Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spd ayakkabıların kilit sistemleri standartmıdır?

Konu, 'Giyim' kısmında rockbu tarafından paylaşıldı.

1. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    Herhangibir spd ayakkabıyla yine herhangibir spd pedalın birbirine uymaması gibi bi durum olabilir mi? Takım halindemi almak gerekir yoksa farklı marka modeller kullanabilirmiyiz? Aklımdaki soru işaretleri bitince almayı düşünüyorum da :)

2. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    birileri bana kızmadan özür diliyim hemen :) diğer başlıkları incelerken bulabildim bu konu hakkında bilgiler mevcutmuş. anladığım kadarıyla uyumsuzluk söz konusu değil.. konuyu boşuna açmış olduk :(

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yine de yazalım;

Her kilitli pedalın içinden kendi kilit parçası çıkar. Eğer bu kilit parçası ayakkabınıza uyuyorsa, o pedal o ayakkabıya uyar demektir.

Bir pedalın bir ayakkabıya uymamasının tek olasılığı, MTB pedalıyla Yol ayakkabısı veya Yol pedalı ile MTB ayakkabısı kullanmaya çalışılması durumudur.

SPD = Shimano Pedal Dynamics şeklinde açılır. Bu yüzden sadece Shimano'nun kilitli pedalları SPD olarak anılır. Tabi bizim dilimize yerleşti o başka :)

Ama yine de şöyle bir hatırlatma yapalım, Crank Brothers, TIME gibi markaların pedallarının kilit parçası (ayakkabıya monte edilen) diğer hiçbir markaya uymuyor. (Crank Brothers'ın 4x4 pedallarının aynısı Look'ta da var, o ayrı). Fakat Ritchey, Exustar gibi markaların kullandığı sistem Shimano'nunkiyle birebir aynı olduğu için aynı kilit parçası (kal) kullanılabiliyor.

4. rockbu

rockbu Aktif Üye

Seviye:
    Bilgiler çok yararlı oldu. Teşekkür ederim ;)

5. siyaha

siyaha Yeni Üye

Seviye:
    merhaba,
    aranıza yeni katıldım

bende bir ekleme yapayım

bu forumdan okuduklarım sayesinde hemen SPD ye geçme kararı aldım vee...

yeni aldığım Crank Brothers 4x4 " Egg Beater sl " pedal lar için ayakkabı araştırmam sırasında , bike&outdoor mağazasında Exustar marka ayakkabıların, pedalın kal leri için uygun olmadığını farkettim.
    http://www.bikeandoutdoor.com/ana.php?incmain=urun/urun_detay&urunid=5115&yenikatid=5

bende şu modeli tercih ettim:
    http://www.bikeandoutdoor.com/ana.php?incmain=urun/urun_detay&urunid=3027&yenikatid=5

merak ettim , bu uyumsuzluk Crank Brothers markasının kallerinin farklı oluşundanmıdır?
    yoksa shimano ve crank "kal" sistemleri temelden farklımı?
    genel bir ayakkabı-pedal uyumluluk tablosu gibi birşey varmıdır?

öneri : kal ler yanınızda olmadan ayakkabı almayın :)

zekixx bunu beğendi.
  6. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    bendede crank brt. egg modeli var ve fiyati nedeniyle Exustar almayi dusunuyordum, bilgi verdiginiz cok iyi oldu baska bir model bakicam. bu arada crank brothers in kilit aparatini nereden satin alabilirim?

7. siyaha

siyaha Yeni Üye

Seviye:
    merhaba,

fiyat uygunluğu yakın olduğu için 2. linkte verdiğim ayakkabıyı muhakkak görün deneyin derim.

henüz yeniyim , ama anladığım kadarıyle kal soruyorsunuz.

bu markanın getiricisi ve dağtıcısı aktif pedal, parça hizmeti veriyorlardır..
    http://www.aktifpedal.com/

ben etiler girişindeki merkezinden aldım egg lerimi , gitmeden önce telefon etmeniz iyi olur. bilgili birisine ulaşmaya çalışın :in:

8. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    bu gun aktif pedal levent subesine gittim ama kal a 25€ dediler bana bir demir parcasi icin cok pahali geldi bende 15€ daha verip crank brt. en ucuz pedalini aldim yaninda ayni aparatta vardi. boylesi daha mantikli geldi. ayrica magzalari hic fena degildi epey forma cesidi vardi, alternatif olarak guzel bir yer.

siyaha bunu beğendi.
  9. siyaha

siyaha Yeni Üye

Seviye: