SPD ile ilk deneyimlerim

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
Bu sabah gene bu siteden ismini rahatsız olur diye paylaşmak istemediğim arkadaştan SPD pedal ve SPD ayakkabı yı sipariş etmiştim. Nihayetinde kargo dan aldım ve başladım eski pedali söktüm yerine yeni SPD uyumlu pedalı taktim daha sonra ayakkabıları giydim Herkesin dediği gibi bir numara büyük alsam da aslında almam gereken numara 40 numaraymış Genel bir sorun yok bu konuda belki de bu ayakkabı bir numara ufağı ayagimi sikabilirmiş gene de tatmin edici seviyede makul daha öncesinde hiç spd pedal kullanma şansım olmamıştı nasıl takılacağı hakkında hiçbir şekilde Bir fikrim de yoktu ama sandığım kadar da zor olmadı ilk başta ugrsatirsa da sonrasında takmayı becerdim Düzce boş bur alana geçip denemeler yapmaya başladım ilk başta sadece Tak çıkar Tak çıkar yaptım daha sonra kendinden biraz daha emin olarak yola katılmaya karar verdim daha öncesinde çıktığım yokuslari tekrar çıkarak ve aradaki farkı hesaplamaya çalıştım daha önce zorlandığın yokuşlardan Bu sefer daha rahat çıktım ve vitesleri daha yüksek seviye kullanmaya başladım Sonuçta daha az performans ile daha fazla yok etmeye başladım ayakkabıların tahmini 1 kilogram ağırlığında lar Ama bu ağırlık etmenini bir o kadar da göz önünde bulundurmak gerekmiyor ayakkabıya Gelecek olursak ayakkabıların tabanı Sert Bu nedenle sert zeminde kaymalar meydana gelmekte Tabii ki biraz da bağcıkları bağlamak zamanımızı çalıyor bunların sonrasında sakin yerleri bırakarak trafiğe girmeye karar verdim Biraz erken olduğu için sende Eninde sonunda bir yerden başlamam gerektiği Düşündüm ayarlarını Benden önceki arkadaş en hafif seviyeye aldığı için tekrardan ayar yapmama gerek kalmadı zaten daha sert ayarda bence şu an için gereksiz olacak toplam yaptığım 20 kilometrede üç sefer düşme tehlikesi atlattım bir kere düştüm ama hafife yavaşça bir köşede durumu oldu Neyse ki bir şey olmadı düz yollarda giderken farkı o kadar hissetmek mümkün olmuyor asıl farkı yokuşlarda hissettim ama benim için yokus ve rampalar kadar önemli olan şey bisikletin kalkış anındaki pedala verdiği tepki oldu öyle ki trafiğin sıkıştığı noktalarda hızlı bir şekilde kalkmak çok önemli bir yere sahip ve bunu gerçekten Başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor Ayaktaki kasların sade itme değil çekme içinde kullanılması size tahmini olarak yüzde 30 daha fazla güç sunuyor ve Bana kalırsa almak ve almamak arasında insanlara kesinlikle almalarını tavsiye ederim ve toplam yaptım yol sürecince daha az yorulduğumu hissettim şimdilik tecrübelerim bu kadar ileriki zamanlarda daha uzun yollarda kullanmak ümidiyle.

Scudo

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bisikletsurenadam tek bacakla çevirme alıştırması yaptınızmı bazıları çekmeye alışmak için yapılması gerektiğini söylüyor yazı için teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Bisikletsurenadam

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
@m.klcts
Rica ederim hayır yapmadım bir an önce kullanma amaçlı yola çıktım çünkü ise bisikletle gidiyorum.

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
Ben de bugun spd ye gecmis bulunmaktayim.Yokuslarda gercekten daha fazla fark ediyor.Gevsek seviyede tuttugum icin takip cikarmasi da kolay.Sukurki su ana kadar dusmedim insallah bundan sonra da dusmen.Ancak bisikletten inince yurume anlaminda bir hayli zorluk cekiliyor.Sert zeminlerde sanki topuklu ayakkabi giymiscesine ses cikariyor,alt gecitte birkac kisi donup arkasina bakti o kadar:)Sonuc olarak her seye ragmen spd kullanmaya deger...

MGuner

Üye
Tepki
48
İsim
Mustafa Güner
Bisiklet
Trek
Bende kesinlikle tavsiye ediyorum

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bir ekleme yapayım. Mtb kullananlar mtb ayakkabısı, yol kullananlar haliyle yol ayakkabısı alıyor. MTB ülkemizde çok yaygın ve bozuk yollardada hizmet ettiği için çok tercih ediliyor ama bizden başka bir çok ülkede mtb orman dağ bayır dışında garipseniyor. Gelelim asıl konuya. Hal böyleyken MTB ayakkabılar çok dişli ve tamamen toprakta yere basınca kaymasın iyi tutunsun diye büyük dişli imal ediliyor. Biz yolda mtb sürüp bu ayakkabıyı alınca asfaltta adım atmak zor oluyor. En ideali trekking SPD model ayakkabı almaktır. Bize en iyi giden o tarz oluyor. Yol SPD ayakkabılrının altına düz. Onlarda sıkıntı oluyor. Deneyimledim bilgi için yazayım dedim

