Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal Talihsizliği

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Lotusan tarafından paylaşıldı.

1. Lotusan

Lotusan Dağ Keçisi

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Baştan Anlatayım ; Spd pedala geçeli ve alalı 1 hafta oldu, Aldıktan sonra Spd pedalı yuvalarına soktum herneyse, (Gres Yağı Kullanmadım) Aynakol zaten alüminyum du ve pedallar'dan birini ters sıkıştırmaya çalışınca Spd pedalın çelik dişleri içerde ki alüminyum dişleri söktü attı (Bunu 50 Km'lik bir turun ardından anlayabildim çünkü yol boyunca ben çevirdikçe pedal yerinden hafifçe çıkıyordu eve kadar dayandı ve baktığımda pedalın içerisinin yalama yaptığını ve alüminyum dişlerin koptuğunu gördüm bu şekildeydi dişlerin yarısı duruyordu yarısı da düzleşmişti;

Sonra bisiklet tamircisine gittim adam zorla sıkıştırmaya başladı alyen anahtarla pedalı pedal sıkışıyordu fakat içeriye çapraz giriyordu bu yüzden içeri tam girmesi için bisiklete parelel olarak spd pedalın kenarından şiddetle vuruyordu içeri girmesi için içeri girdi bir süre idare etti ama bir kaç gün sonra pedal yerinden yine çıkıyordu ayrıca pedalın dönen kısmı ağır dönüyordu, herneyse sonra sanayide bir tornacı buldum adamın işi bisiklet değildi ama bisikletçiler yanında halt ederdi, adam baya uğraştı pedal giriş kısmını temizledi değişik kesici bi alet ile içerdeki tüm alüminyumu düzleştirdi yeni diş çekti oraya sonra spd pedalın dişlerini de o dişlere uydurdu buraya kadar herşey güzel adam soktu oraya ancak kırarsan çıkar dedi sağlam olduğunu söyledi sonra oradan çıktım eve geliyorum pedalın ayağımızı taktığımız yerinin kaymaya başladığını gördüm her pedal çevirişimdi yerinden kayıyordu (Pedal'dan bahsetmiyorum, o zaten şuan sapasağlam) her pedal çevirişimde tak tuk ses geliyordu ve anladım ki gittiğim ilk bisikletçi spd pedala vurduğunda spd pedalın içinde ki bilyeleri kırmıştı ve bu bozuk bilyeler de ses çıkarıyordu ve içeri de ki plastik halka da pedaldan ayrı bir yerde duruyordu ve diğer pedala göre kaydığı için pedal ile ayağımızı taktığımız yerin uzunluğu epey fazlaydı şöyle göstereyim ben evde kayıp ve neredeyse çıkmak üzere olan kilit yerini tamamen çıkardım ki zaten kolayca çıktı sonra içini güzelce temizledim yeniden yağladım kilit kısmının içinde ki boşlukta bildiğiniz üzere bilyeler vardır ve kilit yerini sallayınca içinden ufak kırık bilyeler çıktığını gördüm sonra her neyse içine lastik halkasını da taktım ve şuan gayet iyi dönüyor ama tek sıkıntı yerinde durmaması diğer pedalım gibi olsun istiyorum dönsün ama kayıp gitmesin yan tarafa doğru, daha iyi anlamanız için bakın ;

Çubuğun en ucunda bir vida var o da sağlam ama sorunu anlamış değilim bundan önce neden kilitlenip dönmeye devam ediyordu ve neden yan tarafından şiddetli bir şekilde vurunca bilyeler dağıldı ve dönmeye devam ediyor ama yerinde de çıkıyor ? Bu durumda ne yapabilirim arkadaşlar ? Lütfen yardım edin yeni bir spd pedal alamam çünkü sanayide açtığımız dişler her spd'ye uygun değil bu yüzden sadece bunu kullanabilirim ve üstünde neler yapıp da kilitli kalmasını ve dönmesini sağlayabilirim (Şuan tak tuk ses çıkarmıyor) Bunun içinde ki mekanizmanın nasıl çalıştığını bilen var mı ? (Pedal ; Btwin Yol Pedalı 500)