Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spd Pedal Ve Düz Pedal Karşılaştırma

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Ali.K tarafından paylaşıldı.

1. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Her ne kadar amatör bir test olsa da genel bir fikir vermesi açısından son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Kısaca çıkacarılacak sonuç ise kilitli pedalın performansa aman aman bir etkisi yoktur ama sigara gibidir, bi alıştın mı bi daha zor vazgeçersin:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    test saatte 20km sabit hızda yapılıyor, videonun sonunda Simon "aslında tüm gücümü uyguladığım hızda deneseydim durum farklı çıkardı" diyor. Bence test kesinlikle amatör değil ama yeterli de değil

hashus1099, Ali Demir ve Berke bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Ne zamandır düz pedalla S Works ayakkabı kullanılır olmuş?

Değil youtube video, üzerine film yapıp 12 oscar bile kazansa beni ikna edemez; Nobel ödülü alsa farketmez. Kilitli pedal ve ayakkabı kombinasyonu olmazsa olmaz.(yol bisikleti için)

4. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Amatörden kasıt sadece tek kişi üzerinde denenmiş olması, kısa süreli olması ve bazı etmenlerin göz ardı edilmesiydi. Yoksa kullanılan ekipmanlar falan gayet pro. Dediğiniz gibi yeterli değil de diyebiliriz, kendileri de söylüyor bunu zaten.

Sizin soruya benzer bir soruyu sormuşlar yorum kısmında, oradan bakabilirsiniz.

5. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Klitli pedalın faydası güzel maşan varsa zıplarsın ayağından çıkmadığı için daha çok zıplarsın

6. F.Yıldırım

F.Yıldırım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Düz yolda pek fark edeceğini sanmıyorum ki zaten testte de fazla bir fark yok. Yürüyen bandı rampa moduna alıp test yapılsa asıl farkı o zaman görürler.

emrah9700 ve Arda_7 bunu beğendi.
  7. Arda_7

Arda_7 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İmkanı olanlar Spd Pedal Ve Düz Pedallı şeklinde rampa çıkmayı denesinler farkı hissedebilirler.Ben bariz farkın rampalarda oluştuğunu düşünüyorum.

Sefa ve emrah9700 bunu beğendi.
  8. Hakan Boz

Hakan Boz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Mtb için gerekliliği konusunda ne diyorsunuz, arazide dezavantaj oluştururma ihtimali var mı?

9. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    TDF'da düz pedal kullanan varmı,yoksa benmi görmedim.

10. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    tamam bakkala kadar gidiyorsan kilitli pedala ihtiyaç yok ama bu işi spor olsun diye yapıyorsan gerekli. yahu bu pedal işi üzerine ne çok tartışıldı :)

11. Nzm!

Nzm! Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Spd deki asıl verim yokuş çıkarken ortaya çıkmakta. Ayrıca ivmelenmeye de katkısı var. Bana göre çok daha güçlü çevirip, ayağın pedaldan kayma riskini ortadan kaldırıyor. Pedalı ayağa kalkıp çevirdiğinizde bir taraf basarken diğer tarafta çekmekte. Güç daha optimal kullanılmakta.

Osman Yener ve Sefa bunu beğendi.
  12. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Sadece yokuş değil, her türlü performanslı sürüşte fark eder. Fark derken de aya uçurmaz :D

En güzel özelliği yoldaki tümsek ve çukurların üzerinden bunnyhop yaparken faydası :D

13. Osman Yener

Osman Yener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu konuda N.ÖZÜTÜRK arkadaşımıza katılıyorum. İvmelenmeye etkisi gerçekten çok olumlu yönde. Üstelik bu nedenle dizlere ivmelenme esnasında binen yükte oldukça azalıyor. Yokuş performansı ise şayet SPD çevirme tekniğini tam uygulayamıyorsanız ilk kullanan kişilerde hayal kırıklığı yaratabilir.

Arda_7 bunu beğendi.
  14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Normal kullanımda SPD'nin çok da bir etkisi yok. Normal binişte zaten öyle 360 derece hareketini falan uygulamıyoruz.
    Asıl fark hızlanmalarda, bisiklet kontrolünde ve yüksek performans verdiğimiz zamanlarda oluyor.

Testi yaptıkları adam mesela sonlarda diyor ki, ben rahatsızlık hissetmedim. Ayağım pedaldan falan kaymadı, demek ki hareketi tam yapamıyorum.
    Ben mesela düz pedallı bisiklete bindiğim zaman ayağım pedalda durmuyor. Benim için çok daha verimli oluyor, çünkü sadece basarak kullanmıyorum ben SPD ile.

Neyse;
    Test yöntemi kötü değil. Düz yolda yapıyor vs. diyenler yanılıyor. Bant eğimli, ve ilk testte 300W ortalama civarı bir güç üretiyor. Forumun %90'ının 20dk boyunca üretemeyeceği bir güç bu.

Dağ bisikleti ayakkabısı kullanıyor, çünkü aynı seviyede ayakkabılar kullanması gerek. Öbür türlü ayakkabıların esnemesinden dolayı da güç kaybı olacaktı çünkü.

Chucky-1, Murat B., taskin ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  15. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben SPD de yeniyim, sanırım tek pedal antrenmanları yapmak lazım bol bol.

16. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar spd konusuna sadece performans olarak bakmamak lazım. Verdiği kontrol, kendinizi sağlama alma hissi, örümcek adam gibi hem ellerle hem bacaklarla bisiklete hakim olma duygusu değişilemez :) Sizin sürüş stiliniz ne olursa olsun, alıştığınız zaman o güven duygusu, sağlamlık vazgeçilemiyor. Sprint anlarındaki spd desteğine değinmiyorum bile, bisiklete odaklanma, hissetme açısından bakmaya çalışalım. İnsan bisikletle bir bütün haline gelmiş gibi hissediyor kendini.

Chucky-1 bunu beğendi.