Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sountoru XCM yerine duke xc?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında drtroy tarafından paylaşıldı.

1. drtroy

drtroy Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben bisiklet işinde yeniyim bazı şeyleri merak ediyorum.
    şu an Sountour XCM(kilitli olan) kullanıyorum ve bu upgrade merakı beni fazlaca sardı bisikletin her parçasını sorguluyorum.
    şu anki gündemim amortisör.:D
    bütcem çok olmadığı için ve elimdeki bisiklet bir başlangıç bisikleti olduğu için(sedona 711 v) çok abartmak istemiyorum. Fakat havalı sitem kullanımda gercekten çok fark yaratıyormu merak ediyorum.

eski bir duke alıp 3 aylık XCM yerine taksammı?

yoksa bakım bakımı(bakım işi samsunda zor) ve eski bir alet olduğu için yeni XCM yi aratırmı?
    yada 250 ytl bütçe başka bir amorsitör önerirmisiniz?
    fikirlerinizi merak ediyorum. hatalarımı düzeltirseniz sevinirm.
    teşekkürler.

2. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Duke xcm'yi aratır mı?? hiç sanmıyorum duke özellikle,
    duke race'ler efsanedir, sağlam durumdaysa xcm'i değil axon'u bile aratmaz.

Tabi 3-4 senelik bir amortisörü, yıpranmamış halde bulmak zor,
    Tabi duke ise söz konusu olan,şimdiye kadar %90 ihtimalle:
    arazi görmüştür, yarışa girmiştir, bakım için açılmıştır, parça değişmiş
    olabilir :D
    Öylece durmuş evde yatmış bir duke bulmak zor.

3. drtroy

drtroy Aktif Üye

Seviye:
    evet doğru söylüyosunuz. bulduklarım hepsi yıpranmış ve içi açılmış.
    Havalı olanların yaylılara göre bakımının zor olduğu söyleniyo ondan dolayı korkuyorum.
    yıpranmış bir duke alınır mı?
    teşekkürler

4. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Selam, ben yaklaşık 3 senedir duke race kullanıyorum, şu ana kadar hiç sorun çıkartmadı. En son geçen sene basıncını ayarlamak için hava basmıştım, onun dışında daha ne bakıma girdi ne de içi açıldı. Benim yaptğım tek bakım birkaç günde bir iç boruları yağlı bir bez ile silmek. Kesinlikle tavsiye ederim.
    Ayrıca XCM ve axon a göre çok daha iyi bir maşa. Arkadaşımdaki 3 aylık XCM benim 3 senelik duke ten daha eski gözüküyor.

Benim fikrim düzgün çalışan bir tane bulursanız kesinlikle kaçırmayın.

drtroy bunu beğendi.
  5. cannn3715

cannn3715 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    250 ytl ye rst rapide maşa bula bilirsin ;)havalı sağlam oldukça hafif bi maşa

6. drtroy

drtroy Aktif Üye

Seviye:
    Rst yi pek önermiyorlar die hatırlıyorum ama yalnışmı biliyorum.
    fiyat performansta nasıldır? sıfır fiyatmı 250 ytl . teşekkürler

cruphasulie bunu beğendi.
  7. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    rapide air 130 mm lik bir maşa, daha çok all mountain sahasına hitap ediyor. Ayrıca rapide air'i bir ay kadar kullandım, her ne kadar kağıt üstünde teknik olarak duke race ile benzer olsa da kullanırken duke'ün farkı açıkça hissediliyor.
    Eğer ikinci el duke içinize sinmez ise suntour axon u tavsiye ederim, şahsen kullanmadım ama 2008 modelleri için oldukça iyi yorumlar var.

drtroy bunu beğendi.
  8. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    duke race kullanıyorum gerçekten tam benım istedigim koşulları sağlıyor reba alıcaktım param yetmedi duke aldım duke de rebayı aratmadı yanı çok seri darbelere çok çabuk karşılık veren bir maşa

drtroy bunu beğendi.
  9. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Ben de bundan 3 sene önce duke race aldım.Cidden parasının hakkını veren bir amortisör.Bu 3 sene zarfıda bisikletimde kadro dahil bi çok parça değişti.Değişmeyen parçalardan birisi duke race amortisörümdür. Bana arazide yeterli performansı sağlıyor.Neden elimdeki bozulmadan yeni bir amortisör alarak cebimde koca bir delik açayımki :) Şu an gözlemlerime göre duke race nin zamanına göre muadili Recon Race.Hem barındırdığı özellikler olarak gemde ağırlığı bakımından dukeları anımsatıyor bana.İç boru çaplarının daha kalın olamsı da cabası ;)

Şimdi gel gelelim senin soruna. Eğer cidden sağlam bir duke bulabilirsen 200-250 tl para verip almanı tavsiye ederim. Xcm ile arasında byük bir performasn farkı yaşayacaksın. Bu arada yarış görmesi veya araziye girmesi bence o kadar önemli değil.Daha doğrusu düzgün bir kriter olamaz. Sürücü faktörü daha önemli burada. Benim amortisör şimdilik 4 yarışa girdi ve bir defa da içi açılıp bakım gördü ve bol bol da raaziye girdim.Şimdi bu amortisörü satın alıpta bunları yapmayacaksan ne yapacağım :) Ama şunu biliyorum bu dediklerimi yapmama rağmen (ki zamanında 70cm-1m civarı yükseklikten bi kaç defa atlamışlığım bile var) alıcı olarak amortisörümün şu hanini bileyim düşünmeden 250 Tl yi bastırır alırım. Yanlış anlaşılmasın amortisörümü sattığım fln yok :D Dilim döndüğünce bir örnek vermeye çalıştım. YAni bu konu açıkçası biraz şans ve karşılıklı güven meselesi. Kolay gelsin sana ;)

drtroy bunu beğendi.