Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şov düzeneği...Yardım!

Konu, 'BMX' kısmında derya.yildirim tarafından paylaşıldı.

1. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda gerçekleştirilecek bir organizasyon için sizlerden yardım istiyorum. Yaptığınız Şovlar için gereken düzeneklerin, en az maliyetle yapılabilecek modellerinin çizimlerini gönderirseniz çok seviniriz. Çizimi nerede yaptığınızın önemi yok. Çizim yapamam diyorsanız da kafada üç boyutlu canlandırabilecek kadar anlatıp boyutları verirseniz elbet bunu çizime dökecek cengaverler çıkacaktır :)

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Sevgilerle.

bmxserdar bunu beğendi.
  2. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    bende bu konuyu çok düşündüm kafamda canlandırdım hatta hayata geçirmeyi düşündüğüm bir iki portatif rampa fikrimde var yakın gelecekte çizimleriyle birlikte buraya taşıyabilirim ama gönül isterki bu rampalar kalıcı olsun

geçtiğimiz yıllarda barbaros da gördüğüm bir düzenek:

iki metre yada iki bucuk metre uzunluğunda 10 cm çapında demir boruyu M ayakların üzerine oturtarak grind için pipe yapılmıştı skateci arkadaşlar tarafından çok yaratıcı bir düzenekti

(umarım konuyu yanlış anlamamışımdır)

bmxserdar bunu beğendi.
  3. derya.yildirim

Seviye:
    Fikir için teşekkürler.

Arkadaşlar farklı fikirleri olanlar yok mu? Platform kurma konusunda street & DJ ile ilgilenenlerden daha fazla fikir çıktı :) Demek ki sizden daha hevesliler (ortalığı karıştıralım biraz :)). Hadi bakalım gösterin yaratıcılığınızı. Extrem olmamakla beraber aklınızdan ne geçiyorsa ekleyin. Şov alanı sizin alanınız olacak.

Farklı sitelerden fotoğraflar da koyabilirsiniz fikir olması için.

Sevgilerle.

bmxserdar bunu beğendi.
  4. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    Bmx için söyle bir park yeterli olabilir.

5. derya.yildirim

Seviye:
    Teşekkürler. Türkiye'deki BMX'cilerin standartlarına göre boyutları da alabilir miyim? :) En azından rampaları birkaç boyutta yaptırma şansımız olabilir. Böylece herkes kendi seviyesindeki rampayı kullanma şansına sahip olur ;)

bmxserdar bunu beğendi.
  6. bmxserdar

bmxserdar Kıdemli Üye

Seviye:
    gerçekten konumunuz çok begendim derya hanım bmx ilgili
    olması bende konuya katılmak isterim saygılarla antepbmx

7. bmxserdar

bmxserdar Kıdemli Üye

Seviye:
    tüm bmx çi kardeşlerime saygılarla love bmx and flatland

Hakkı Özen ve murat2786 bunu beğendi.
  8. cakhiy

cakhiy Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu hem de bmx yerine street yapan(mtb) kkişilere de uygundur. sizin bu projenizde bence bir toprak stand(dirt jumping) bir bu tarz bir bmx standı(bmx-street(mtb)) bir de engellerle trial yerleri:D

bmxserdar ve Hakkı Özen bunu beğendi.
  9. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle belirtmem gerektiğini düşündüğüm bir iki nokta var.
    bu çizimler paint isimli programda yapılmıştır.
    ölçümlendirmeler tamamen hayali ve gelişigüzeldir
    sadece bilgilendirme amaçlıdır.
    gördüğünüz çizimleri uygulamaya kalkmayınız tekrar belirtmek isterim ki çizimler tamamen hayali ve gelişigüzel ölçülendirilmiştir.

başlıyoruz veeeee motorrr:

birinci rampamız:

ben bu rampaya kendi taktığım isimle basit rampa diyorum
    bmx parklarda, her yerde buluna bilecek bir tür rampanın simüle edilmiş halidir.
    bir tarafından zıpladığınızda (bunny hop) diğer tarafına rahat bir iniş yapabilirsiniz bu tür rampalarda manual, tailwhip, 360 gibi belli başlı hareketleri kolaylıkla yapabiliriz

