedallarsam bazen çıkmalar yaşanır. Şunu belirteyim eğer fazla gevşek bırakırsanız ve hızlanma esnasında ayak pedal dan kurtulursa daha kötü sorunlar yaşayabilirsiniz. Yani ne kadar serti çıkarırsanız o sertlikte olsun nasıl olsa gevşek daha iyi diye öyle bırakmayın, alıştıkça sertleştirmenizi tavsiye ederim.

20. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Aşkar, iyi söylüyorsun da, takılı olmadan pedal neredeyse kullanılamıyor.(en azından benim pedal, bazı modeller daha geniş, adeta normal ayakkabı da kullanabiliyor)
    benim tavsiyem ise, genelde yolun sağından gittiğimiz için sağ açık veya daha gevşek olsun, durunca çıkarıp kaldırıma basabilelim.