Sözler yetersiz kalıyo.Allah rahmet eylesin

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
(link)
Bu haber herşeyi anlatıyo.Bu kadar vurdum duymaz adi ve şerefsiz insanlar oldukça daha bu haberleri üzülerekte olsa söylüyorum ki çok göreceğiz.Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan
Scudo

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.607
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yola kasis yapmış diye belediyeye kızarız. Radar koymuş diye polise kızarız. Ama şehir içinde deli gibi araba kullanan birisine rastlayınca hiçbirimiz tepki göstermeyiz.

Dengesiz bir sürücünün mahvettiği hayatlar işte, çok basit...

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İdam geri gelsiiiinnn. Kasti kusurla veya taammüden adam öldüren ve/veya ölüme sebep veren herkes idam edilsin. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı. Açık açık beddua ediyorum, Allah o R.Ö.'nün, ömrünün sonuna kadar her gün belasını versin. Allah, o ve onun gibi umursamazları lanetlesin inşallah. Amin.

:boese157: :Skull-175

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Allah rahmet eylesin...:(

Yine de bu haberler kimseyi bisikletten soğutmamalı. Elbette bir gün hepimiz öleceğiz. Belki bisiklet üzerinde pedallarken belki yatakta uyurken. Sonuçta durakta otobüs bekleyen vatandaşı bile ezip geçen sürücüler var. Tabi kelle koltukta seyir yaptığımız tartışılmaz bir mevzu. Ancak Süleyman Şatır gibi üstatlar sağ salim Türkiye'yi turluyor ama son nefesini uyurken veriyor.

Kaybettiklerimizi ve dikkatimizi hiç bir zaman unutmamaya gayret edeceğiz, başımız sağ olsun...

Kamil BULUT

Daimi Üye
Tepki
206
Bu tür haberleri gördükçe bisiklet ve motosiklet sürücülerinin şanşlarına hayatta kaldıklarını düşünüyorum.Allah Rahmet Eylesin.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
allah rahmet eğlesin..
kaza olsun olmasın.araç söförleri genç maganda kendini bir.... sanan insanlarımız kasıtlı sıkıştırıyor insanları birkaç kere başıma geldi.yol kenarında kaldırıma doğru ucuruma doğru sıkıştırarak güya kendilerine eğlence yaratıyorlar.insanlarımız ifla olmaz malesef

• Beğen
Tepkiler: Aydın Diricanlı

Cihat Özinan

Aktif Üye
Tepki
40
salih bey yaklaşımınıza katılıyorum.bu tip haberler insanları bisikletten soğutur.ama yanlış bir algılamanın ürünüdür bu soğuma.
Kazazedenin ailesine ve yakınlarına sabır dilerim.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Fazla söylenecek bir şey yok Allah mekanını cennet eylesin. Ancak şuna değinmek istiyorumki özellikle bursada araç sürücülerinin maganda, apaçi ve eğitimsiz kendini bi b.. sanıp yollarda terör estiren seviyesiz insan sayısı gerçekten fazla. Bu abimizde bu trafik canavarlarına bisiklet üstünde yakalanmış çok acı.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@koraycan

Sevgili pedaldaşım, ben Ankara'da yaşıyorum ve 20 yıldır aynı zamanda aktif olarak motorlu araç da kullanıyorum. Kurallara %99 oranında uyduğumu da (% 1 tolerans payı kalsın, hedefim % 100 çünkü) iddia ederim. Ancak, gözlemlediğim şudur ki, Ankara trafiğinde yol alan araç sürücülerinin yaklaşık %70'inin şoförlüğü kötüdür. Sinyal vermezler, kendi şeritlerinin içine aracı sığdıramazlar, emniyet kemeri takmazlar, arkadan gelen araçları takmazlar, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmayı veya sigara içmeyi ihmal etmezler (ikisini aynı anda yapmaya çalışan gerizekalı bile gördüm), ayna kullanmazlar, yeşil ışıkta karşıya geçmeye çalışan yayalara karşı "haydi yine iyisin, bu sefer de ezmiyorum seni" türü lütuflarda bulunup, sıyırarak geçerler, vs. vs. En kötüsü de, birçoğu gitmekte olduğu yolun sadece kendisine ait olduğunu zanneder.

Ben işyerimde "La bu bisikletlileri yolda görünce sinir oluyom, var ya arabayla ezesim geliyo. Zaten arabalar sığmıyo yollara, bi de bisikletle mi uğraşcaz" diyen idiot ama ne hikmetse konuşabilen tek hücreli canlı tanıyorum.

Maalesef durum budur.

• Beğen
Tepkiler: sinan hüner

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
@Murat Çetinkale

böyleleri keşke bisiklete muhtaç kalsada bi nebzede olsa anlasa

Tepki
62
Bisiklet
Merida
Allah rahmet eylesin, ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum.

Başımız sağolsun.

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Allah Rahmet Eylesin.

Bahadır Budak

Aktif Üye
Tepki
69
Allah rahmet eylesin, trafikte seyretmek gerçekten zor, bazen istanbulda yüreğim ağzıma geliyor, öyle aptalca ve dikkatsiz sürücüler var ki şaşarsınız. en çok yapılan hatalar, hızlıca bisikletlinin önünden geçip sağa aracı park etmek ve yan yoldan caddeye çıkarken sürücülerin sadece caddede gelen araba var mı diye sola doğru bakarak yanyoldan çıkmaları.

