Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spd pedala yeni başlayanlar

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında e.bugra tarafından paylaşıldı.

1. e.bugra

e.bugra Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar ben spd 2 gün oldu başlayalı ama neden se dururken hep unutuyorum çıkarmayı ve solugu yerde alıyorum acaba unutmamak için uyarıcı birşeymi taksak yoksa düşe düşe alışırmıyız:)

s.akbay ve Cengiz Gökalp bunu beğendi.
  2. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende geçeli iki hafta çok şükür iki kere tehlike atlattım fakat düşmedim :). Ben deneme yaptım ilk iki üç gün fren falan yaptım o sırada çıkarttım ama acil durumlarda dediğiniz gibi insanın aklından çıkıyor maalesef.

e.bugra bunu beğendi.
  3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Belli bir süre sonra otomatikleşecek. Düşünmeyeceksiniz...

e.bugra bunu beğendi.
  4. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    spd nin ayağınızda olduğunu unutuyorsanız, muhtemelen, ayağınızı bastıktan sonra geriye ve yukarıya çekmeyi de unutuyorsunuz. eğer geri ve yukarı çekme işini yapmıyorsanız, spd kullanmanıza gerek kalmaz. ayaklarınız alışana kadar, önce çekme sonra da çevirerek çıkarmayı alışkanlık haline getirirsiniz. durma ihtimali doğruğunda -ışıklar, kavşaklar, yaya geçitleri, araçların arasına geldiğinizde vb.- ayağınızı pedaldan çıkarmaya başlamanızı öneririm.

5. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    benimde 2 gün oldu aynı günde 2 defa düştüm birinde yaya çıktı önüme aniden durdum bende sonra yerdeyim diğerinde e-5 te araba ani fren yaptı bende yaptım çıkartamadım düştüm alışcaz herhalde ya düşmeye yada çıkartabilmeye :)

e.bugra bunu beğendi.
  6. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    Kalabalık alanlarda tek pedal cıkarılmıs halde gıdersenız ılerde sızın ıcın faydası olucaktır. Bırde mutlaka ama mutlaka onunuzdekı arac frene basar basmaz bır ayagınızı cıkarın...

Aydın Diricanlı, e.bugra ve CandanC bunu beğendi.
  7. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Belli bir zaman sonra alışacaksınız onu önceden çıkartmaya şimdilik ani frenler yapmamaya gayret edin duracağınızda ise sağ ayağınızı pedaldan çıkartıp öyle durun :)

CandanC ve e.bugra bunu beğendi.
  8. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar;

Ben 4-5 ay oldu SPD pedala geçeli...Öncelikle düşmelerden yılıpda vazgeçmeyin derim.Çünkü SPD den öncesi eziyetmiş resmen...

Bende başlangıçta düştüm bir kaçkez.Özellikle beklenmeyen durumlarda daha alışılmadığı için hala sorun olabiliyor.Ama sağladığı fayda göz önüne alınırsa aldırmıyorum şahsen...Bu düşmeleri en aza indirmek için bol alıştırma yapmanızı öneririm.Kendi kendinize sürekli sert ve yumuşak frenler yapıp her iki durum için çıkarma alıştırmaları yapın.Veya kendi senaryolarınızı uygulayın...

Ayrıca yukarıda arkadaşın dediği gibi, sürüş esnasında çekme işlemini sürekli hissedin...Bu zaten SPD nin esas amacıdır.Sürüşte performansı artırır, hakimiyeti artırır, hemde duruşlarda SPD çıkarma işlemini unutmanızı önler.

9. fatih arifli

fatih arifli Yeni Üye

Seviye:
    Ben de yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. Hiç düşmedim, ancak yukarıda belirtildiği gibi, trafik her yoğunlaştığında en azından sağ ayağımı kilitten çıkardım, bazen ikisini de. Fren yapacağım zaman yine en azından sağ ayağımı hep çıkardım. Aydın Diricanlı'nın yorumuna katılıyorum. Düşüyorsanız yılmayın, çünkü şu an neden daha önce kullanmamışım diyorum. Tork farkı çok rahat hissediliyor. Ancak dediğim gibi, güvenlik herşeyden önemli, gerektiğinde en azından tek ayağınızı çıkarın.Trafiğe çıkmadan önce bunun alıştırmasını yapın. Bir de youtube'da "Pedaling Efficiency" diye arasanız çok güzel videolar var, ben yararını gördüm. Ingilizceniz yeterli olmasa da seyretmek bile bir fikir verecektir.

