Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sorun göbekte mi?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

1. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sadece;

zincir ön orta dişli, arkada orta dişlilerde iken ve özellikle pedal çevirmeyi bırakıp, daha sonra tekrar pedal çevirmeye başlayınca veya bu vites aralığında ,duran bisikleti sürmeye başlayınca birden "tak tuk" sesleri eşliğinde pedallar aniden boşalıyor; boşa çevirmeye başlıyorum, aniden olan bu sorun aniden de düzeliyor.

Dolayısıyla birden boşalan pedallar çok kere dengemi bozup kaza yapma derecesine sürüklüyorlar beni...
    Daha önceden böyle bir sorun yoktu, hep aynı vites aralığında oluyor, bisikleti sürüş esnasında pedalı önce arkaya çevirip sonra tekrar ileri çevirince manuel olarak o sorunun tekrar ortaya çıktığını keşfettim. Bisikletim kron xc1000 2007 model, aldığımdan beri çıt pıt sesleri eşliğinde zaman zaman orta göbekten sesler geliyordu, uzun süre normalleşti ve sonra da bu sorun peydah oldu.

Orta göbek sorunu gibi geldi ama vites sorunu olasılığını da düşünüyorum ve bu işi iyi bilen arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum...

Blasto ve mziyaeddin bunu beğendi.
  2. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Orta göbekten kaynaklı değildir. Arka göbekte bir sorun olabilir ya da zincir rublede kayma yapıyordur. Benim aklıma başka bir neden gelmiyor.

3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok garip bir sorun :S sole bısey olabılır aynakol 2. dıslısı zaman ıcınde deforme olmustur ve zıncır atlama yapıyor olabılır.Sıstemınızı fotolayıp buraya koyarsanız daha rahat çözülebilir.

4. ufuk güneş

Seviye:
    sesler orta kısımdan geliyor, zincir kayması değil, atlaması da değil, belli bir tempoda sorun yok ama yavaşlayıp sonra yine yavaşça hızlandığımda aynı sorun ortaya çıkıyor. diğer viteslerde sorun yok, tabi şimdilik.

mziyaeddin bunu beğendi.
  5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    resim ekleyin.. orta ön arka sağdan soldan.. Ancak böle bir sonuca erişiriz..

6. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    bendede buna benzer bı sorunvardı aynakolun yamuklugundan oluyordu bı cekıcle sorun cozuldu :) Umarım senınkıde buna benzer bısey degıldır

7. ufuk güneş

Seviye:
    resim eklicem, pedallar, sanki aynakol dişlileri zincirsizmiş gibi öyle birden boşa gelince çok tehlikeli oluyor, insan dengesini kaybediyor.

8. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Size bir önerım var.Aynakol 1. ve 3. dişlisinde uygun vites ve hızda deneyin eğerki aynı sorun teşkil etmesse kesınlıkle 2. dişliniz deforme olmuştur...Tecrübe ile sabit :D

9. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    göbeklerin markası shimano mu?

10. ufuk güneş

Seviye:
    evet shimano..

pedalı elimle çevirdiğimde direkt göbekten şüphelendim zincir atlaması veya dişli aşınması gibi gelmedi bana..

11. ufuk güneş

Seviye:
    geç de olsa resimleri çekip burda yayımlıyorum, ne kadar belli olur bilemem ama, çektim işte..

12. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Pedalları arkaya çevirip tekrar öne çevirdiğinizde sorunun tekrar etmesi, bana arka göbeği düşündürüyor. Filibirin (free wheel/freehub) içinde bulunan tırnaklar bir şekilde iş yapmıyor gibi, yada hatalı çalışıyor. Sorun bu noktada ise göbeğinize uygun filibir yedek parça olarak satılabiliyor.

Pedalın olmadık zamanda boşa düşmesi tehlikeli olur umarım yakında çözülür sıkıntınız.

ufuk güneş bunu beğendi.
  13. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence en büyük neden dişli deforme olmasıdır.Çünkü arka göbek olsa nerdeyse bütün dişlilerde yapar.

ufuk güneş bunu beğendi.
  14. ufuk güneş

Seviye:
    peki hangi kron servisi daha iyidir, çekmeköy tarafındaki mi yoksa ümraniye merkez de bulunan servis midir?