Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd pedal ve ayakkabı seçimi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ahmet hamdi alsat tarafından paylaşıldı.

1. ahmet hamdi alsat

ahmet hamdi alsat Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben spd ye geçmeyi düşünüyorum orta seviye bişeyler arıyorum pedal ve ayakkabı olarak. bir de spd sisteme geçmek çok şey kazandırırmı aslında deneyimleriniz paylaşırsanız sevinirim

2. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:

Öncelikle spd pedal vites-çekiş sistemine kesintisiz bir güç aktarımı sağlıyor çünkü bir düz pedalda bir ayağın aşağı inerken maksimum gücü uyguluyor ama diğeri yukarı çıkarken minimum güçte çünkü pedalla bağlantısı kesiliyor neredeyse ama spd pedalda bir ayağını indirirken diğeriyle çektiğin için bu sana performans artışı olarak geri dönüyor. Ayrıca farklı kas gruplarını çalıştırıyor. Ve bacağın farklı yerlerindeki kasların gelişimini sağlıyor özellikle yokuş çıkışlarında daha rahat pedal çeviriyorsun. Ya da sprint atacağın zaman ayağının pedaldan kayma riski olmuyor düşünsene sprint atarken ayağın pedaldan kayıyor ve asfalt ile pedal arasında sürtünüyor.. Benim bileğimde sırf bu yüzden geçmeyen yara izleri var. (pedal girmişti hafiften) bu nedenle spd.

Dezavantaj olarak ise, alışma dönemi çekerken düşebiliyorsun,
    trafikte dur kalk sorunu alışana kadar oluyor bu nedenle pedala alışana kadar (en fazla 1 hafta) trafiğe çıkma ya da ıssız yerlerde sür.
    Ayrıca durmak zorunda olduğunda tek ayağını çıkarıp ağırlığını o tarafa verirsen hem durman hem kalkman kolay olur ikisini de çıkar tak sorunu olmaz.
    Alışana kadar yay ayarını gevşek tut, böylece ayağını dışa kırdığında kilit, pedaldan kolay kurtulur. Ama alıştıktan sonra çok gevşek tutma zira sprint v.s atarken ayağından kurtulabiliyor ve yine düz pedaldaki durum olabiliyor.

Benden bu kadar birde link olacaktı:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=23850

3. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Ben SPD'ye yeni geçenlerdenin. 2 tane 1 günlük tur ve geçen hafta yaptığımız tersten GPA'da (Marmaris-Datça-Bodrum-Akyaka-Marmaris) yoğun kullanım fırsatı buldum.

Önce ekipmandan başlayayım :M540 shimano pedal + Mavic Alpine ayakkabı.

Pedalı orta düzey bir pedal olsun diye aldım. Ayakkabıyı da turlarda yürüyüş kolaylığı sağlasın diye. (Yanımda ayrıca ayakkabı da taşıdım.)
    Her ikisinden de çok memnunum. 1-2 kez düşme tehlikesi geçirdim. Ama son anda refleksle ayakkabı pedaldan çıktığı için problem olmadı. Yine de pedala bir de platform taktım. Şehir içi ve yoğun trafiği olan yollarda kullanıyorum. Bence iyi de yapıyorum. Özellikle bir keresinde Bostancı'da yokuş yukarı çıkarken durmak zorunda kaldığım için bir arabanın önüne düşme tehlikesi geçirdim. Son anda kurtardım. Bu sebeple tedbirli olmak için platform çözümü benim açımdan iyi bir çözüm. Uzun yolda spd'nin bir kaç faydasını gördüm. Önce pedala doğru noktada basma konusunda yardımcı oluyor. Ayağın bağlı olması, bisikletle bütünleşme hissini artırıyor. Sert tabanı güç kaybını azaltıyor. Bugüne kadarki turlarda yoğun yokuşlar dizimde daha fazla zorlanmaya sebep olurken pedala hem basıp hem de çekebilme bu zorlanmayı azaltıyor. Yokuşu çıkarken farklı kasları çalıştırıyorsunuz. Tabi tümüyle yorgunsanız itme veya çekme fazla farklı sonuç vermiyor. :)

Sonuç olarak spd'yi özellikle uzun turlarda, trafiği nispeten az yoğun yerlerde öneririm. Şehir içi için veya yoğun trafikli ortamlarda ise ya spd'den uzak durulmalı ya platform kullanılmalı ya da her zaman olunması gerektiği gibi "çok dikkatli" ve hazırlıklı olunmalı.

Herkese kazasız ve keyifli turlar.

five

4. ahmet hamdi alsat

ahmet hamdi alsat Aktif Üye

Seviye:
    çok teşekkürler arkadaşlar benim için çok yararlı oldu bu bilgiler

five ve Dizdar MERT bunu beğendi.
  5. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Söyleyebileceğim şey şudur ferhat abimin değimiyle bisiklet ikiye ayrılır spd öncesi ve spd sonrası ki bu kesinlikle doğru bırakın trafiğin az olduğu yeri çok olduğu yerde bile spdsiz olmuyor sadece alışmak gerekiyor oda 2 saatte hallolur pedalda ise PD-M540tan aşağı pedal almayın

6. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    m520nin nesi var ya :D kutuda yazılanlara göre tek farkı ağırlık...

7. StreetRide

StreetRide Üye

Seviye:
    Teşekkürler bu konu hakkında da bilgim oldu.:)

erkan yurttas bunu beğendi.
  8. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende spd ye geçmek isteyenlerdenim bir kaç kere arkadaşlarımın bisikletlerinde denedim ve hayran kaldım yakın zamanda bende geçmeyi düşünüyorum ;) başlangıç için m520 de gayet iyi bence tabi başlarda pedalın ayarını gevşek tutmak gerek