• Beğen
Tepkiler: berktx

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ben 3 gündür spd kullanıyorum. Yol bisikletim için günlük giyimde de kullanırım diye dağ pedalı ve ayakkabısı aldım. Ama hemen pişman oldum, çünkü dağ bisikleti düşünüldüğü kadar günlük kullanıma uygun değil. Tabanı sert ve zemini pek iyi kavramıyor, merdivende inerken kaydığını fark ettim, ayrıca tabanı fazla esnemediği için yürürken ayağınızı sürekli darboğaz ediyor. Madem yol ayakkabısı gibi tabanı sert, zemini iyi tutmuyor niye bunu aldım ki? Keşke yol ayakkabısıyla pedalını alsaydım. Hadi bunları da geçtim, performans konusuda ciddi anlamda kayıplı oluyor. Nasıl mı? Şöyle; dağ ayakkabısında kal iki delikli, yol bisikletinde kal 3'lü. İnanın o üçüncü kısmın yokluğunu daha ilk yokuş denememde hissettim. Ayağımın o kısmı boşluğa basıyordu, orada onu destekleyecek kısım olmadığından. Dolayısıyla daha kısıtlı bir güç uygulayabiliyorum. İlk fırsatta yol setine geçeceğim.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Ben de almak ve almamak arasında kalanlardanım. Tecrubelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
(link) kilitli pedala geçersem de mtb kullanırım diyordum ki senin uyarını gördüm teşekkürler.

Cihan_K_

Üye
Tepki
27
İsim
Cihan Karacabey
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar spd pedala yeni gectim. 4 kere kullanma firsatim oldu. Durmadan 10km yaptiktan sonra parmaklarimda karincalanma basliyor. Nedenini bir turlu anlayamadim. Bilgisi olan var mi?

Sele yuksekligi ideal seviyede. Pedala tam guc verebiliyorum.
Ayakkabida 2 tane tutturma yeri var. Ben ondekine taktim. Arka tarafa gecirsem yarari olur mu?

Ahmet Cahid GÜRSES

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
@Cihan_K_ iyi geceler ayağınız alışık olmadığından olabilir bende ilk başlarda tabanlarımdaki damarlar acıyordu zamanla geçti..

Cihan_K_

Üye
Tepki
27
İsim
Cihan Karacabey
Bisiklet
Salcano
@Ahmet Cahid GÜRSES

Muhtemelen ondan dolayıdır ama yine de aynı sorunu yaşayan varsa, vereceğitavsiyeler ilehızlıca bu süreci atlatabilirim.

Mrttkgz

Üye
Tepki
31
İsim
Murat T.
Bisiklet
Salcano
@Cihan_K_ hocam eğer ayakkabı sıkıyorsa özellikle ayakkabının ön kısmı yanlardan baskı yapıyorsa karıncalanma oluyordur biraz daha rahat sıkmayan ayakkabıyı seçmeni tavsiye ederim normal yürürken bile sıkan ayakkabı giyersen bi süre sonra parmaklarda karıncalanma olur ve ilerde daha büyük sıkıntılar çıkarır

Cihan_K_

Üye
Tepki
27
İsim
Cihan Karacabey
Bisiklet
Salcano
@Mrttkgz
Forumda yazılan yazıları okuduğum için 1 numara büyük ayakkabı aldım. Herhangi bir sıkma hissetmiyorum.

Mrttkgz

Üye
Tepki
31
İsim
Murat T.
Bisiklet
Salcano
@Cihan_K_ anladım ben kullanmıyorum ama ayakkabıyı inceleme fırsatım oldu sert bi yapısı var illaki bi yerden vuruyor olabilir veya sele rahatsız ediyor olabilir selenin kalçaya yaptığı baskıyı ayak parmaklarımızda hissederiz

Ahmet Cahid GÜRSES

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
@Cihan_K_ zamanla geçer eğer devam ederse iki kat çorap giyin.. ince çorap pek kullanmayın spd ayakkabılar uygulanan gücü iyi aktarabilmesi için sert malzemelerden yapılırlar karbon tabanlı,kauçuk tabanlı..

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Mtb pedal kullanıyorsanız ama sert taban rahatsizligi ve kayma riskinden muzdaripseniz touring tip ayakkabi alin rahat edin.
Alti iyi tutan, pek sert olmayan ve rahat yurunebilen ayakkabilar bunlar.

Uyuşma ise kesinlikle ayakkabinin dar olmasi veya bagciklarinin cok sikilmasindan olur.

Bende de ilk basta vardi sonra fazla sıkı bağlamaya basladim sorun gecti...

• Beğen
Tepkiler: Groims

jhon

Üye
Tepki
53
benim ayakkabım bugun ulaştı, uzunluk tam oldu. ayakkabı 3 cırt cırtlı, en ustü kilitli olanlardan. en üst ilk 2 ayagımı iyi kavrıyor. ama 3. (en öndeki) pek sıkmıyor gibi. parmaklarımın ustunde bosluk oluyor yani. ayagım sabıt ama parmaklarım ıcın alan var bu normal mıdır?

• Beğen
Tepkiler: Zen.eren

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@FERDİ İKİZ ben yol ayakkabı aldım ancak bunu söylediğiniz iyi oldu kafam karışmıştı ve mtb alsaydim? Diye dusunuyordum daha pedal ve kal almadım dolayısıyla ayakkabı sıfır duruyor.
Evde denemek için giyince farkettim ki cidden buz ustunde yürümek gibi...üstelik kalleri de plastik ve zamanla da ediyormuş üstelik çifti 50tl falan....
Bu böyle olmaz bir çözüm bulmak lazim