Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Pedal Farkı Nedir ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında alirauf tarafından paylaşıldı.

1. alirauf

alirauf Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    SPD almayı düşünüyorum etkili mi? Farkı var mı?Düşersen mesela pedalı hemen çıkartabilir misin ? :cool:

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    SPD, Shimano'nun kilitli pedal sistemine verdiği isim. Genel olarak kilitli pedallardan bahsediyorsanız, elbette etkili. Bir defa bacaklar sadece inerken değil, çıkarken de güç sarf ediyor olacaklar. Özellikle yokuşlarda büyük kazanç olur. Sonrasında, basınç uyguladığınız yüzey alanı, düz/platform pedala göre daha küçük olacağından, daha etkili kullanacaksınız enerjinizi. Ben de yakın zamanda geçeceğim. Yol pedalı mı MTB pedalı mı, ona karar vermeye çalışıyorum. Birkaç deneme sürüşü yeterli oluyor zaten. İmkanınız varsa, çevrenizdeki arkadaşlarınızdan deneyebilirsiniz.

Düşme-kalkma durumları da zamanla atlatılacak şeyler. Düşmeyi bildikten sonra, pedal kısmı sorun olmayacaktır. Yol bisikleti yarışlarında millet birbirine giriyor, ortalık savaş alanına dönüyor ama pedal dert edilmiyor bile. :) Yol pedalında çıkarma-takma işi biraz daha meşakkatli olabilir fakat genel olarak alışmakla alakalı bir durum.

3. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yol pedalı alınca ayakkabı da yol ayakkabısı oluyor mecburen. yurumeye de uygun ayakkabılar genelde mtb pedala uygun oluyor. yol pedalında basılan yüzey daha geniş. kalleri farklı yol ve mtb pedallarının.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    SPD açılımı; SHİMANO PEDAL DİNAMİĞİ. Eğer MTB için alıyorsan etkisini arazide daha iyi hissedersin eğer daha önce normal pedal ile arazi turu yaptıysan, kesinlikle tavsiye ederim. Düşme konusuna gelirsek zaten 520-540 dahil ve sonrası pedallarda çıkarma gerginliği ayarı var bu sayede ayakkabıyı pedaldan ayırma gerginliğini isteğine göre ayarlıyabilirsin.

5. doguhan Gökalp

doguhan Gökalp Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Düşme konusunun biraz abartildigini düşünüyorum ben bi kere düşmüştüm o da aldigim ilk gundu ve y
    Dik bi yokustaydim

6. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bu pedallara alismak biraz zor. birkac defa ayakkabiyi cikaramadigim icin, hem de inis aninda dustum. alisana kadar zorluk cekiyorsun, ama ondan sonrasi kolay...

7. S26

S26 Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    SPD pedalın normal pedallardan en büyük farkı; hakkında aşırı miktarda konuşulup tartışılmış olması ama yine de çoğu kullanıcının veya kullanma adayının tatmin olmayıp tekrar tekrar bu soruyu SPD pedal için sormasıdır. :)

Konuya dönecek olursak; evet farkı var. Etkili. Bisikletle bütünleşiyorsunuz bu da kontrol kolaylığı sağlıyor. Sadece pedala basarken değil, yukarı çekerken de pedal çevirebiliyorsunuz. Kaslara etkisi de hissediliyor zaten sürdükçe. Sonuçta farklı bacak kaslarını da çalıştırıyor yukarı çekerken zorlamak. Hatta SPD tekniğine alışma yöntemlerinden birisi tek pedalla sürmektir, diğer ayak boştayken. Düşme meselesinde ise kafaya takacak hiçbir şey yok. Düşerken zaten nasıl çıktığını anlamıyorsunuz bile.