şimdi gelelim bu rampayı nasıl yapabiliriz kısmına
    benim düşünceme göre bu rampanın yapımında sunta adı verilen tahta cinsini
    kullanabiliriz ama marifet suntaların böyle durmasını sağlayacak iskeleti kurmak

bunun için farklı yollar denenebilir fakat ben burada demir iskelet kurma düşüncesiyle hareket edeceğim

kırmızı cizgilerle görmüş olduğunuz kısım demir iskeleti oluşturuyor
    çıkış ve iniş kısmında iki ve üst platform kısımda iki tane olmak üzere destek demir çubuklar var (bunun nedeni ortalama bir erkek 60 kilo varsayalım ve ortalama bir bmx 14 kilo varsayalım 74 kiloluk bir kütle platformun üzerine zıplayarak düştüğünde bisikletle birlikte gayette platformun içine girebilir)
    destek çubuklar olası bir kırılma ve içe göçmeyi engelliyor.

peki bu suntaları platforma nasıl sabitlicez

bunun içinde ben somunlu vida çözümünü anlatacağım aklına başka yaratıcı ve kullanışlı fikirler gelen varsa paylaşırsa sevinirim
    nedir bu somunlu vida ?

işte bu arkadaşlar somunlu vida (civata) olarak bilinmektedir
    yanlız burda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var:

bu vidaları platforma ve iniş/çıkış rampalarına vidalarken başları için bir oyuk hazırlamak gerekir yoksa herhangi bir kazada kolumuz veya bacağımız bu vidaların üzerinden sürünerek geçerse tehlikeli yaralar oluşturabilir bu yüzden bu vidaları açacağımız 3-4 milimlik yuvalara oturtmalıyız

e tamamda sen daha iskeleti kurmadan suntaları vidaladın?

iskeleti kurmayıda biraz sizin hayal gücünüze bırakıyorum (daha doğrusu okadar ayrıntıya girersem burada bikaç gün yazı yazmam gerekicek bu yüzden kusuruma bakmayın arkadaşlar)

gelelim ikinci olmazsa olmaz rampamıza:

bu rampamızada ben kısaca başsız piramit diyorum (bu rampaların kendi isimleri tabiki var ama ben bilmiyorum =) )

bu rampada gene bir bmx parkta olmazsa olmaz rampalardan biridir yine bu rampanın üzerinde türlü hareketler yapabiliriz bu rampada bir bmx parkta farklı boyutlarda ve uzunlukta olabilir

bu rampanın yapılışıda yine basit rampa gibi ama her rampada küçük notlar ve püf noktaları verirsem her rampanın altında yazacak bişeylerim olabilir diye düşünüyorum

bu rampamızdaki püf noktasıda bu:

rampalarda kullanacağınız suntaların yere değecek kısmında biraz modifiye yapacağız:

şimdi bildiğiniz üzere suntayı yere açılı bir şekilde koyduğunuz zaman uç kısmında biraz boşluk ve keskinlik olur
    bu ne demek bu şu demek:

şekilde görülen kırmızı çizgi muhtemel açımızı (daha önceden hesaplamanız gerekmektedir) belirtmektedir yani bu kırmızı noktadan suntayı kesersek (daha önceden bu payı hesaplamanızı öneririm yoksa yerle arasında 1-2 cm boşluk kalabilir buda performansı etkiler) elde edeceğimiz malzeme bu olacaktır:

gördüğünüz üzere yere tam oturmuş ve sürüşünüzü engellemeyecek şekilde kesilmiştir =)

ayhan37 ve tuncdemir bunu beğendi.
  10. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    gelelim bir diğer rampamıza

ben bu rampaya kısaca zıplama rampası diyorum (gerçi hepsinde zıplanıyor ama kusura bakmayın gerçek isimlerini bil... bi saniye ... yaptığım araştırmaya göre bu rampanın gerçek ismi spine (miş)

buda benim çizdiğim resmi:

buda satın almak isteyen olur diye hazır olanı :)

bu rampamızda yine bmx parklarda farklı boyutlarda olabilir (her rampa gibi)

buda farklı boyutu:

şimdi gelelim bu rampamızdaki püf noktasına:

bilindiği üzere peglerimiz (bilmeyenler için tekerleklerin kenarlarındaki şu bir karışlık demir çubuklar) demirden ve sunta üzerinde kaydırma hareketlerini pek rahat yapamayız (sunta üzerinde rahat kaymayabilir)

bu rampamızda gördüğünüz gri kısımlar herkesin tahmin edeceği üzere demir boru olmaktadır. demir borular kaydırma hareketlerinde bize sürüş artısı kazandıracaktır ve peglerle temasında (en azından suntadan) daha fazla dayanıklılık gösterecektir.

peki bunu rampanın tepesine nasıl sabitlicez?

şimdi öncelikle bu rampanın yapımında A şeklinde bir isklet kuracağız bu A iskeletin üst kısmında kullanacağımız bağlantı demirine bu O şeklindeki boruyu kaynak vasıtası ile sabitleteceğiz yani bu ne demek:

işte bu demek

bunu hazırladıktan sonra bu rampa için işler bitmedi arkadaşlar bu işin sadece yüzde 50 si

işte asıl mesele:

oval tahtayı nasıl yapacağız ?

oval tahta diye bahsettiğim bu tip rampaların asıl malzemesi (tahtadan çok daha farklı malzemeler kullanılabilir fakat biz minimum maliyet için uğraşmaktayız) şimdi biz bu suntayı nasıl oval yapacağız

hayır yapmayacağız

ne demek bu diyenler için sizi bir arkadaşımla tanıştırmak istiyorum:

evet kontraplak

ince yapısı sayesinde bize eğilme bükülme gibi imkanlar verebilen bir tür ağaçtan yapılmış tahta diyelim ve çok teknik konulara girmeyelim

aman dikkat
    şimdi bu kontraplağı direk A iskeletimizin üzerine monte etmiyoruz yoksa diklemesine bir rampa olur ve buda bizim hiçbir işimize yaramaz

burada önemli olan o eğimi doğru şekilde verebilmek eğimi verdiğimiz zamanda arka kısımdan enine desteklerle takozlar koymak

yani ne demek istiyorum:

diyorumki:

işte böyle olmalı diyorum

enine olmasının sebebi hem biraz olsun basıncı üzerine almak hemde esnemeyi engellemek nede olsa ince bir kat kullanacağız kırılma olasılığı çok fazla

NOT: bu noktada iki üç kat kontraplak kullanılabilir hepsini de aynı noktadan civatalarla iskelete sabitlenebilir.

ve geldik kuru fasülyenin faydalarına

işte yapımı en zor olabilecek rampalardan biri, bilinen adıyla HALF PİPE:

bu rampanın yapımıda aynı daha önceki rampalar gibi ama boyutlarından ötürü ek yerleri üst palatformlar derken bizi en çok uğraştıracak rampalardan biri bu =)

şimdi gelelim sadede

bu rampanın oval kısımları aynı zıplama rampasında olduğu gibi yapılıyor fakat boyutlarından ötürü biraz sizi uğraştırıyor =)

önemli olan bu yüksek rampanın üst platformlarında koruma demirleri (hem haraket yapmak için hemde fazla uçan bir bmxciyi kurtarmak için ) bulunması sizde hak verirsiniz ki 2 metreden (hatta belki 3 ) kafa üstü betona çakılmak pekte eğlenceli olmasa gerek

bu noktada bu rampanın en önemli kısmı bu koruma demirleri

peki nasıl yapacağız ?

bu koruma demirlerini bu rampanın iskeletiyle birlişik olarak hayal edin yada durun hayal etmeyin ben size çizeyim =)

evet şekilde görüleceği üzre bu korumalarda bu şekilde iskeletle birleşik ve platformun üzerinde de hareketlerin sonrasında kırılmaması için destek demirleri var

evet bilmemiz gereken rampalar bukadarla sınırlı değil çok komplike rampalar duvar simülasyonları korkuluk (kaydırma için) simülasyonları bmx parklarda bize sürüşümüzü caddede yapıyormuşcasına bir hava kazandırmak için daha birçok obje...

bitirirken birkaç da bmx park fotoğrafı eklemek istiyorum ve son bir not:

arkadaşlar çizimlerin kötü olması dolayısıyla sizden özür diliyorum daha iyi çizmek isterdim ama anca elimden gelen bu =) anlayışınıza sığınıyorum =)

bmx park çizimi
    3D model
    bir park
    birkaç rampa

ilgilendiğiniz ve okuduğunuz (incelediğiniz) için teşkkür ederim.

Mesut

11. derya.yildirim

Seviye:
    Mesut emeğine sağlık. Çizimlerin kötü falan değil. Sözd kalmasındansa kafalarımızda canlanması ve sponsorlara sunulması için gayet güzel olmuşlar. Tekrar teşekkür ediyorum. İşinin ustaları kendi aralarında yapsınlar yorumlarını, eklesinler fikirlerini. Biz izlemeye devam ediyoruz.

Sevgilerle

12. semıh gunay

semıh gunay Forum Bağımlısı

Seviye:
    yalnız malzemesı su kontraplakı olursa daha ıyı olurlar dayanıklılık acısından...cızımlerın cok gzl yazılar turkce olmasa alıntı dıyecektım ama bravo...ya bu redbullun portatıf rampalrı var gormustum ant. onlarla ırtıbata gecsenızde, gelsınler 5 dk kursunlar rampaları muzıklerı felanda var, ısınız bıtıncede kaldırp gotursunler ama gelırlermı mechull:)

13. derya.yildirim

Seviye:
    Bağlantı halindeyiz zaten onlarla ;) Fakat daha sonra da kullanılabilmesi için (birilerine muhtaç kalmadan) bu yönteme başvurduk.

14. semıh gunay

semıh gunay Forum Bağımlısı

Seviye:
    wallaha ben artık yazmıyacam ıstrımkı yardımcı olayım ama ınsanlar bırbırlerıyla nasıl konusacagını bılmıyorlar...bu konuyuda burada bıraz zor cozersınız bence cunku yas ortalaması malum...:)ama genede ugrasınıza SAYGILAR

15. derya.yildirim

Seviye:
    Saygı duyarız. Yaşınızı belirtmemişsiniz, bu konuda bir fikrim de yok fakat hangi yaşta olursa olsun fikirlerini gayet güzel ortaya koyan ve konuya yapıcı yaklaşan kişiler için bu şekilde konuşmanıza izin veremem.

Hoşçakalın...

neodim_bmx, semıh gunay ve cakhiy bunu beğendi.
  16. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    burada bir sıkıntımız var hemen belirtmeden geçemeyeceğim =)

kontraplak diye bahsettiğimiz birazdaha yapısal olarak ince oluyor suntaya göre gerçi kontraplağında kendi içinde 3-4-5-6-8 mm lik ölçüleri var fakat sunta dediğimiz malzeme daha dayanıklı olacaktır

hatta çizimleri tekrar incelersen orada da bahsi geçmiştir dayanıklılık konusunda

kontraplağın tek artısı ince yapısı yönünden bize esneklik sağlayan ve eğri rampalar kurmada işe yarayan bir malzeme olarak öne çıkıyor olması

ama üzerinde fazla zıplanılacak rampaların suntadan ve mümkünse destekli olması gerekir

kontraplakta ise daha fazla destek ve yine mümkünse ikinci hatta üçüncü kat kontraplak olmalı (6 mm lik kontraplakların eğime direnç göstereceğini ve kırılacağını bu yüzden rampanın 3mm lik kontraplaktan yapılacağını varsayarak bu öneriyi söyledim(aslında öneriden çok bence olması gereken))

Not: eğer araştırma yapılırsa halihazırda eğimli suntalarda bulunabilir ama maliyetlerinin çok fazla olacağını düşünmekteyim.

2. bir not: rampa yapmaya karar verdiyseniz ölçümleri ve açıları çok ince hesaplamanız gerekmektedir bu işte bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlarla çalışmanızı tavsiye ederim yoksa yaptığınız rampa rampadan çok bir engel olacaktır.

saygılar

ayhan37 bunu beğendi.
  17. bmxserdar

bmxserdar Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar güzel olmuş

18. Ashkan Penchev BOYANOV

Ashkan Penchev BOYANOV Üye

Seviye:
    ayhan37 ve bmxserdar bunu beğendi.
  19. bmxserdar

bmxserdar Kıdemli Üye

Seviye:
    slm arkadaşlar cok güzel olmuş teşekkürler

20. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Rampa modelleriniz cok güzel olmus , açıklayıcı anlatımınızla bütünleşmiş ;)