SPD ile 2.düşüşüm, 3.olmaz inşallah...

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu spd'ye geçince düşme hikayelerini okuyupta nasıl düşüyor ki bu insanlar alla alla derken bende geçen aylarda spd pedal ve ayakkabıya geçtim. Ve ilk düşüşümü haftasında bizim bisikletçinin önünde yaptım... Böyle güzelce spor giyinmişim, gözümde aynalı gözlük filan, hızla geldim dükkanın önüne, tam "önümdeki kaldırıma çıkayımda ayakkabıyı öyle çıkarırım pedaldan" diye aklımdan geçirirkeeenn kendimi yerde bulmuştum.

Dün de trafikte ilerliyorum, araçlar kırmızı yandı bekliyorlar sağdan geçeyim dedim. Yayanın birisi aniden önüme hoplayıverdi. Bir anda frenleri sıktım ve adama "Aabi napıyon sen yaa" diyorum bende. Halbuki konuşacağıma ayağımı pedaldan çıkarabilirdim o 1-2 saniyelik denge durumunda. Adamda tavşan gibi önüme dikildi kaldı napıyom diye bana bakarken hooop trafiğin içinde asfalta yapıştım yine :D bir de istemdışı bacağımı açıyorum düşüş istikametinde, olan üzerine düştüğüm dizime oluyor...

Aman diyeyim bu spd işi bayaa ciddi. Dalgınlığa gelmiyor anında yerdesiniz, başa gelmeyince anlamıyor insan

Scudo

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.606
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun vallahi. 14 yaşında bir metre yüksekten dizimin üstüne düşmüştüm; 14 sene geçti hala problemli sağ dizim. İnşallah sizde hasar oluşmamıştır.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
ilk kullanmaya başladığım gün pedalı satın aldım mağazadan çıktım daha 100 metre kadar ilerlemiştim ki arkadaşım önümde aniden durdu bende hoop bir dakika derken gidivermiştim :D
tamamen alışmak 2 haftayı bulabiliyor ama alışınca da vazgeçmek mümkün olmuyor size tavsiyem risk hissettiğiniz ilk anda önce pedalllarınızı açın baktınız bir sorun yok yeniden kilitlersiniz ayarıda mümkünse yumuşak olsun ki kolay açabilesiniz

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Araçlar kırmızı ışıkta bekliyorlar ve geçen yaya ya "Aabi napıyon sen yaa" mı dedin !!! :)

Geçmiş olsun bu ilk 1-2 düşüş bundan sonra sürekli hatırlamanı sağlıyacaktır.Eğer normal ötesinde dalgın ve dağınık değilsen :)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamam bende de kabahat var ama yaya da direkt aksi istikamete bakarak yola atlıyor arkadaş. Kırmızı da yansa yola bir bakmak lazım belki benim gibiler geliyor olabilir :)

Adamcağıza da güldüm, şaşkın şaşkın benim devrilişimi izliyor :p korna çalsana sende diyor. Haklı diyecek bir şey yok...

Dediğinizi uyguluyorum, risk hissedince ayakkabıyı çıkartıp tekrar takıyorum ama bazen insanın aklından başka şeyler geçerken spd filan uçup gidiyor işte... Sürekli dikkatli olmak lazım vesselam.

Dizimde bir şey yok Allahtan. 1-2 hafta süren morluk ve biraz acı dışında...

• Beğen
Tepkiler: ibt1994
Tepki
38
Bu spd işi şuna benziyor hani derler ya gerçek şöför önceden olabilecekleri görüp önlemini alandır :) Aynen öyle buda. Bişey görünce direk çıkartmak gerek. Alışana kadarda hız yapmamak mümkünse ıssız yerlerde sürmek lazım :)

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
bi de tecrübeyle sabittir, telefonla konuşurken spd kilitlememek gerekiyormuş...

ister kulaklıkla konuşun ister tek el ile gidonu tutarak konuşun. çok ciddi tehlike yaratıyor. benim verilmiş sadakam varmış.

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
bi de tecrübeyle sabittir, telefonla konuşurken spd kilitlememek gerekiyormuş...
ister kulaklıkla konuşun ister tek el ile gidonu tutarak konuşun. çok ciddi tehlike yaratıyor. benim verilmiş sadakam varmış.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
Allah hepinizi, hepimizi korusun.
Ben de 4 5 kere spd sebepli düştüm, ancak 2 tanesi sol pedalımın en sıkı ayarda kalması ve ayağımı çıkartamam yüzündendi. Ama tabi bu düşüşler genelde artık durma hızlarında gerçekleştiği için ben benimkileri anlatırken kesilmiş çam ağacı benzetmesini kullanıyorum :)
Allah'a şükür düşmelerimde herhangi bir sıyrık dahi olmadı :)

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@tekkir

Spd pedallarını alyan anahtar ile kilitlendiği yerin altında sertlik ayar vidasını gevşet ayakkabı daha rahat ayağından çıkar alışana kadar öyle bin ayakların alışınca aynı vidayı sertleştir herhalde ayarı sert durumda ayakkabı zor çıkıyor pedaldan ondan düşüyorsun derim.

• Beğen

onurcan tokuş

Daimi Üye
Tepki
242
Bisiklet
Scott
İlk kullanım zamanlarında düşmek onun tadı tuzu :) Bir sefer unutup olduğum yere yıkıldım o kadar. Sonra alışıyor insan. Şimdi en sert ayarda kullanıyorum hiçbir sorun yok :)

Tepki
18
Bisiklet
Felt
bisikletçinin kaderinde var bu olay eğer spd kullanıyorsan ve yeni başladıysan ayakkabının pedala takılı olduğunu unutuyorsun :D sonrası malum ben 4 senedir kullanıyorum önce yol bisikletinde kullandım onlar daha sert mtbye göre antrenmandan gelirdik ayakkabıyı çıkartıp yanlış tarafa eğilince pat yerdesin.bunlardan sonra daha dikkat ediyorsun ayağı durmadan önce çıkarıyorsun falan 1 sene kadar böyle geçiyor daha sonra nirvanaya :D doğru giden bir yol oluyor bu ayak bileklerinde ki kaslar alışıyor güçleniyor daha kolay zorlanmadan çıkartmaya başlıyorsun falan bir süre sonra uzmansın düşerken falan bir bakıyorsun bisiklet yerde sen ayaktasın ne ara spdyı cıkarttım diye düşünüyorsun :Dbaşıma ço geldiğinden biliyorum tecrübeyle sabit mesela 2 hafta önce bir düştüm kargo almaya gidiyorum öğlen arası okuldan çıktım gidiyorum bir cukura girdim daha önceleri havalı maşa kullandığım için maşa tam çöktüğünde çok hızlı geri tepmezdi yaylı maşayla bir daldım çukura maşa sonuna kadar çöktü ve oyle bir geri teptiki ön teker bir an havalandı teker toprağa yan geldi dengemi kaybettim en son koştuğumu hatırlıyorum bisiklet 3-4 metre arkamda kalmış teker dönüyor o sırada orada olan liseliler bana gülüyordu yaşaa abi varoll diye :D tek bir çizik elbisemde tek bir yırtık bile yok düşünüyorum ne ara spdyı cıkardım ne ara bisikleti altımdan attım ne ara koşmaya başladım hatırlamıyorum. başınıza böyle olaylar gelebilir birde hatırlatma spd pratiklik ister cevrenin müsait olduğu yerlerde bol bol pratik yapın takıp cıkartın ayak bilekleriniz alışsın

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Benim unutup düşme durumum bir kere oluyordu. Onda da telefonla konuşurken dalmışım. Şansıma kaldırıma çok yakındı da bisiklet, pedalı yere koydum da durdum.

Onun dışında 2 kere düştüm SPD yüzünden. Birincisi çok komik. Arkadaş yürüyor, ben ise bisikletle gidiyorum yanında. Yürüme hızında. Sol pedalım açık. Sağa doğru dönüşte kaldırımı hesaplayamadım, arka teker kaldırıma sürttü. Dengemi kaybettim ve sağa doğru düştüm :D
Sol ayak bayrak direği gibi havada, dengede tutmaya çalışıyor beni :D

İkinci düşüşüm ise şöyle oldu. 25C lastikli tur bisikletim ile (yani yol bisikleti lastiği var). Yol çalışması olan yerde kaldırıma doğru tümsek yapmışlar. Oradan kaldırıma çıkayım dedim. Lastik yere saplandı. Pedala bastım, patinaj çekti. Dedim pedalı çıkarmak lazım ama, çoktan yere doğru yolculuğuma geçmiştim ben :D

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yok öyle düşünmekle olmaz bu iş. Alışkanlık haline getirmek lazım. Bisiklet sürmek gibi, SPD'yi takıp çıkarma işlemini de beyin, omurilik soğanına doğru devretmeli. Tak-çıkar yapın siz ara sıra. Alışana kadar da sertlik ayarını gevşetin. Acil durumda kolay çıksın diye... Beyin devreden çıktı mı bu iş olmuş demektir. Düşünmemek lazım nasıl ve ne zaman çıkarmamız gerektiğini. :)

• Beğen

ibt1994

Aktif Üye
Tepki
19
1veya 2 hafata içinde alışıyo insan ilk başta yumuşak ayarda kulanmak gerekiyo bende ilk aldım önümde biri götürüyodum birden inice tek ayagım kilitlı oldugu için birden düştüm kaskımın 10cm dibinden motorsiklet geçti az kala ölüyoduk spd trafige kapalı yerlerde antıreman yapmak lazım bi tümsek yanında durıyım derken tüşük bisikllerin amortisörünü çizdirmiştim eger tikkkatlı olunmazsa yüksek bi yerden düşülebilir Allah korusun ama alıştıktan sonra normal ayakabı bile giyseniz spd oldugunu düşnup ayagınızı çevirerek duruyosunuz

• Beğen