Tamer Dinç, ASinanB ve CandanC bunu beğendi.
  10. FIRAT EMRE KARAMUTLU

FIRAT EMRE KARAMUTLU Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    önce kendinizi aşırı hassas olarak koşullandırın. tehlike varmış gidi davranıp olduk olmadık yere çıkarın. sonra zamanla daha çok alışınca kendiliğinden oturacaktır zamanla. bu arada vidaları gevşetin derim çok sıkı olmasına gerek yok. zaten çıkmıyor istediği kadar gevşek olsa da..
    yalnız yine de ne kadar tecrübeli de olsanız ara sıra kazalar olabilir bu yüzden kask, eldiven, gözlük v.b. güvenlik önlemlerini asla gözardı etmeyin..

CandanC ve e.bugra bunu beğendi.
  11. e.bugra

e.bugra Forum Demirbaşı

Seviye:
    tüm yorumcu arkadaşlara saygılarımla teşekkürler

12. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ayağınıza alıştırma yapmanız iyi oluyor ani duruşlarda ayağınızı sağa kırarak pedaldan çıkartın.Hatta spd pedalların ayarı sıkı ise çıkarma işlemi zor oluyor en azından alışana kadar ayar vidasından ayar yaparak gevşetirseniz alışana kadar düşmezsiniz fakat çok sürat yapmamanız lazım gevşek olduğu zaman ayağınız pedaldan fırlar.Ayak alıştığı zaman normal sıkılığa getirebilirsiniz ben ilk başladığımda denedim faydasını gördüm düşmedim.

CandanC bunu beğendi.
  13. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    bana sanki spd kullansam çekme hareketini unuturum düz pedal gibi kullanırım gibi geliyor :D ama zamanında boyumuzun bir kaç kat fazlası bisiklet sürdüğümüzden.. :D alışığım muhtemel fren anlarında davranmaya. Ayağımız seleden yetmediği gibi ayakta da yetmediği için kaldırım kenarına durmak zorundaydık :D Her kaldırım da değil yüksek olanlar.

14. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Çol tatlı bir sorunuz var:) Kısa sürede bu sorunu atlatacağınıza inanıyorum:)

15. Serkan Demir

Serkan Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaklaşık bir senedir kullanıyorum. Allah'a şükür hiç düşmedim. Ama bunda büyük etki pedalların sertliği yumuşak şekilde ayarlanmış olması yani biraz kolay çıkması. Sadece bir kaç kez düşer gibi oldum. Ama tahminen 30 - 40 derece yattıktan sonra can havliyle asılınca çıkıyo ama o ürpertiyi tahmin edemezsiniz.

Kısaca pedalların ayar yerinden yumuşak şekilde ayarlamanız sağlıklı olacaktır.

16. Özgür Kaan SİREL

Özgür Kaan SİREL Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Spd pedala başlamadan önce kalpiye kullanmak daha iyi olmazmı ?

ASinanB bunu beğendi.
  17. Serkan Demir

Serkan Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    mutlaka faydalı olacaktır. ancak elde bi kalpiye yoksa ikinci bir masraf demek

18. e.bugra

e.bugra Forum Demirbaşı

Seviye:
    Spd lere alıştım ALLAHA şürkür

19. İbrahim Gökçe

İbrahim Gökçe Üye

Seviye:
    yarın kavuşuyorum Spd lere....umarım düşmeden alışırız

20. Soloo

Soloo Üye

Adı:
    SERCAN ŞİMŞEK
    Seviye:
    hazır burada spd pedal ile bilgili bilgili bir sürü kişi varken baska bir yeni konu acıp fazlalık etmek istemedim..konuyu acan kişiden de izin almadım..ama iyi niyetimden dolayı anlayıs göstericektir sanırım..emrivaki diz boyu :) link vermek yasak değildir herhalde..zaten deltanın forumda reklamı da var..soru geliyo:
    bu pedal iş görür mü?

http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,4008,OdesisMc

yani işte bunu aldık filan diyelm..sonradan herhangi bir ayakkabı uyumsuzlu ile karsılasırmıyız?