Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SPD Hakkında bazı sorular

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında M.Haktan Derin tarafından paylaşıldı.

1. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaslar bu spd nasil kilitlerniyor yada kilitlendikten sonra nasil acılıyor kilidi mesela adam ayagını yere koymasa dusecek spd nin kilidini o anda nasil kaldırabiliyor bunlar uzun zamandır sormak istedigim ama p.c basına gecince unuttugum sorular yardım ederseniz sewinirim

2. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:

Kilitli ayakkabinin en büyük katkisi ayaginizin birini iterken digerini çekmenize yardimci olur... Yani pedala her an güç uygularsiniz... Bu da performansinizi arttirir.düşmesi ayrı bir kötü tabi en çok düşme nedeni insan unutuyor ayağının kilitli olduğunu kitleme şekli ayakkabı pedala geçiyor çıkarken ise genelde sağa doğru çekerek çıkıyor kullanmanızı tavsiye ederim :in:

3. penelope

penelope Aktif Üye

Seviye:
    bide benım bir sorum olcak bu spd ayakkabıları yıkasak camasır makınesınde v.b bi sakıncalı durum söz konusu olurmu?

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Penelope önce yanıt sana :) Ayakkabılar imal edilirken yapıştırıcı bolca kullanıldığı için, ve yapısında da (özellikle SPD'lerin) bolca paslanabilir metal bulunduğu için bence ayakkabılarını sadece temiz bir bezle sil. Çamaşır makinesi canına okuyabilir ayakkabıların...

Condor. SPD'lerde genellikle bir adet sabit bir adet de yaylı oynar parça vardır. Ayakkabıyı pedala bastığında bu oynar parça hareket eder ve ayakkabının altındaki metal kilidin sabit parça ile oynar parça arasında sıkışmasını sağlar. Böylece ayağın kilitlenmiş olur. Ayağını çıkarmak istediğinde ise içe veya dışa doğru yaklaşık 15 derecelik bir açı yaptığın anda bu oynar parça açılır ve ayakkabıyı bırakır. Bu sayede ayağın kurtulmuş olur.
    Bu başlarda karmaşık ve tehlikeli gibi görünse de aslında oldukça basit bir sistem. Bu refleksi kazandıktan sonra (ki yaklaşık 7-10 gün sürebiliyor) düşüş anında bile ayaklarını hiç düşünmeden kurtarabiliyorsun ;).

5. Servan

Servan Kıdemli Üye

Seviye:
    düşünce zaten kendiliğinden çıkıyo. :D

ilk kullandığımda usulca durdum. çıkmadı ayaamdan, kaplumbaa gibi devrildim ters döndüm. ayaam kilitte, kalkmak için debeleniom, yoldan geçen biri acıdı doğrulttu beni, sürmeye devam ettim. sürmesem ters döncektim yne :eek:

ama yere koymaya alıştığın ayağın hangisiyse ilk zamanlar o pedalın kilit ayarını gevşek tutarsan daha rahat takıp çıkarırsın.
    sonra da istediğin sıkılığa getirirsin kilidi..

Nuran Atakan bunu beğendi.
  6. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende merak edıyordum bunları bılgıler ıcın cok saolun

7. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bence SPD çok güzel bir icat. Ben nasıl bişey olduğunu öğreneli daha 1 sene bile olmadı. Yaklaşık 6-7 aydır kullanıyorum. Bisikletin ile kendini bir bütün olarak düşünüyorsun. Benim için en güzel yönü.:):):)
    Herkese tavsiyemdir..

Sevgiler...