SPD ayakkabı taban açısı ayarlama

Bora_s

Üye
Tepki
35
Belki pek cogunuzun ayni problemi yasadigi ama nedeninin farkinda olmadigi bir konudan bahsedicem.

Ilk Spd yol ayakkabim "Shimano"nun cirt cirtli modelini 2 yila yakin problemsiz kullandim. Performansimdan daha iyi verim alacagimi dusunerek gecen hafta "Sidi" ayakkabi aldim, fakat ilk aldigim andan itibaren ayagimin dis tarafinda devamli aci verici bir agri olusuyordu, once tabaninin sert olusuna verdim nedenini. Ertesi gun yumusak tabanlik aldim ve yerlestirdim, tumseklerden gecisimi yumusatsa da ayagimin dis tarafindaki agri hala devam ediyordu.

Internette arastirmalarimdan sonra farkli markalarin ayakkabi tabanlarini farkli acilarla urettiklerini ogrendim, "Specialized" ornegin ayakkabi tabanlarini cogunlugun ihtiyac duydugu ic tarafa 1.5 derece aciyla uretirken "Sidi" markasi herkesin ayaginin farkli olucagini dusunerek duz tabanla satisa sunuyor urunlerini, yani herkes kendine uydurmak zorunda. Ayrica edindigim bilgiye gore insanlarin %80 dilimlik kismi on ayak ic tabanlari, dis tarafindan daha yukarida olucak sekle sahip.
Capture2.PNG

Yani her iyi marka ayakkabi aldiginizda sizin ayaginiza uyacaginin garantisi yok. Neyseki ortopedik destekler sayesinde ayaginiza uygun hale getirmek mumkun fakat ihtiyaciniz olanin ne oldugunu bilmeniz gerek, benim anlattigim durum sadece tek bir ornek teskil ediyor. Kimisinin ayak cukuru yuksek, kimisinin ayagi genis vs, hepsi icin ayri cozumler gerekiyor.

Ayaginizin dis tarafinda olusan agriyi onlemek icin internette satilan urunlerden biri ayakkabi ve cleat arasina takilan platformdan olusuyor. Bu destek ayaginizi duz konuma getiriyor ve tek noktadaki basincin genele yayilmasini saglayarak agriyi onlemis oluyorsunuz.
Capture.PNG

Bir de ayaginizin icine yerlestirilebilir tabanliklar bulunuyor. Bunlar da ayni gorevi saglasa da onceki gibi tum ayagi yatirmaktansa sadece ayagin on tarafinda etkili oluyor. Eger zaten ayakkabiniz siki geliyorsa onceki secenegi kullanmak isteyebilirsiniz, cunku tabanlik az da olsa ayakkabi icinde yer kapliyor. Iyi yaniysa ayak tabanina yerlestirilip vidalanmaya gerek duyulmadigi icin takip cikartma daha hizli oluyor ve deneme yanilma ile ayaginiz icin gerekli aciyi bulmak daha kolay.
speedplay_wedge_2.jpg ProdITSWedge.jpg

Eger ayni problemi yasiyorsaniz bahsettigim urunleri internette "cleat wedge" ve "in the shoe wedge" isimleriyle aratabilirsiniz. Buraya sadece internetten arastirmalarim dahilinde yazdim, eger benzer urunleri kullanan varsa deneyimlerini paylasirsa cok sevinirim.

Kaynak;
1. (link)
2. (link)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Güzel konu olmuş. Ne yazık ki her ayakkabı değişiminde (özellikle farklı markalara geçince) bir iki hafta kal konumunu ayarlamakla geçiyor. Ya diz ağrısı yaşıyorum ya da sizinki gibi ağrılarım oluyor.

Son ayakkabı değişimimde sıkıntı olmasın diye yine Northwave tercih ettim. Ama modellerden birbirinden farklı yapıda. 15 gün uğraştım ağrılarım gecene kadar :) İki defa da kallerin vidalarını yalama yaparak, değiştirmek zorunda kaldığımı belirteyim :)

Şimdi hep olumsuz yazdım ama bu ayar tam yapıldığında herşeye değiyor, bunu da belirteyim :)

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Peki tabanın tamamında uyuşukluk olmasının nedeni nedir?

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.737
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında güzel bi konu çok merak ediyorum, İntrrnet de özel tabanlık yaptıran kullanıcılar gördüm . Öneren var mı ?

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında güzel bi konu çok merak ediyorum, İntrrnet de özel tabanlık yaptıran kullanıcılar gördüm . Öneren var mı ?
Fatih abinin şu videosunu izlemediyseniz eğer bir bakın derim, fiyatlar bana biraz yüksek gelse de herkesin bütçesi farklı sonuçta. Kanalda bununla ilgili diğer videolara da göz atmanızı tavsiye ederim.

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.737
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında diz ağrım yok ama pedala dönem dönem düz basamıyorum dizlerimde içe yada dışa dönüyor. Bike fit yaptırmadım ama belli bike fit kuralları çerçevesinde ayarlarımı doğru yaptığımı düşünüyorum. 350 TL yüksek bi bedel ama çok fark yaratacak ise anlamlı olur. Kullanıp da hayatı değişen var mı merakım yoksa YouTuberler a göre 10 numara 5 yıldız :)

• Beğen
Tepkiler: TafLan

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.074
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,
Ayak analizi ve tabanlık yaptırmayı düşünüyorum ama üst videodaki footbalance a baktığımda 590₺ fiyatla karşılaştım. Neredeyse bir bike fit fiyatı.

Bugün pendikte uzun yıllardır ayakkabı işi yapan, ortopedik ayakkabı üreten bir dükkandan benim kıza ayakkabı alırken, çok daha uygun fiyata ayak analizi yapıp kişiye özel tabanlık üretebildiklerini söylediler.

Yakın zamanda tabanlık yaptırmış kimse var mıdır acaba?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL