Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnceleme SPD pedal ilk izlenimler (r540 yol pedalı)

Konu, 'İncelemeler' kısmında Ulaş Çavuşoğlu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.
    Geçenlerde @Saim Karagöz abimden 2. el olarak aldığım pedalların yanına @bilalfidanboy abimden aldığım 2. el r065 spd sl yol ayakkabılarını da ekleyerek spd pedal sistemine geçmiş bulundum. Bugün yaklaşık 40 dakika takmaya çalışmalar, takamamalarla geçti. Bir türlü takamıyordum. Çıldırdım bir ara; kaldırdım, bisikleti fırlatıyordum. "Son bir kere daha sakince deneyeceğim, olmazsa eve döneceğim" dedim, taktım, oldu :) :).
    Biraz stresli ve gergin başlayan hikayemizin sonunda yol almaya başlamıştım. Ayakkabıları spdlere kilitlemiş, normal pedallarımla yapamadığım tempoda sürüyordum. 300 metre git gel yaptım, hayatımın en güzel 600 m sürüşüydü :D. Gerçekten çok ayrı bir tat.
    Bir kaza atlattım; dururken çıkaramadım, stres oldum, yan arabaya kapaklandım. Ama sorun değil, değerdi :).
    Neyse, asıl inceleme diyebileceğimiz kısıma geçelim; pedallar rahat ve gerçekten fiyatına göre hafif (0'ı 150TL yanlış bilmiyorsam), 237 gram ağırlığı var. Ayakkabılar da gerçekten rahat ve gene fiyatına göre hafif ayakkabılar (0'ı 200TL, 200 gram tanesi). Almak isteyen ve çok para harcamak istemeyen 2. el olarak bu seti alabilir. Çok kullanışlı bir söz vardır ya '' spd den önce bisiklet sürmüyormuşum'', aynen öyle hissettim.
    Neyse, nasıl bitireceğimi bilemedim. ''Vurur yüze ifadesi yazımı bitiriyorum bir tanesi''. Az da olsa 300 metrelik deneyimlerimi elimden geldiğince anlattım hikayemle karışık (evet biliyorum daha çok hikaye anlattım). Umarım almak isteyen ama emin olamayan arkadaşların kafasında bir şeyler oluşmasında yardımcı olmuştur yazı.
    Haydin iyi forumlar .....

2. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Hayırlı olsun ^^ Ben de spd geçmeyi düşünüyorum ama baya ürkütücü bir şey :D

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  3. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Nini bende ürkmüyo değildim ama çok eğlenceliydi ya :D o 300 metre o takabilmenin mutluluğu .... Öneririm forumdan güzel 2. El bulursan kaçırma

4. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Yol bisikletine iyice alışayım da denicem ben de :p

5. Emre Yazıcı

Emre Yazıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İlk sürüşte su içmek için durduğumda unutmuştum haliyle devrildim tabiki şimdiyse spd olmadan yol bisikletinden inip dağ bisikletinin üstüne çıktığımda spd pedalın ne büyük bir icat olduğunu daha iyi anlıyorum 2.el bulup dağ bisikletinide spd yapacam bir aksilik olmazsa sizede tavsiye ederim..

6. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Benim korktuğum diğer bir nokta her gün Kızılay'a gidip geliyorum orası da kalabalık olduğu için sürekli dur kalk yapmam lazım bu da beni korkutuyor mutlaka düşerim :D

7. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Nini daha rahat çıkıp giren bi model alabilirsn dağ modelleri daha rahat diye biliyorum

8. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Hiç bilgim yok spd pedalları henüz araştırmadım ama düşünüyorum

9. cervèlo

cervèlo Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    540 pedal kullanırken başlarda rahat bir şekilde ayağınızı takip cikartabiliyorsunuz. (ayar vidasindan sertlik ayarı yapılabilir. ) belli kullanımdan sonra pedalın plastik kallerin oturduğu yerde gicirdama yapabiliyor. Ama belirli araliklarda az miktarda ince bir yağ kullanılırsa sorun ortadan kalkıyor tabi yağlama önce temizlemenizi tavsiye ederim çünkü araya biriken pislikler pedal in sertleşme sine yol açıyor. Diğer sıkıntısı siyah boyası nın sık kullanımlar da çabuk ciktigini gördüm. Bunların dışında akici bir pedal almak isteyenlere başlangıç seviyesi olarak tavsiye edebilirim. Bir sonraki etapta look keo pedallara bakmalarini önerebilirim

yusufgs3625 ve Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  10. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @cervèlo bilgilendirme için teşekkürler temizliğini ne gibi yapmalıyım wurth un parça temizleyicisi işime yararmı ? Yağ olarak gene wurth zincir yağım var onu sıksam yağlamada işime yararmı ?

11. V3DAT

V3DAT GezeLim qöreLim modumda :D

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    dünki okuduğum bi yazı geldi aklıma Bağyandan satlık piskelet (sahibimden.kom)
    amatör mtb kullanıcısı olarak hayretler içindeyim nasıl bi zevk bu :D hayırlı olsun yeni ayakkabı ve pedallarınız kazasız sürüşler :)

12. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Spd pedal'da ortalama düşüş sayısı 3 olup, bu düşüşler aşırı komik anlara yol açabilir ancak işin iyi tarafı bu düşüşler insana pek hasar vermez :)

13. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Düşmeden öğrenen var mı bilmiyorum. Ben ilk kez bir kırmızı ışıkta durduktan 10-15 saniye sonra düştüm :) Aslında düzgünce durmuş ve sağ ayağımı çıkarmış bekliyordum. Sol omuz üstünden arkaya bakmamla düşmem bir oldu. Nasıl olsa durdum diyerek sol ayağımı çıkarmamıştım ama vücudum hafifçe sola yatınca toplayamadım.

Yolcular için çözüm var mı bilmiyorum ama MTBciler ve şehirciler tek tarafı düz pedal alabilecekleri gibi benim gibi tek tarafa platform da takabilirler. Çok dur kalk varsa anında kilidi bırakıp pedalı çeviriyorum, al sana düz pedal.

14. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Düşmeden öğrendim :) r540 light action kullanıyorum. Kullanmaya başlamadan önce 15 - 20 kez tak çıkar yapıp atladım bisiklete. Özellikle yokuş için bulunmaz nimet.

15. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    İlk sürüşler biraz stresli olur ama alışınca çok keyiflidir.
    Ben öyle bir alıştım ki arada katlanır bisikletimi kullanırken bile pedaldan ayağı kaldırış sanki kilitliden çıkarma gibi oluyor.
    Ama tabi yoğun trafikte zahmetli oluyor.
    Tehlikesiz boş arazide bir süre alıştırma yapmak en iyisi...

yusufgs3625 ve Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  16. JamesFord

JamesFord Aktif Üye

Seviye:
    Valla hiç kullanmadım arkadaşlar ama ben düşeceğimi anladığımda o adrenalinle ayakkabıyı çıkarabilirim diye düşünüyorum, bu yüzden klasik pedalda devam :D zaten mtb sürüyoruz çokta gerekli değil diye düşünüyorum, kullanan arkadaşlar daha iyi bilir tabi

17. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    @Ulaş Çavuşoğlu Gerçekten müthiş müthiş farklar var mı? Tırmanış ve sprint için özellikle fark ediyor mu gerçekten? Alacağım ben de henüz bütçe oluşturamadım.

18. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Uptown Cyclist yani 300 metrede fazla gözlem yapamadım ama bisikletle kendinizi bütün hissediyosunz ve çok daha çabuk hızlanıyosunuz derlerya doğruymuş fırsatınız olduğunda alın 2. Eldede güzel ürünler düşebiliyo arada yoklayın

@JamesFord asıl gerçekten araziye giren mtb ciler için gerekli :D

Yusuf !!WOW!! ve I am the Uptown R. bunu beğendi.
  19. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    @Ulaş Çavuşoğlu 2.el düşünmüyorum ya :( Şimdi kış da geldi ne de olsa yavaş yavaş kullanacağım o yüzden pek gerek yok.Cevap için teşekkür ettim beklediğim buydu :p

20. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    @Uptown Cyclist Ulaş Bey'e sordunuz ama izninizle araya gireyim.
    Evet çok avantajlı.
    Öncelikle pedala itme kuvveti yanında çekme esnasında da kuvvet uyguluyorsunuz. Yani bacakta güç dağılımı ile daha az yorgunluk oluyor. Hatta çok dik ve uzun yokuşlarda bazen ön kasları dinlendirmek adına sadece pedalı çekme kuvveti ile bisikleti sürüyorsunuz.
    Bir de ani hızlanma ya da ayağa kalkma esnasında ayakkabının pedala tutunması güvenlik açısından faydalı oluyor.
    Ah unuttum, son olarak da normal pedalda ayakkabı tabanı pedalda küçük sürtünmeler yapar ve gücün bir kısmı uçar gider, bunda ise ayağın tüm hareketi güç olarak pedala aktarılıyor.
    Yani kesinlikle öneririm.