Sorun jant mı, fren pabucu mu?

gsaltan

Üye
Tepki
20
İsim
Görkem Saltan
Bisiklet
Sedona
Merhabalar,
2 aydır tahminen 1990'lardan kalma bir yol bisikleti üstünde fixie/singlespeed çalışması yapıyorum. Projenin sonuna gelip tamamladım. Artık foruma konu açabilirim derken ilk sürüşte (ki sadece 2 km kadar) bütün fren pabucumun silgi gibi ufalandığını gördüm. Frene bastığım anda ön janta temas eden pabuçlar tebeşir gibi ufalanıp üstüme yapışmaya başladı. Sebebini anlayamadım. Sorun sizce jantımda mıdır yoksa fren pabuçlarımda mı? Janttan kaynaklanıyor olabileceğini düşünmemin sebebi üstündeki boya ve 2 şerit halindeki oyuklar?
IMG_1571.JPG (Jant da frenlerim de 0. En kısa zamanda eski ve sert yapılı fren pabuçlarımı takıp bir deneme daha yapmayı planlıyorum.)

• Beğen
Tepkiler: B.Uğur
Scudo

B.Uğur

Üye
Tepki
1
İsim
Barış Uğur
Bisiklet
Salcano
Sorun papucta gibi janta olacagink sanmiyorum curukmu papuc acaba elinizle deneyin derim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kaç deneme yaptınız kaçtane papuç değiştirsiniz kaçında aynı şey oldu kullandığınız papuçların markası kalitesi ve tarihi nedir papuçlar nekadar eski yada yeni

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Bence fren pabuçları bayat veya dandik, baradine marka pabuç alıp tekrar deneyin, jant ile ilgili bir sıkıntı yok bence, oluklar normal, jantın bitip bitmediğini gösteriyor

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
pabuçları yenimi aldınız yoksa o tarihteki pabuçlarmı birde jant boyanmış gibi fren yüzeyi nerede :)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben fren pabuclarini düzgün yerlestirmedigimden pabuclar cok cabuk erimisti (baradine 2 renkli) .burada da doğru konumlanmis gibi görünmüyor.
Ayrıca jantin sıfır olduğuna emin misiniz? Bana biraz garip gorundu sanki üstü kaplı gibi. Zimpara gibi pabucu yiyor olabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
En doğru yorum sizden gelmiş @ratm :)
Pabuçlar yıllara karşı koyamamış :) Bundan dolayı parçalanıyor. Değiştirirseniz pabuçları sorun kalmayacak.

gsaltan

Üye
Tepki
20
İsim
Görkem Saltan
Bisiklet
Sedona
Yorumlar için teşekkür ederim jant da fren pabuçları da sıfır. Yalnız jantlardan ben de memnun kalmadım. Bugün yeni frenle deneyip deneyimlerimi paylaşacağım. Jantın yüzeyi boyalı fakat pürüzsüz...

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Alüminyum jantlar her ne kadar sertleştirilsede maden olarak kolay şekil değiştirebilirler
Yağışlı hava,çamurlu ve tozlu zeminler pabucunuzla jantın arasına ufak ama sert taşların girmesine neden olur ve jant üzerinde fren sıktıkça çizikler meydana gelir.
Bu çizikler bazen ince kanallara dönüşür.
Bazende ufak taşlar fren sıkıldıkça pabucun içine gömülerek sesini duyamayacağınız şekilde uzun süre çizilnmeye sebep olur.
Tavsiyem akşamlar fren bacaklarını açıp pabuçların yüzeyini kontrol etmenizdir.

Bir önemli hususta bazı jantların aşırı yumuşak olup sert (baradine üç renk) fren pabuçlarının bitim yerlerinden bile kanallı biçimde şekil alabilmesidir.Sağlam jantlarda jant pabuca şekil verir..

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar merhaba yeni papuç aldım Paradine, mandal sonda olduğu halde janta sıfıra sıfır oturdu ne yapmam lazım, yardıma ihtiyacım var 🤗IMG_20200317_205531.jpg

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.378
Bisiklet
Scott
Yanlış tipte papuç almış olabilirsiniz, ondan uymamış. Bu papuçlar V frenler için; sizin caliper (kumpas) frenlere uyan papuçlardan almanız lazım.

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
şu an ilk temas noktası pabucun üst tarafı. maksimum frenaj için pabucun bütün yüzeyi janta aynı anda temas etmeli. teli gevşeterek bunu sağlayamazsın. pabuç ile ayak arasındaki pulu aradan çıkartırsan sorun düzelir.

@Mehmet Altuğ verdiğin görselde de gözüktüğü üzere, kaliper pabuçları V pabuçlarından daha etli (kalın) oluyor. yani kaliper tipini hiç takamaması lazım bu mantığa göre.