Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal Yüzünden Olan Ağrılar !

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tolga Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Son günlerde yüksek kadans uygulamaya başladım.Yol bisikletim ve spd pedalım var ancak benim güçlü olan sağ bacağımda 5 km bile süremeden 28-30 km/h gibi hızlarda giderken tükenmeme yol açan diz kapağının alt tarafında baldır bölgesinde ağrılarım başladı. Normal ayakkabı ile bu kadar olmuyor ama spd ile oluyor bu ağrılar üstüne üstlük 100-150 km'lik bir spd deneyimim de var.

İnternetten araştırdım bunun çok ince ayarı varmış. Ayağın basış şekli,iç-dış ayarı,pedal mili,ayaktaki top şeklindeki kemik vs. aklım karmakarışık oldu. Şu an bunları yazarken bile ağrı devam ediyor. Ben de anlamadım illa yüksek kadans yüksek kadans diye kendimi zorlamamdan mı yoksa spd pedaldan mı geldiğini ama entaresan bir şekilde güçlü olan bacağım ağrıyor ve demek ki spd ayarım yanlış. Ben spd yi aldığımda kalleri ayakkabının en ucuna yerleştirdim pedala ayakkabının ucuyla basmak için ancak o yöntemler biraz geri kalmış gibi.

Demem o ki aranızda böyle ağrılar çekip sonra kurtulan oldu mu ? Nasıl kurtuldunuz,ne yapmak gerekiyor.

2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Okuduğun ayarları yapman veya 250tlcik toslayıp yaptırtman gerekiyor. :)

Yusuf !!WOW!! ve Tolga Çelebi bunu beğendi.
  3. Ardaa

Ardaa Kıdemli Üye

Adı:
    Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında çok basit olarak kendini bisiklete adapte edebilirsin. Youtube da özellikle GCN de bunu anlatıyorlar. Tamam sonuçta bir bikefit etkisi beklememek lazım ama konfor ve sürüş kalitesi olarak temel bazı ayarları yaptıktan sonra rahat edersin

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  4. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu ağrıları daha önce çeken ve kurtulan var mı peki ?

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle klübe hoş geldin:) . Kondromalazi patella olabilir. Diz arkasında şişme var mı . Buz ile ağrıyan bölgeye on onbeş dk kompres yap .

Bir an önce ortopediye git . Mr , röntgen falan iste . Sonrada fizyoterapiste

Bisikleti bir süre bırak. Yalnış kal ayarları bu sonucu yaratabilir. Bizim Kondromalazi patella ile ilgili başlığımızı oku.

Onur Ali İmren ve Tolga Çelebi bunu beğendi.
  6. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Tolga Çelebi Bir teknik veya sağlık sorunun yoksa alışma aşamasında olabilir diye düşünüyorum, çünkü pedala basarken uyguladığın basınç farklı yere taşıdığın için olabilir. Ben spd daha kullanmadım ama bu kalpiyer olayını denedim; normalde pedala topuğum ile ayak parmaklarım arasında kala ufak çukur bölge ile basardım ama kalpiyer takınca ön parmaklarıma daha yakın bir bölgeyle baskı uyguladığım için ilk 1-2 hafta bahsettiğin bölgede benim de ağrı olmuştu ama daha sonra alıştım :komik: Ama sen yine de bir doktora gözük ve spd ayarlarını kontrol et :harika:

7. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Cem Unden @taner07

Görüşler için çok saolun. Bana kaller ayarı gibi geliyor ve bu son 2 günde bayağı zorladım dizimi ondan olabilir ama ben en iyisi yabancı kaynaklardan bir kaller ayarına göz gezdireyim. Doktorada bir uğrayalım. :)

Ersin savaş bunu beğendi.
  8. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Diz önünde bende de ilk spd'ye başladığım zaman uzun bir sürüş sonucu ağrı hasıl olmuştu, özellikle merdiven inerken çok ağrıyordu, inemeyecek kadar. Önce dinlenerek, daha sonra ise bacak arka kaslarını geliştirici hareketler yaparak birkaç ay içinde kurtuldum ağrıdan. Diz önü/altındaki ağrılar genelde üst ön bacak kası (Quadriceps) ile üst arka bacak kası(hamstring) arasındaki kuvvet dengesizliğinden oluyor(muş), bu da dizkapağını olması gereken pozisyondan yana çekici bir etki gösteriyormuş. Arka bacak kaslarınızı güçlendirmeniz gerekebilir. Tabi bu benim başıma gelen durum, sizdeki farklı bir durum da olabilir :)
    Belki de bu zaten varolan dengesizlik SPD'de kendini gösteriyordur ayak daha sabit olduğu ve arka bacak kasları biraz daha fazla kullanıldığı için.

Daha önce başka bir konuda uyguladığım hareketleri yazmıştım bakmak isterseniz:
    Diz Kapaklarımdaki Problem ve Sorum - BisikletForum

Tolga Çelebi, Ersin savaş ve Cem Unden bunu beğendi.
  9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sandalyeye otur ve avuç içini diz kapağı üzerine gelecek şekilde yerleştir. Ayağını ileri geri indir kaldır. Diz kapağı içinde katırtı kuturtu var mı? Sağlam dizede aynı işlemi uygula karşılaştır buraya yaz

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    SPD, daha doğrusu kal montaj ayarından dolayı dizimde değil ama ayağımda ağrı olmuştu. Uzun yolda sıkıntı yapıyordu. Kali fazla ortaya takmışım, biraz daha öne takınca düzeldi.

Pedallarda sıkışma, az da olsa zor dönme vs var mı? Sadece sağ demişsiniz o yüzden soruyorum. Benim sol pedalda çok hafif sıkışma vardı. Sıkışma çok az olmasına rağmen yüksek kadansa alışma çalışmalarımdan sonra hep sol dizim ağrıyordu. Pedal düzelince dizim de düzeldi.

Tolga Çelebi ve Ersin savaş bunu beğendi.
  11. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Cem Unden

Hocam kemik sesi yok gibi zaten ağrılar diz kapağının alt kısmında baldır bölgesinde daha önce hiç olmuyordu.

@Serden Us

Sıkışma göremedim pedallarda sanırım en iyi çözüm deneme yanılma yolu ile bulma birde doktora tedbir amaçlı görünme.

Serden Us ve Cem Unden bunu beğendi.
  12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    @Tolga Çelebi ses yoksa iyi bir spd ayarı yaptır. Geçmiş olsun . Ama doğru ayar yaptırmazsan ileride çok sorun yaşarsın dizlerde

13. Ersin savaş

Ersin savaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de pedalları bekliyorum sipariş verdim. Fakat illa bir bisikletçiye uğramak gerekecek demekki.

14. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    @Ersin savaş bisikletçiden ziyade bu işi sporcu olarak yapmış arkadaşlara danışın . Bu sporu yapmayan adam anlamaz bu işten

Onur Ali İmren ve Ersin savaş bunu beğendi.
  15. Ersin savaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Cem Unden Sağolun. Bakalım pedallar gelsin.

16. Mustafa Y.

Mustafa Y. Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Tolga Bey. Aynı sıkıntı bende de vardı kal in ayakkabıya bağlandığı yeri değiştirince düzeldi bende.

Ayak başparmağının birleştiği büyük kemiğin altına doğru kaydırdım. Bilmiyorum belki size de yardımcı olur.

17. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hoppala tam ayakkabıyı almış, pedalı sipariş etmiş ve pedal gümrüğe yaklaşmışken bu konu benim için hiç iyi olmadı :(
    Takınca dizim mı ağrıyacak ve de çok ciddi ayar yapmak mı gerekli ? Parmakların arkasındaki tümsek bölgeyi pedala basma yüzeyine ayarlamam yeter sanıyordum :(

Not: Geçen kalsiz yol ayakkabısını (R065) kalpiyeli platform pedal ile kullandım . Ne kaydı ne kaydı :D :D :D

Cem Unden ve Ersin savaş bunu beğendi.
  18. Ersin savaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bir de yol ayakkabısı sıkıntılı diyorlar hep. Yani bisikletten inip dolaşmak gezmek falan ?

Cem Unden bunu beğendi.
  19. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Cem Unden hahhaaja kulübe hoş geldin

Bende strava kayıtlarına baktımda SPD pedal ile başlamış agrım.. Benim ayarlar da yanlış çok uçta olmaması gerek..

Tolga Çelebi ve Cem Unden bunu beğendi.
  20. Ender A.

Ender A. Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @KaanG hocam siz hamstring'i güçlendirerek sorunu aştım demişsiniz ama paylaştığınız video izometrik quadriceps egzersizi. Nasıl oluyor bu iş?

Cem Unden bunu beğendi.