Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD ile ilk deneyimlerim

Konu, 'Bisiklet ve Ekipmanları Test Köşesi' kısmında Bisikletsurenadam tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. FERDİ İKİZ

FERDİ İKİZ 13 kiloluk yol bisikleti sahibi

Adı:
    FERDİ
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben yol bisikleti kullanıyorum ve dağ ayakkabısının yol için verimsiz olduğunu fark ettim, bunu anlatmaya çalışmıştım ama tam ifade edememişim. Eğer dağ bisikleti kullanıyorsanız dağ ayakkabısı mantıklı olur. Aslında bu ayakkabı konusunda gerçek bir çözümün olmadığını öğrendim. Ayakkabıyı ne içim tercih ediyorsak diğer yönlerden hiçbir şey beklememeliyiz. Yani yol ayakkabısı sadece en verimli güç aktarımını sunar, konfor, yürüyüş rahatlığı vs sıfırdır. Bu yüzden yol ayakkabısını sadece performans isteyenler seçer. Dağ ayakkabıları ise yola göre biraz daha yumuşak tabanlıdır ama yine de günlük kullanım için serttir, tabanında zemine az da olsa tutunmasını sağlayacak katman mevcuttur. Doğal olarak yol ayakkabısından daha ağır, daha verimsizdir ve beklenen konforu sunmamaktadır. Diğer ayakkabı ise turcuların tercih ettiği trekkingler. Bu ayakkabılarda odak konfordur, tabanı yumuşaktır, zemini iyi tutar, normal ayakkabılarla arasında çok az fark vardır. Ayağınıza geçirince spd olduğunu hissettirmez. Ama verimlilik konusunda en kötü noktadadırlar. Bunlar düşünülünce bisiklet ayakkabısının tam anlamıyla günlük kullanıma adapte olması, ciddi performans kaybı demek. O zaman da neden kilitli ayakkabı alalım ki? Yani demek istediğim bisiklet ayakkabılarının sadece belli zamanlarla sınırlanması gerekiyor, bunun dışına ne kadar çıkarsanız düz pedal verimine o kadar yaklaşıyorsunuz.

2. alper 76

alper 76 Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Katılıyorum... bunların içinde cyclo ayakkabılar güzel görünüyor... bende de yol bisikleti var bu nedenle yazdıklarınızı okuyunca doğru ayakkabı aldigimı doğru seçim yaptığımı düşünüyorum.
    İyi günler

3. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @alper 76 Bu manzaraya alışmak gerekiyor. Eriyor bu meret maalesef. Şu an kullanımda sıkıntı yaşatmıyor ancak yakın zamanda biter işi.
    20160701_013751.jpg