Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd pedal vidası

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Mustafa Volkan Koca tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar bu gün nasıl yaptıysam spdimin ayarlarıyla oynarken vidayı yalama yaptırdım bunu nasıl çıkartabiliriz yerinden daha önce böyle birşey başına gelmiş olanlardan tecrübelerini paylaşmasını rica ediyorum iyi forumlar

2. Hakim Arslan

Hakim Arslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ona bişey kaynak et ya da yapıştır sökerek yukarı çek olur, yada kes vidayı bi şekilde..

3. Mustafa Volkan Koca

Seviye:
    bende öyle yapmayı düşünüyorum demir çubuğa kaynak ettirip çevire çevire çıkartacağım artık kesecek hiçbiyer yokya gömülü içine

4. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Benim başıma da buna benzer bir olay gelmişti.Eski bir xt pedalı nasıl kullanılır hale getirebilirim diye uğraşmıştım.sorun aynıydı.Pedalın sertlik ayarını yapıp,vidayı pedala kaynattım.Vidayı sökseniz bile,başka bir pedaldan sökmeden,vidayı bulmanız pek mümkün değil.

5. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:

Umarım yeterince açık olmuştur.:)

Takıldığın bir nokta olursa sorabilirsin.;)

Selamlar.

6. Mustafa Volkan Koca

Seviye:
    merhaba idris bey o vidadan denedim ama oda nasıl sıkılmışssa açamadım bir türlü daha zorlayımmı ne dersiniz

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    idris doğru şey söylemiş ama o vidayı sökmek ıcın önce bır mengenede pedalı sıkıştırman sonra cok kuvvetlı bır yıldız tornavıda bulman lazım muhtemelen tornavıdanın kuvvetı yetmez orayı sökmeye yıldız bit dediğimiz yıldız tornavıda ucunu ve bit tutucuyu bir fırdöndü yada cırcır yardımıyla kullanırsan o uzun cıvatayı sökersın ama şu kadarını söyleyım senın yalama olan ayar cıvatan 520 pedalların hepsınde ortak sorun azıcık oynayınca yalama oluyor. aynısınıda bulman cok zor çunkü diş yapısı düz değil eğimli.Benım sana tavsıyem yalama cıvatayı sökmek yerıne normlade 3 alyen ıle ayarlanan o cıvatayı 4 alyenın bır ıkı kenarını taşa surtüp 3.5 alyen elde ederek ıstedıgın ayara getır ve öylece bırak.alyenı taşa tutma şansın yoksa piyasada ınch metrık alyen takımları var onlarla da şansını deneyebılırsın onların değerlerı tam 3-4-5 mm gıbı olmuyor bucuklara denk gelıyor.

8. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    O vidaya kullanım sırasında sökülmemesi için ilaç sürülmüştür.Sıkı olması gayet normal.

O vidayı söktükten sonra dağılacak olan mekanizmayı tekrar toplamanız sıkıntı olabilir.Kendinize bu konuda güveniyorsanız mesele yok tabi.;)

Kolay gelsin

9. Alp Altay Cenk SAYAR

Alp Altay Cenk SAYAR Yeni Üye

Seviye:
    Sizin pedal için bu yöntem uygun olur mu bilemem ama ben bu tip durumlarda ince matkap ucuyla vidayı tam ortasından deliyorum. Daha sonra bir üst çaplı matkap ucuyla aynı deliği genişletirken vida parçalanıyor. Bu yöntemde kritik husus delme işlemi esnasında yuvanın yiv-setlerine dokunmamak.

10. Mustafa Volkan Koca

Seviye:
    bende tornacıya sordumda bu vidalar çelik vidaymış daha sağlam olsun diye matkap ucuda çelik delemezsin dedi