Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal Teknikleri Hakkında

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Batuhan Ustaoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan Ustaoğlu

Batuhan Ustaoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba teknik bir konu olduğu için buraya açtım konuyu

yol bisikleti kullanıyorum spd pedallara daha dün geçtim.Hem itme hem çekme kuvvetini akıcı olarak ve olması gerektiği gibi kulalnmak için nasıl pedal çevirmek gerekiyor ? Bununla ilgili açılmış olan konularıda incelemek isterim ama onun dışında kendi düşüncelerinizide söylerseniz sevinirim.

2. Hakim Arslan

Hakim Arslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Pek bir inceliği yok aslında zamanla alışacaksınız zaten, ilk aşamada yayı gevşek tutun alışınca sert ayara getirirsiniz.
    Tırmanışlarda zorladığı anlarda biri ile basarken diğeri ile çekersiniz, düz yolda da seri bir şekilde hem basma, itme, çekme yapacaksınız. saat 1 yönünde basma. 12-6 yönünde itme. 8 sönünde de çekme yapacaksınız :)

Batuhan Ustaoğlu bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yaşın kaç gözükmüyor ama yılların verdiği alışkanlık ile spd ye geçiş de yapsan belirli bir süre yine sadece basma kuvvetini kullanırsın zorlandığın durumlarda otomatik olarak çekme başlar zamanla düzgün ve dengeli kullanım oluşur .Bu dengeli kullanımın oluşmasını hızlandırmak istiyorsan fırsat buldukça tek bacak çalışması yap yani tek bacağını kilitten kurtar pedala hiç dokunma aşağı sallandır diğer kilitli taraf ile düz yolda gidebildiğin kadar git sonra bacak değiştir.Bu çalışma aynı zamanda doğru pedal çevirmeye de katkısı olacaktır.

4. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    cevaplarınız için teşekkürler
    16 bitti sayılır 17 ye giricem.
    çekmeyi tam olarak yapamıyorum birkaç şekil denedim ayağı biraz ileri iterek falan ama tam istediğimi bulamadım önerebileceğinz neler var

5. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    Yok mu oneriniz

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yukarıda öneriyi yazmıştım zaten başka nasıl bir öneri bekliyorsun anlamadım.Tek bacak çalışması yapacaksın ayrıca bisikletinin sele ve ergonomik ayarları doğru olacak kadansını yüksek tutmaya çalışacaksın hepsi bu kadar.Son olarak da 2 günde mucize beklemeyeceksin çalışmaya devam edeceksin. spd pedal ve ayakkabı alınca insanlar bir anda yüzde 40 performans artışı bekliyor boş bir beklentiden öteye gitmeyecek bir durumdur.

amoush00 bunu beğendi.
  7. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    Mesajiniz icin sagolun
    Farkli bikac bisey Daha ogrenmek icin yazdim

8. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Zaten sorunun içerisinde kendin yazmışsın. Pedal çevirmek. Pedala basma, çekme gibi tabirleri unutup elle çevirir gibi ayaklarla çevrilecek. Ferhat Köse' nin de yazdığı gibi tek pedal çevirmek bir antrenman şekli(30 saniye- 2 dakika, düzlükte veya hafif yokuşta)). Bundan başka yokuşlarda ayağa kalkmadan kesintisiz bir şekilde sadece çevirmeye çalışmak(2dakika-20 dakika). Veya çok küçük bir viteste, düzlükte veya inişte (tamamen boşta gibi) ayağa kalkıp çok yüksek devirle çevirmek(30 saniye - 2 dakika). bunu yaparken vücudun hareket etmemesine dikkat etmek, sadece bacakları çalıştırmak....v.s.
    Bu eksersizlerin hepsi enterval antrenmanlara girer ve hem pedal çevirme tekniğini, hem de güçlenmeyi sağlarlar.

9. Batuhan Ustaoğlu

Seviye:
    Onerileriniz icin sagolun,deneyecegim.

10. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    batuhan çok basit aslında tek ayagını kallere koy ve tek ayagınla pedal çevir sonra diğer ayagına geç onunla çevir bütün diğer yöntemlerden daha iyi sonuç alıcaksın doğru çevirme tekniğini öğreniceksin.tek ayagınla 2 km git sonra diğeriyle 2 km.zaten beynine kazınır sonra

11. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir şey de ben önereyim. pedalı çekerken, günlük hayatta pek kullanmadığımız hamstrir yani arka bacak kaslarını kullanmamız gerekiyor. Günlük hayatta çok kullanmadığımızdan bu kasların eğitilmesi gerekiyor. Bu da pedallarken biraz konsantrasyon isteyen bir şey. Nerede okudum tam anımsamıyorum ama ünlü bir bisikletçinin tavsiyesi diye hatırlıyorum. Bu kasları günlük hayatta kullandığımız durum örneğin, ayakkabımızın altındaki çamurdan kurtulmak için bir duvar köşesi ya da ızgaraya sürttüğümüz zaman ki harekettir. o yüzden, pedala basma işi biterken, yani örneğin ayağımız saat beş konumunu aldığında, çekmeye konsantre olmak ve tıpkı ayakkabının altındaki çamuru çıkarmaya çalışır gibi geriye doğru çekmek. çekme işini saat 7 konumuna bırakırsanız, momentumu kaçırırsınız. Düzgün yaptığınızda performansın arttığını mutlaka hissedeceksiniz.

Oğuzhan Y. bunu beğendi.