Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd kullanımı için yardım!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında gurolpakel tarafından paylaşıldı.

1. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    normal pedaldan spd ye gecmek istiyorum ve 540 modelini düşünüyorum fakat aklıma takılan bir soru var.spd pedalı taktıktan sonra spd pedalı çok kısa günlük sürüşler için (bakkala çakkala gitme,kısa 1-2 dk sürüşler v.s) de normal ayakkabıyla kullanabilirmiyim,yada kalıperli spd ayakkabı giyip ufak tefek işleri halletmek yada bisikletten inip kısa bir yürüyüş yapma ayakkabının altındaki bölüme zarar verirmi?

2. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    m540 modelini normal günlük ayakkabılarla sanırım ki 7 9 km ye kadar rahat kullanabilirsin. çok fazla problem olmayacaktır. ;) küsürat verdim ki attığım belli olmasın :p

gurolpakel bunu beğendi.
  3. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben spd nin 1 tarafına platform taktım şimdi pedalın 1 yanı kilitli diğer yanı normal pedal gibi. bu tarz bişey kullanabilirsiniz.

bugün taktım bende spd yi ve ilk sürüşü yaptım. ne olur ne olmaz diye takmıştım o platformları ama ihtiyaç duymadım.

gurolpakel bunu beğendi.
  4. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    bir sorun olmaz dikkatli kullanırsan başına birşey gelmez kallerlerinde eskimez korkma

5. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    o zaman en kısa zamanda bir spd edinmek lazım, verdiğiniz cevaplar kafamdaki ufak soru işaretlerinide ortadan kaldırdı.iyiki bu site ve sizler varsınız.allah razı olsun.

Onur Kahraman bunu beğendi.
  6. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer SPD-SL kullanmayı düşünüyor iseniz bisikletten fazla uzaklaşabileceğinizi zannetmiyorum. Yani SPD ayakkabıları ile bisiklete binip sonrada alışverişe çıkmayı hayal etmeyin. Yani bu imkansız değil ama kendinize işkence etmiş olursunuz. SPD ayakkabı ile yürümek biraz penguen yürüyüşüne benziyor. Ayağınızın ön tarafı kaller sebebi ile yukarıda oluyor. Yani biraz takunya giymiş gibi oluyorsunuz. Zaten ayakkabılardan takur tukur seslerde geliyor.

Yani o ayakkabılarla uzun yürüyüşleri ben kendim yapmıyorum. Başkasınada tavsiye etmem.

Fakat benim bahsettiğim R540 içindi. Yani yol bisikleti için. Dağ bisikletlerinin ayakkabıları daha rahat oluyor. Yani ben kullanmadım ama öyle diyorlar. Onlarla belki alışverişe bile çıkabilirsiniz.

gurolpakel bunu beğendi.
  7. İsa Mutlu

İsa Mutlu Aktif Üye

Seviye:
    Yeni almış olduğum karbon tabanlı SPD ayakkabılar ile (sanırım SIDI EAGLE 6 olması lazım) bir kat merdiven bile zor iniyorum. Aşırı sert bir yapısı var. Ama bisikletin üzerine bindiğinizde harikalar. İş yürümeye gelince tam bir işcence.
    Hem bisiklet hem de yürüyüş için uygun SPD ayakkabılarda mevcut tabiki.

gurolpakel bunu beğendi.
  8. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    o zaman 2 seceneğim oluştu mevcut cevaplarınıza göre:
    1. si: ya spd ye gectikten sonra sadece 8-10 adımla ufak işleri hallediceğiz,ve dolayısıyla dediğiniz gibi penguen gibi yürümekten kurtulacağız:)
    2. si: biraz fazla yürümemiz gerektiğinde yanımıza normal ayakkabı alacağız.

9. ertr

ertr Yeni Üye

Seviye:
    Ben uzun süredir dağ bisikleti için olan spd ayakkabılarla hem günlük işlerimi hallediyor hemde bisiklete biniyorum. Örneğin neredeyse hafta içi her gün sabah okula bisikletle gidip bütün gün spd ayakkabılarla gezip günü geçirdikten sonra akşam eve bisikletle dönüyorum. Bazen normal ayakkabıları bir hafta giymediğim oluyor. Üstelik ayakkabılarım da sert tabanlı olarak düşünülebilecek SİDİ EAGLE 5.

Bence hiç yapılmayacak birşey gibi görmek yanlış. Tabi ki dezavantajları var. Örneğin ayak spd ayakkabı içerisine alışana kadar oluşan ağrılar, günlük kullanımda ayakkabının zarar görmesi, sert tabanlı ayakkabıların çıkardığı ses, koşmada zorluk gibi...

Ama bunları düşünerek eğer genelde günlük kullanımda kullanılacaksa yumuşak tabanlı spd kullanmak daha iyi gibi geliyor bana. Tabi sürüş için sert tabanlı ayakkabıların performansı çok daha iyi olacaktır.

gurolpakel bunu beğendi.
  10. gurolpakel

gurolpakel Üye

Seviye:
    soylediğiniz dezavantajın yanında spd nın vereceği zevk(forumda okuduklarıma göre)hiç sayılır.
    Bu dedıklerinize göre kısa sürüşlerde zevkle yapılabilir,yumuşak bir ayakkabıyla o zaman.En kısa sürede spd ye geçmek lazım.