Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal Kullanımı Diz ağrılarının azalmasına yardımcı olur mu?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ramon71 tarafından paylaşıldı.

1. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Yüksek kadans,sele posizyonu vs. dikkat etmeme rağmen,dizde hafif ama kronikleşmeye giden bir ağrı peydah oldu.Bisiklete ara verince bir süre azalıyor,tekrar bindiğimde hafif hafif yine başlıyor.

Bunun azalmasında SPD pedal kullanmanın bir etkisi olur mu yada ağırlık salonunda üst bacak çalışmak bu sorunu azaltabilir sizce ?

Bir diğer sorumda, uzun süreli binişlerde kasık bölgesinde uyuşma oluşuyor,bir nevi hissizlik gibi.Arada ayağa kalkıp dinlendirsem bile oturunca devam ediyor.Selenin pozisyonundan olabilir mi ?

Teşekkürler

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Spd nin veya ayakkabının diz ağrısıyla direk bir bağlantısı olabileceğini sanmıyorum. Salonda yapacağınız düşük kilo yüksek tekrar leg ektansiyon ve leg körl hareketleri sorunlarınızın hızla çözülmesinde faydalı olacaktır... Yine hayat tarzınız, kötü beslenme, stress vs de diz ağrılarının oluşmasına ve/veya iyileşmemesine sebeb olabilir..

Mert Kabtan ve gokhancan bunu beğendi.
  3. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Ağrınızın tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum ama benim sağ dizimin biraz üzerinde zamanında yanlış kadro ölçüsü ve sele ayarında uzun süre zorlanma sonucu kıkırdak dokuda açılma oldu. Özellikle uzun turlarda tekrar sorun çıkarabiliyordu.

19.5" kadro ve normalden biraz yüksek sele ile epey çözdüm sorunu ama Spd'ye geçmem ile daha çok rahatladım. Dizdeki problemler genelde pedala basarak kuvvet uygularken sorun oluyor. Çünkü bu durumda dize yük biniyor. SPD kullanırken bas-çek dengesini ve özellikle tırmanışlarda çek yoğunluklu pedal çevirme ile diz sorunlarından ciddi ölçüde kurtulabilirsiniz. Bence mutlaka deneyin.

Tecrübeyle sabittir çünkü. 100 km gidince tekrar zorlayan dizim doğru kadro boyu, sele ayarı ve spd ile 182 km gün ve 4 gün 560 km'lik gezinin sadece bir bölümünde sorun çıkardı. O da rüzgar arkamda iken 60 km boyunca 40-45 km/sa hızdan aşağı düşmemeye uğraşırken oldu. Aşırı zorlama yine...

Sonuç olarak dene. Faydasını göreceksin. Bir de spd kullanırken seleyi ne kadar yükseltirseniz çek kaslarınız daha çok çalışıyor. Bunu da deneyebilirsiniz.

Kasık bölgesindeki uyuşmaların iki çözümü var. En önemlisi pedli tayt kullanmak. Dışınıza giymeseniz bile içinize mutlaka giyin. Büyük faydasını göreceksiniz. Bunun dışında uyuşma olduğunda bir kaç pedalda ayakta çevirirseniz sorun daha az olur ;)

4. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Cevabınız için teşekkür ederim.Stres faktörünü sıfırlayamasak da :) diğer bahsettiğiniz konulara dikkat etmeye çalışıyorum.

5. ramon71

ramon71 Kıdemli Üye

Seviye:

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.Dizinizde bahsettiğiniz ''kıkırdak dokuda açılma'' sorunu kalıcı bir durum mu ? bisiklete binmenize ne kadar engel oluyor ?

6. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Dizimdeki kalıcı bir durum. ilk ortaya çıktığında doktora gitmiştim, röntgen çekildi. Bende de var dedi doktor. Sorun olmaz dedi. Tabi zorlayınca sorun olması normal.

Bisiklete binmeme artık pek engel değil. Dediğim gibi yüksek kadro, sele ve spd ile yukarıda bahsini ettiğim turu bile yapabildim çok şükür.

Bir de yüksek kadans her derde deva imiş... Bunu da unutma ;) Hakan abimin tavsiyesini dizimdeki sakatlık çıktı çıkalı uygulayan ve tecrübe eden biriyim.

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  7. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hocam bravo çok iyi bir öneri yapmışsınız.

Barbell squat, http://www.exrx.net/WeightExercises/Quadriceps/BBSquat.html

Özellikle kalf ( baldır ) bölgesi icinde

Barbell standing leg calf raise.

http://www.exrx.net/WeightExercises/Gastrocnemius/BBStandingCalfRaise.htm

Ayrıca site içerisinde butun egzersizler vardır. Vücudumuzun her bölgesini çalıştırabileceğimiz egzersizler.

saygılar.