Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spd Pedal

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında OsmanBayraktutan tarafından paylaşıldı.

1. OsmanBayraktutan

OsmanBayraktutan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben spd pedal almayı düşünüyorum ama korktuğum bir şey var diyelimki düştüm bisikletle birliktemi giderim aniden pedalı bisikletten çıkarabilir miyim ?

levent.uncu bunu beğendi.
  2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba, pedalın sert veya yumuşak ayarı sayesinde çıkmasını sağlıyabilirsin. Korkulacak birşey yok alışama evresinden sonra zaten beyin o işi halleder kafana takma.

OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  3. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba ben mtb spd pedal kullanıyorum en yumuşak ayarda şu ana kadar 1 kez düştüm :D pedal düştükten sonra kilitli değildi hatta ayakkabının teki ayağımda değildi :D

ulaş kaya ve OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu tür sorunlar SPD ayakkabı ve SPD pedal uyumsuzlukları ile alakalıdır, Her SPD ayakkabı her SPD pedal ile kullanılabilir ama SHİMANO kullanıyorsanız pedal ile uyumlu ayakkabı alırsanız bu sert-yumuşak ayarının etkisini ozaman görürsünüz.
    Şimdi diyebilirsiniz ne uyumu hepsi aynı, malesef işin teknik kısmı öyle değil :)

Murat Cömez bunu beğendi.
  5. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benİm pedal ve ayakkabi shİmano uyumlu yanİ :d

6. OsmanBayraktutan

OsmanBayraktutan Aktif Üye

Seviye:
    herkes memnun spd pedaldan alcamda tek korkum şu kazalar ama yinede alcam :D

7. Mert Koçer

Mert Koçer Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Düşme olayı ilk zamanlarda yana yatma şeklinde olur. Eğer ayağında spd olduğunu unutursan bisiklette durduğunda yan yatarsın bisikletle birlikte. Tabi bu 2-3 hafta sonra rutine bağlar yani alışırsın sıkıntı yaratmaz düşmezsin artık. Eğer sorun hızlı giderken düşersem ne olur ise, o zamanda merak etme derim sana spd bir kaza anında ayağından çıkar.

8. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Başlangıç için şunu önerebilirim;

http://www.shimano.com/publish/cont...product.-code-PD-M324.-type-.pd_mountain.html

Bir tarafı normal, diğer tarafı kilitli pedal şeklinde. Hem alışmanı kolaylaştırır, hem de istemediğin zamanlarda rahatlıkla normal ayakkabı ya da terlik-sandalet türü şeylerle kullanabilirsin.

OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    O şekilde değil, model ile alakalı bir durum.
    ÖRN: SH-MT53 çok amaçlı ayakkabı'nın en iyi eşleştiği model PD-M540 pedal gibi

10. mehmet yıldırım

mehmet yıldırım Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    spd pedal kullanıpta düşmeyen çok az kişi vardır herhalde. ilk başlarda düşme olasılığın çok yüksek. kırmızı ışıkta durdun güm, yavaş yavaş u dönüşü yapiyim dedin güm, kaldırıma yaklaşıp ayağını uzatmak istedin güm :) bilmeyenler tabi seni görünce durup dururken neden düştü, acemi heralde derler. ama pedalla ilgili olduğunu bilmezler.
    düşmek de ayrı bir heyecandır ama.
    tavsiyem, eski bir bisikletin varsa onun üstünde alışmaya çalış. yoksa yapacak bişey yok :)

11. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben bir kere bile düşmedim. ne spd den ne kalpiyeden. ayağını çıkarmak oldukça kolay bir iş düşenide hala pek anlamıyorum.

12. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bende spd pedal sayesinde çocukluğumdan bu zamana kadar unuttuğum düşme heyacanını birkaç kez yaşadım. bir keresinde spd takılı iken ön kaldırayım dedim, pedala çok asılınca her şey biranda oldu sırt üstü yere çakıldım bisiklet üstte ben altta işin ilginç tarafı bu şekil düşünce spd ayağınızdan çıkmıyor. Bir keresindede sahilde 50 cm lik bir tümsekden sanki normal kaldırımdan iniyormuş gibi sakin bir şekilde inince, ön teker yere saplanmış gibi oldu ve ben takla attım. İşin ilginç tarafı bu şekilde düşüncede spd ayağından çıkmıyor her ikisindede bisikletle ben yer yüzünde olması gerekenin tam tersi pozisyonda kaldık. Bir diğeride tam evden çıktım spd maceralarımın ikinci günüydü pedala bastım kilitlendiler ve basmanın etkisiyle hareketlendim yola çıktım derken komşunun sesi beni zikretti ve bende durdum, durunca olanlar oldu ayaklarımdakini unutmuşdum ve inanılmaz bir gücün ayaklarımı tuttuğunu fark ettim bunlar yeni aldığım spd pedallardı ama iş işden geçmişdi yan bir şekilde ağır çekim düşüşüm hala aklımda işde bu düşüşümde spd ayağımdan çıkmışdı. çünkü spd topukdan yana çekince ayakdan Çıkıyor. Ayrıca yan düşüncede spd pedal ve gidonun elcik kısmı yere sürtüyor ve oralar çiziliyor.

13. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :) Herkesin değişik anıları olmuş, ben iki tane ufak çaplı kaza atlattım ikisinde de çıktı, bir kerede ayağımı unuttum acelem vardı durdum devrildim o zaman teki çıkmıştı :).
    Bir süre sonra otomatiğe bağlanıyor sıkıntı yok :). Özellikle kafa meşgulgen, dalgınken yada acelen varken ilk zamanlarda düşülebiliyor :).

14. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    2. düşüşümde yana değil, arkaya doğru bisikletle beraber takla atma şeklinde düşmüştüm. :D
    Dik bir toprak patikayı çıkarken arka teker kaymaya başladı. Tam yana düşeceğim derken arkam boşluk olduğu için düşüşüm yön değiştirdi ve bisiklet üstümden bana yapışık şekilde 1 tur attı.

Korkulacak şey değil ama. Alışana kadar trafiğe girmemeye çalışın yeterli.

Mert Koçer bunu beğendi.
  15. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sen onlari anlayamasin bosver.... Sen SPD icin dogmussun onlar SPD icin dogmamis... :)

16. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Alışma evresinde kilitli pedalı unutup da yana düşüşler çok ilginç oluyor; ağır çekimde düşüyorsunuz ve ne yaparsanız yapın düşmekten kurtulamıyorsunuz. Düşen insana da izleyene de komik geliyor bu şekilde düşmek.

Bir diğer düşüş de ayağınızı pedaldan çıkardığınız tarafa değil de ters tarafa düşmek.

Ben her durduğumda önce sol ayağımı pedaldan çıkartmaya alıştım. Sebebi de şu: Yolun daima sağından gidiyorum. Eğer sağ ayağımı önce pedaldan çıkartmaya alışırsam ve bir an gelir de ağırlığım ters tarafa giderse doğrudan arabaların önüne düşeceğim. Tersi daha garantili geliyor bana.

17. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

ben bisikletten de düşmüyorum. çok büyük bi sihir değil. dikkatli oluyorsun okadar. ayağının pedala takılı oldugunu unutuyorsan diyecek bişeyim yok tabi. yarım saniyede çıkabilen spd den neden düşeyim ? 60 liralık spd kullanırsanız orasını bilemem tabi.

18. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    60 liralık SPD'nin nesi var?

Murat Cömez bunu beğendi.
  19. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet, 60tl lik SPD'nin nesi var???

20. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kilit mekanizması, kal. kalitesi, ayağınızı her soktuğunuzda ve çıkardığınızda aynı tepkiyi alıp almayacağınızın garantisi vs. bisikletin tüm parçalarında olduğu gibi pedalda da fiyat / performans endexi var.

kısacası daha kaliteli pedalların kalinden ayağınızı her seferinde aynı açıyla daha rahat çıkarıyorsunuz. bunu açıklamama bile gerek yoktu bence. düz mantık çünkü.