Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal ve ayakkabı tavsiyesi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında barisd tarafından paylaşıldı.

1. barisd

barisd Yeni Üye

Seviye:
    Sorum: Şu model pedalı ve şu ayakkabıyı al diyecek ve tavsiye verebilecek varsa yorumlarını okumaktan zevk alırım. Bu arada dükkan tavsiye ederseniz de sevinirim, haftasonu Delta bisiklete bir bakayım diyorum.

Kısa açıklamam: İstanbul'da ikamet eden bir Trek 4300 dağ bisikleti kullanıcısıyım. Sportif olarak bisikletten daha çok faydalanabilmek için SPD pedal almayı düşünüyorum ama çok ileri seviye bir kullanıcı olmadığım için çok maliyetli bir ürün almayı da gerekli görmüyorum. %99 asfaltta kullanıyorum vakit buldukça Belgrad'a gideceğim ama çok çamura girmeyeceğim.

Bontrager'ın bir ayakkabısını beğendim ama 41 numarası çok sıktı 42'si biraz bol geldi :) SPD pedal uyumlu bir ayakkabı alırken nelere dikat etmeli? Hangi pedalı tavsiye edersiniz?

2. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Ayakkabının ayağına tam olmasına dikkat etmelisin.Eğer şehir içi kullanacaksan biraz daha yumuşak tabanlı bir ayakkabı,kısa molalarda ve bisikletten indiğin zamanlarda daha rahat yürümeni sağlayacaktır.Pedal olarak Shimano PD-M520 veya 540 ı tavsiye ederim.Oldukça kaliteli ve diğerlerine nazaran ucuz pedallardı. Yalnız tavsiyem;pedalları takarken aynakol ile birleşen vidalı yerine gres sürün.Yoksa çıkartırken aynakolla birlikte çıkartmak zorunda kalabilirsiniz:)

barisd bunu beğendi.
  3. barisd

barisd Yeni Üye

Seviye:
    Evet bu gres sürme olayını mbtr'de de okumuştum.

Kilitli pedallarla denge sorunum olmayacağına güveniyorum ama diz ağrısından korkuyorum. Spor salonunda bisiklete ve eliptik bisiklete fazla yüklenince hafif diz ağrım oluyordu, geçenlerde 50 km. bisiklet sürüp takip eden günlerde de biraz kondisyon bisikletini abartınca günlerce geçmeyen bir diz ağrım oldu. SPD pedalların da diz ağrısı yaptığı söyleniyor o yüzden biraz çekinip bu işi ağırdan alıyorum.

Eklemleri ve bağları çok zorlamadan, hafif ağırlıkta hızlıca pedal çevirmek en iyisi sanırım.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Pedal olarak M-520 gayet yeterli bir pedal..
    Ayakkabı konusunda da Bontrager'ın modellerini inceledim gerçekten ayağa güzel oturuyorlar ve bayağı konforlular ama ayak yapısıda önemli, o yüzden olabildiğince modelleri deneyip ayağınıza tam oturan modeli tercih etmelisiniz.. Ayrıca nasıl çorap giyeceğinizi de göz ardı etmeyin, ayakkabıyı denerken kalın çorap giyip, bisiklet sürerken ince çorap giyiyorsanız ayakkabı biraz bol olabilir.. Ayrıca eğer imkanlarınız el veriyorsa tokalı model ayakkabılar ayağınıza çok daha iyi oturacaklardıır ama çok performanslı sürmüyorsanız çokta gerekli değiller.. Onun haricinde eğer günlükte de kullanırım diyorsanız ona uygun yumuşak tabanlı modelleri tercih edebilirsiniz bu sayede yürümeniz gerektiğinde de konfordan ödün vermemiş olursunuz...
    Bağlar konusunda da pedala giren kali sağa sola, ileri geri ayarlayabildiğiniz için kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle ayarlarsınız ve dizlerinize aşırı yük bindirmemiş olursunuz.. Bunun yanında göz ardı edilen bir nokta da, SPD'de ayağınız normal pedal seviyesinden biraz daha yukarıda duruyor ve bu yüzden selenizi çok hafif yükseltmeniz gerekebiliyor. Bunu atladığınız da düşük sele yüksekliği yüzünden, diz ağrısı meydana gelebiliyor..

barisd bunu beğendi.
  5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ayakkabı exustar kullanıyorum ve günlük yaşamda kullanabileğiniz dikkat çekmeyen bir ayakkabı fiyatı ise oldukça uygun 100TL gibi bir fiyata Delta bisikletten bulabilirsiniz,kolay gelsin

barisd bunu beğendi.
  6. barisd

barisd Yeni Üye

Seviye:
    Bontrager'ı incelemiştim, çok güzel şık ama ayağıma uyanını bir türlü bulamadım ve o gün ayağımda biraz kalın bir çorap vardı, "acaba nasıl çorapla denemeli" diye düşünmüştüm.

Bu tavsiyeleri aldıktan sonra en iyisi pedal ve ayakkabı satan bir yerde bunları denemek olacaktır sanırım.

7. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Pedal olarak benim de kullandığım ve en yaygın kullanılan pedal olan Shimano PD-M520 uygun bir seçenek.

Ayakkabı olarak da eğer yeni bir ayakkabı alacak olsam tercihim Shimano SH-M122 gibi güzel, uygun fiyatlı ve hafif bir spd olurdu. MT41 gibi hantal MTB ayakkabıları ayağınızı çok yoruyor.

8. McMILLERR

McMILLERR Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Northwave SPD pedallarda gayet dayanıklı, şık ve sağlam ayakkabılar. Ben gayet memnunum ama biraz fiyatlarının pahalı olduğunu söylemeliyim .

9. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Şu an Northwave kullanıyorum ve açıkcası tavsiye etmiyorum, yaklaşık 4 aylık yoğun kullanımdan sonra kenarları açılmaya başladı.. Taban peformansı ve rahatlıkları iyi ancak çokta uzun ömürlü değiller.. Ayrıca garanti konusunda da bira takım zorluklarla karşılaşmanız mümkün ..

pala bunu beğendi.
  10. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    scott race mtb all mountain kullanıyorum..cok rahat ve kullanılıslı gundelik hayatta da kullanılabilir estetik olarakda fazlasıyla tatminkar..