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
Foruma üye olduktan sonra birkaç gündür sayfaları geziniyorum ve şunu farkettim:
Farklı konu başlıkları altında bu tarz kaza ve ölüm haberleri çok sayıda var ne yazık ki ve insanlar öfkelerini üzüntülerini ve temennilerini haklı olarak açılan bu konularda sıralıyorlar. Fakat hepimizde görünmeyen bir eylemsizlik var sanki. Gelişmiş avrupa ülkelerinde motorlu bir taşıt sürücüsü bir bisikletliye çarptığında kaza ölümle yada ciddi yaralanmayla sonuçlanmasa dahi sürücü genelde haksız kabul edilir (yasalar böyle düzenlenmiş) ve uzunca bir süre ehliyetine el konulur. Bizde ise haberde geçtiği gibi bisiklet sürücüleri otomobil ve jipler tarafından bilgisayar oyunu oynar gibi (bu benzetmemi mazur görün, ne yazık ki öyle) metrelerce havalara uçuruluyor. Ve bazılarında sürücüler sanki bir hayvana çarpmış gibi( hayvan da olsa insanın vicdanı el vermez) basıp yoluna devam ediyor. Peki bu durum daha ne kadar bu şekilde devam edebilir? Akaryakıtın ve taşıt vergilerinin yüksek olmasını artık eleştirmeye cesaret edemiyorum..

Bisiklet sevdalılarının geçmişte yaptıkları girişimler olmuştur, belki birçok şey denenmiştir bunları çok iyi bilmiyorum fakat biz yine de oturup bu kahredici, moral bozucu haberleri okumakla yetinmemeliyiz. Trafik yasasının bizleri ilgilendiren bölümlerinin yeniden düzenlenmesi, olası bir kaza durumunda ehliyetsiz taşıt sürücüsü şeklinde nitelenerek bisikletçilerin haksızlığa uğratılmaması, tam aksine kazalarda hukuki düzenlemelerin bisikletçilerin lehine yeniden düzenlenmesi vb. birçok şey ısrarla istenebilir ve gerçekleştirilebilir. Foruma aktarılan ve aktarılmayan bu tür ölümle yada ciddi yaralanmalarla sonuçlanmış kaza haberleri bir araya getirilerek belki kamuoyunun dikkati çekilebilir, isitatistiksel bir çalışma yoksa mutlaka yürütülmesi gerekir. Derneklerden STK lardan yardım alınarak forumca bir insiyatif başlatılırsa bu önemli konuda eminim ki bisiklet kullanıcısı olmasa dahi her bilinç sahibi insan destek verecektir. Forumda mutlaka çok değerli hukukçu arkadaşlar vardır, onlar bu işin hukuksal düzenlemesinin nasıl olması gerektiği konusunda fikirler ortaya atabilirler. Mevcut durumun kötülüğünden yakınıyoruz hep, oysa bir değişim talebimiz varsa bir önerimiz de olmalıdır sunacak. Bunu yüzlerce binlerce akıl bir araya gelerek toplumun ihtiyacını karşılayacak şekilde oluşturabilmelidir diye düşünüyorum. Tek yapmamız gereken harekete geçmek.

Toplum olarak genelde karamsar bir milletiz fakat ülkemizde güzel şeyler de olmuyor değil. 20 sene önce şehirler arası otobüslerde pöfür pöfür sigara içiliyordu, oysa şimdi kapalı ve yarıkapalı alanlarda rahatça oturabiliyoruz. Bisikletliler için de mutlaka güzel kararlar alınacak ve uygulanacak fakat neden 10-15-20 sene bekleyelim ki? Bu süreci hızlandırmak elimizde.
Genelde bu üzücü ve kahredici kaza haberlerinde forum üyelerimiz yetersiz eğitim düzeyinden ve toplumun bilinçlenemediğinden şikayet etmekte. Toplum bu konuda bilinçlenmese de olur, biz yasal düzenlemeleri bir sağlayalım, devlet bizi korusun önce. Bazen devlet toplumun önünde gider, hukuki ve yasal düzenlemeler önce gelir, toplumun bilinçlenmesi bunu takip eder. Sigara yasağı buna güzel bir örnektir. Sigarayı bırakacağını hiç düşünmediğim birkaç arkadaşım sigarayı büyük ölçüde artan vergiler ve sıkı yasaklar nedeniyle bıraktılar. Örnekler çoğaltılabilir..

Bir şeyler yapmalı forum üyeleri, üzülüp kahrolmakla olmaz..
Ne yapalım? Nasıl başlayalım? Siz fikir beyan edin. Ama sonra mutlaka yapalım!
Sonuç alsak da almasak da ısrarla birşeyleri yapmayı deneyelim..

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Soğutmamalı ama soğuyorsak tıpkı kışın üşümemek için bir şeyler yapmamız veya antrenmanda soğumamak için molayı kısa tutmamız gibi bir faaliyet şart yoksa iyi dilek ve temenniler burada yazıldığı gibi kalır!

@Cengiz ADANUR
Böyle bir yazı için ayrıca teşekkür ederim ve düşüncelerinizi dernek ile paylaştım. Tek çözüm ortak eylem ve belki de tüm şehirlerde aynı anda. Gerçi Critical Mass, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde devam etmekte. Ama bence farklı bir şey yapmalı.

Bilmem ki düşünelim...

• Beğen
Tepkiler: Aydın Diricanlı