Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"SP Hard Rock Pro Disc 2009" Aktarma Seti Upgrade Öneri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında djayo tarafından paylaşıldı.

1. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herkese merhaba.
    Yaklaşık 6 ay önce Hard Rock Pro Disc aldım. Bisikletimden çok memnunum. Fakat aktarma organları beni tatmin etmiyor. Zaten böyle bir kadroya neden bu aktarma organlarını koydular onuda anlamış değilim.
    Arka aktarıcı :Shimano Alivio,
    Ön ;Shimano Altus, 34.9mm clamp .

Bisikletimin aktarma sistemini SRam X9 yada Shimano XTR setlerinden birine çevirmek istiyorum. Öğrenmek istediğim;
    Mevcut kadro üzerine yeni set alıp upgrade mi yapmalıyım ?

Yoksa bisikletimi satıp istediğim üst seviye aktarma setlerini barındıran yeni bir bisiklet mi almalıyım ?

Üst seviye aktarma organları için ( 500 - 700 TL ) ayırabilirim.

Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim.

2. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayhan, oncelikle herseyin gönlünce olmasını diliyorum.. cünkü bahsettiğin iki secenek tamamen sana kalmıs .. cünkü alüminyum da bilinen markalar gercekten cok kaliteli ürünler (kadro) imal ediyor..

gel gelelim vites grubunda güncelleme yaparken xtr olmamasını öneririm.. onun yerine x9 ya da xt belki biraz ekstra ağırlıkla aynı isi görecektir .. fakat xtrye nazaran oldukca ekonomik olacaktır.

bir ara yüzyüze görüselim, aşağı yukarı bir hesaplama yapalım... ne de olsa sen de virüsü kapmıs durumdasın :)

3. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tamam üstad görüşelim bu konuyu. :) Aslında bisikletimi satmaktan yana değilim. Çünkü kadro gerçekten çok iyi. Çokta seviyorum.
    xtr yi bende düşünüyorum. O zaman şöyle bir şey yapabilirim. Bisikletin 1 yıllık bakımı yaklaşıyor. Bisikleti İstanbul'a bakıma götüreceğim zaman orada tüm ekipmanı xtr ile değiştireyim . :)

4. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Olaya iki farkli acidan bakildiginda iki farkli sonuca ulasilir. Ekonomik mi estetik mi?

Ben de Specialized Rockhopper Disc Pro sahibiyim. Aldiktan 1 yil sonra kadro haricinde herseyi degistirdim. Bisiklet 2.8 kg hafiflemesi yaninda tamamen bana hitap eden bir hal aldi.

Evet harcadigim paraya gercektem ust model bir bisiklet alabilirdim ancak donanimlari hicbir zaman tam istedigim gibi olmuyor.

Su anda XTR donanimli (ki burdaki en onemli parca vites artiricilar-tek kelimeyle muhtesem), XT jant setli, FOX masali, Hayes Stroker Carbon frenli, her parcasi carbon olan bir bisikletim oldu. En onemlisi tamamen bana hitap eden, kendi zevkime gore yarattigim bir bisiklet oldu.

Bu acidan bakarsaniz evet sevdiginiz kadro uzerinden gidin. Yalniz herseyi XTR yapmaya gerek yok. Arka degistici ve vites artirici XTR olsun yeter. On vites ikinci el bir XT olabilir. Aynakolu da XT alabilirsiniz. Ben daha egzotik paracalari sevdigim icin Raceface Deus XC aldim. Bu arada masa ve jant seti disinda herseyi yurtdisindan veya internetten aldim.

5. kayhan

kayhan Misafir

bisikleti almışsınız bir kere. satarsanız çok zarar edersiniz. tecrübe biraz pahallı bir şey.. Sonuçta Alivio arka aktarıcı 34 lira xtr 148 lira. Kimse enayi değil aralarında muhakkak bir performans farkı var. Her ne kadar esnemezlik geometri gibi unsurlar öne çıkarılmaya çalışılsada, çekiş sistemi bisiklette hayati bir unsurdur ve sportif sürüşler için tasarlanan dağ bisikletlerinde deore serisini altı çok uygun bir seçim değildir. Tıkır tıkır geçen vites ve bu tıkırlığı yokuşta ve yüktede sürdürebilen bir sistem istiyorsanız öncelikle aynakol, ruble ve zinciriniz en az xt olmalıdır. xt ve xtr dişli serilerinde zorlu şartlarda akıcılık sağlamak için dişlilerin farklı bir dizaynı vardır. Ön ve arka aktarıcılar ve vites kolları dişlilere göre ikinci plandadır bana göre. Benim ilk kullandığım sistem deore lx di. şu anda xtr var arada çok ciddi farklar var. Karıma aldığım bisiklette alivo var bakkala ekmek falan almaya giderken bazen ona biniyorum düz yolda çok farketmiyor ama yüklenince sistem biraz kafasına göre davranıyor. Sonuçta kadroyu muhafaza edin frenler ve maşa iyidir. paranız oldukça önce arka ruble ve zincir sonra aynakol sonra arka aktarıcı en son ön aktarıcı şeklinde gidin derim ben. kolay gelsin.

Blasto ve emrea bunu beğendi.