Spd pedal seçimi

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar shimano M064 ayakkabıyı aldıktan sonra geriye pedal almak kaldı.Yalnız 2 pedal arasında kaldım sizin tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum.
1.pedal:(Shimano PD M530) (link)
2.pedal:(Shimano PD M520) (link)

Scudo

tursucuk

Üye
Tepki
7
Mobilden girdigim icin bakamadim, hangisi daha hafifse ayakkabinin turune uyuyorsa onu al. Ben btwin mtb spd pedali kullaniyorum memnunum

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@serdarkoc
Ayakkabınıza en uygun pedal 2. sıradaki olan pedal'dır. Sizin için ne kadar önemlidir bilimiyorum ama küçük bir tüyo vereyim size bu 520 ve 530 pedallar hakkında.
Bakım yapmak istediğinizde göbeği (link) özel anahtar yardımıyla açıyorsunuz. Bu da size ek masraf olabilir, birde bu pedallar nedendir bilmiyorum ama 540 modeline göre daha çabuk bakım gerektiriyor ve bir süre sonra göbekten ses yapmaya başlıyor. Bu da küçük bir bilgi olsun :)

Yinede siz bilirsiniz ama benim size tavsiyem (link) modelinden yana olacak. Daha az bakım gerektirir ve uzun kullanımlarda göbek milinden ses yapmaz.

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Şuanlık 520 bana yeteceğini düşünüyorum.İnşallah yeni bisikletime 540 takarım. :)

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Aklınızı karıştırmak gibi olmasın ama aynı serilerin bir tarafı düz olan A-520 veya A-530 'a da bir bakın derim ben. Ben 530 kullanıyorum çok rahat. Her zaman SPD uyumlu ayakkabı giymek zorunda kalmıyorsunuz..

• Beğen
Tepkiler: SerdarK.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@serdarkoc

Size benim seti göstereyim anlarsınız direk hangi pedalı alacağınızı zaten. Best match olarak çıkıyor shimano sitesinde.

image.jpg

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tolga Çelebi Ayakkabılarımız aynı sizin pedallar M530 peki memnun musunuz?

Forumda da 2.el M530 satılıyor onu da alabilirim.

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar bende yol bisikletime SPD pedal ve ayakkabı almak istiyorum , iki tür kilit sistemi var hangisini almalıyım , r540 ve a520 dersem daha anlaşılmış olurum belki kilit sistemi ve kal'leri farklı . Tercihimi neye göre yapmalıyım acaba ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@celikeren

Amacınız performans ise yol bisikleti pedalları tercih etmeniz doğru olur, daha büyük alan daha çok güç aktarımı demektir.
Yok ben trafikte, ulaşım amaçlı veya sahilde keyfe keder biniyorum derseniz a520 tarzı MTB kali olan bir pedal; yok dağda çamur, toz, toprak içinde biniyorum derseniz de yine a520 tipi kali olan ama daha açık, yani tozu toprağı daha rahat dışarı atacak (ör. Crank Brothers Egg Beater), bir pedal daha iyi olacaktır.

Ayrıca çok fazla tak çıkar yapacaksanız yine çift taraflı MTB pedalları ve kalli ayakkabılarınızla çok yürüyecekseniz MTB kalleri bunun için daha uygundur.

(link)

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.748
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben CAAD10 bisikletimde @Tolga Çelebi'nin de tavsiye ettiği M530 pedalları kullanıyorum, hem de uyumsuz olması gereken Click'R ayakkabılarla.

Evet SPD-SL pedallar daha iyi güç aktarımı, esnemezlik, performans artışı sunuyor ama Istanbul şartlarında bisikletten sıkça inmek zorunda kaldığınızda pedalın çift taraflı oluşu ve ayakkabılarınızla rahatça yürüyebiliyor olmanız nimet haline geliyor.

Hedefinizde yarış koşmak, Strava segmentlerinde KOM kovalamak, uzun mesafelerde yüksek ortalamalar tutturmak varsa aldığınız ayakkabı da, baktığınız pedallar da yanlış tercih.

Ancak beklentiniz şehir trafiğinde rahatlık ise ve bunun için performanstan kaybetmeyi göze alıyorsanız mtb pedalları yol bisikletinizde kullanmanıza engel yok.

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
@Edip Dinçer
Edip hocam Detaylı bilgi çok Teşekkürler. Mevcut mtb 'mde t400 pedal kullanıyorum çok bilinçli almamış olsamda memnunum . Yine aynı sistem almayı kendime uygun hissediyorum . Izmirde şehir içinden çok uzun yol da Performans için kullanmayı düşünüyorum ,

• Beğen
Tepkiler: Edip D.