Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sorun jant mı, fren pabucu mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında gsaltan tarafından paylaşıldı.

1. gsaltan

gsaltan Yeni Üye

Adı:
    Görkem Saltan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar,
    2 aydır tahminen 1990'lardan kalma bir yol bisikleti üstünde fixie/singlespeed çalışması yapıyorum. Projenin sonuna gelip tamamladım. Artık foruma konu açabilirim derken ilk sürüşte (ki sadece 2 km kadar) bütün fren pabucumun silgi gibi ufalandığını gördüm. Frene bastığım anda ön janta temas eden pabuçlar tebeşir gibi ufalanıp üstüme yapışmaya başladı. Sebebini anlayamadım. Sorun sizce jantımda mıdır yoksa fren pabuçlarımda mı? Janttan kaynaklanıyor olabileceğini düşünmemin sebebi üstündeki boya ve 2 şerit halindeki oyuklar?
    IMG_1571.JPG (Jant da frenlerim de 0. En kısa zamanda eski ve sert yapılı fren pabuçlarımı takıp bir deneme daha yapmayı planlıyorum.)

B.Uğur bunu beğendi.
  2. B.Uğur

B.Uğur Yeni Üye

Adı:
    Barış Uğur
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sorun papucta gibi janta olacagink sanmiyorum curukmu papuc acaba elinizle deneyin derim

3. barış barış

barış barış Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kaç deneme yaptınız kaçtane papuç değiştirsiniz kaçında aynı şey oldu kullandığınız papuçların markası kalitesi ve tarihi nedir papuçlar nekadar eski yada yeni

4. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Bence fren pabuçları bayat veya dandik, baradine marka pabuç alıp tekrar deneyin, jant ile ilgili bir sıkıntı yok bence, oluklar normal, jantın bitip bitmediğini gösteriyor

Deniz bunu beğendi.
  5. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    pabuçları yenimi aldınız yoksa o tarihteki pabuçlarmı birde jant boyanmış gibi fren yüzeyi nerede :)

6. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben fren pabuclarini düzgün yerlestirmedigimden pabuclar cok cabuk erimisti (baradine 2 renkli) .burada da doğru konumlanmis gibi görünmüyor.
    Ayrıca jantin sıfır olduğuna emin misiniz? Bana biraz garip gorundu sanki üstü kaplı gibi. Zimpara gibi pabucu yiyor olabilir.

7. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    En doğru yorum sizden gelmiş @ratm :)
    Pabuçlar yıllara karşı koyamamış :) Bundan dolayı parçalanıyor. Değiştirirseniz pabuçları sorun kalmayacak.

Candan Biberci bunu beğendi.
  8. gsaltan

gsaltan Yeni Üye

Adı:
    Görkem Saltan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yorumlar için teşekkür ederim jant da fren pabuçları da sıfır. Yalnız jantlardan ben de memnun kalmadım. Bugün yeni frenle deneyip deneyimlerimi paylaşacağım. Jantın yüzeyi boyalı fakat pürüzsüz...

9. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Alüminyum jantlar her ne kadar sertleştirilsede maden olarak kolay şekil değiştirebilirler
    Yağışlı hava,çamurlu ve tozlu zeminler pabucunuzla jantın arasına ufak ama sert taşların girmesine neden olur ve jant üzerinde fren sıktıkça çizikler meydana gelir.
    Bu çizikler bazen ince kanallara dönüşür.
    Bazende ufak taşlar fren sıkıldıkça pabucun içine gömülerek sesini duyamayacağınız şekilde uzun süre çizilnmeye sebep olur.
    Tavsiyem akşamlar fren bacaklarını açıp pabuçların yüzeyini kontrol etmenizdir.

Bir önemli hususta bazı jantların aşırı yumuşak olup sert (baradine üç renk) fren pabuçlarının bitim yerlerinden bile kanallı biçimde şekil alabilmesidir.Sağlam jantlarda jant pabuca şekil verir..